Pompa ciepła Viessmann: wszystkie informacje w skrócie

Poproś o bezpłatną konsultację

Pompy ciepła to pierwszy wybór dla tych, którzy chcą obniżyć rachunki za ogrzewanie i wytwarzać ciepło w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. W końcu środowisko zapewnia ogrzewaniu pompą ciepła nieograniczone, darmowe dostawy potrzebnej energii. Ten pełnowartościowy system grzewczy potrzebuje bardzo niewiele mocy dla napędu i pompy, aby ta energia mogła być wykorzystana. Pompa ciepła pracuje niezależnie od paliw kopalnych i aktywnie przyczynia się do redukcji emisji CO2 i ochrony klimatu.

Podsumowanie korzyści wynikających z zastosowania pompy ciepła

Efektywne wykorzystanie swobodnie dostępnej energii z ziemi, powietrza, wód gruntowych lub słońca
Większa niezależność od paliw kopalnych takich jak ropa czy gaz
Wkład w zmniejszenie emisji CO₂.
Połączenie z urządzeniem do wentylacji mechanicznej pozwala stworzyć kompletny system klimatyzacji

Zaawansowane i indywidualne rozwiązania firmy Viessmann

Pompy ciepła firmy Viessmann oferują dodatkowe korzyści. Na przykład nowa jednostka zewnętrzna Vitocal dzięki zaawansowanej konstrukcji akustycznej charakteryzuje się szczególnie cichą pracą. Ponadto większość pomp ciepła Viessmann posiada funkcje aktywnego chłodzenia i naturalnego chłodzenia. Oprócz klasycznego zastosowania jako generatory ciepła w zimne dni, mogą one również latem stworzyć przyjemny klimat w pomieszczeniu, doprowadzając do domu orzeźwiające, chłodne powietrze. Szczegółowe wyjaśnienie działania tej funkcji znajduje się w rozdziale Naturalne i aktywne chłodzenie.

W bogatym programie produktów firmy Viessmann można znaleźć odpowiednią pompę ciepła do każdego zapotrzebowania. Już w fazie projektowania można uwzględnić warunki budowlane i geologiczne, a także osobiste preferencje dotyczące zapotrzebowania na ciepło. Oprócz efektywnej pracy w trybie mono, pompy ciepła mogą współpracować z systemami solarnymi oraz razem z istniejącą instalacją grzewczą olejową lub gazową w systemie multiwalentnym. Dzięki temu indywidualne preferencje mogą być realizowane ze szczególną łatwością.
Różne systemy grzewcze wymagają różnych temperatur. Ogrzewanie za pomocą grzejników wymaga na przykład temperatury do 70 stopni Celsjusza. Z kolei ogrzewanie podłogowe radzi sobie z temperaturą zasilania wynoszącą zaledwie 35 stopni Celsjusza. Aby zapewnić najbardziej ekonomiczną pracę systemu grzewczego z pompą ciepła, ważny jest cały system grzewczy. Pompy ciepła firmy Viessmann mogą zaopatrzyć w wystarczającą ilość ciepła zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i grzejniki. Dzięki temu nadają się one zarówno do modernizacji starszego budynku, jak i do nowych inwestycji.

Wskazówka dotycząca stosowanych czynników chłodniczych

Pompy ciepła potrzebują czynników chłodniczych: Dzisiejsze pompy ciepła zawierają w większości fluorowane gazy cieplarniane (F-gazy). Są one albo szkodliwe dla klimatu (tzw. HFC), albo zanieczyszczają środowisko poprzez zanieczyszczenie wody (tzw. HFO). Trwałą alternatywą są naturalne czynniki chłodnicze (np. propan/R290). W raportach dotyczących per- i polifluorowanych chemikaliów (PFAS), czynniki chłodnicze w pompach ciepła zostały opisane jako "toksyczne" - ale dotyczy to tylko HFO. Naturalne KM, w tym R290 i HFC nie są toksyczne. Firma Viessmann w perspektywie przestawia wszystkie pompy ciepła na naturalne czynniki chłodnicze (R290). Obecnie stosujemy jeszcze czynniki HFC R32, R410A, R407C. Dwie pompy ciepła HFO do ciepłej wody użytkowej zostaną wymienione do 2024 roku. Duże pompy ciepła HFO będą stopniowo zamieniane w ciągu najbliższych lat.

Niemcy i UE zaostrzają przepisy dotyczące czynników chłodniczych w celu większej ochrony klimatu i środowiska. Viessmann aktywnie wspiera przyspieszone bezpośrednie przejście na naturalne czynniki chłodnicze bez "objazdu" przez HFO. Ambitne nowe rozporządzenie nie jest "hamulcowym" dla celów związanych z pompami ciepła (jak często twierdzi wiele osób z branży chemicznej lub aircoolingu): stwarza ono pewność prawną dla miliardów zainwestowanych w pompy ciepła i wspiera szybki rozwój.

Popieramy finansowanie BEG w Niemczech z zachętami dla naturalnych czynników chłodniczych:

  • Od 01.01.2023: dodatkowy bonus dotacyjny w wysokości 5% dla pomp ciepła z naturalnymi czynnikami chłodniczymi.
  • 01.01.2028: zasadniczo tylko pompy ciepła z naturalnymi czynnikami chłodniczymi będą kwalifikowały się do wsparcia

Wynajem pompy ciepła - wygodny i prosty

Czy wiesz, że pompę ciepła możesz również wypożyczyć? Korzystają Państwo z braku kosztów nabycia i ekspresowej gwarancji do 15 lat. Wybierz pakiet ciepła już teraz w Viessmann Wärme.

Ogrzewanie według zasady działania lodówki

Pompa ciepła działa według prostej zasady i jest zadziwiająco skuteczna. Mówiąc prościej, działa jak lodówka - ale w odwrotnej kolejności. Podczas gdy lodówka kieruje ciepło na zewnątrz, pompy ciepła pobierają energię z ziemi, powietrza lub wód gruntowych i przekazują ją do pomieszczeń mieszkalnych poprzez system grzewczy.

Coraz goręcej w kierunku środka: Przy temperaturze początkowej od 5 do 18 °C osiągana jest temperatura zasilania do 72 °C.

Obieg czynnika chłodniczego w pompach ciepła firmy Viessmann krótko objaśniony

Konstrukcja obiegu czynnika chłodniczego ma decydujące znaczenie dla efektywności pompy ciepła. Firma Viessmann stosuje do tego celu najnowocześniejsze komponenty. Charakteryzują się one cichą pracą, niewielkimi wibracjami i wyjątkowo długą żywotnością. W celu wytworzenia ciepła pobierana jest energia cieplna z otoczenia i wykorzystywana do odparowania czynnika chłodniczego, który wrze w niskiej temperaturze. Napędzana elektrycznie sprężarka spręża powstały w ten sposób gaz i podnosi go do wyższej temperatury. Wymiennik ciepła przekazuje energię z podgrzanego gazu do obiegu grzewczego. Czynnik chłodniczy, który nadal jest pod ciśnieniem, ponownie skrapla się i jest rozprężany w zaworze rozprężnym. W tym procesie temperatura gwałtownie spada. Cykl, a wraz z nim ogrzewanie pompą ciepła, rozpoczyna się wtedy na nowo.

Szczegółowo o tym, jak przebiega ten proces, dowiesz się w rozdziale Jak działa pompa ciepła. Znajdziesz tam również zestawienie zapotrzebowania na energię elektryczną pompy ciepła oraz wskazówki, jak zmniejszyć koszty energii elektrycznej.

Generacje pomp ciepła firmy Viessmann od 1978 do 2022 roku

Generacja I

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara od góry po lewej do dołu po prawej: pompa ciepła L08, pompa ciepła L02, pompa ciepła WWK-02, Vitocal 300 (typ BW).

Pokolenie II

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara od lewej górnej do prawej dolnej: Vitocal 300 (typ WW), Vitotres, Vitocal 350, Vitocal 350 z Vitocell 100.

Pokolenie III

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara od góry po lewej do dołu po prawej: Vitocal 300-G, Vitocal 200-S, Vitocal 300-A, Vitocal 200-A.

Najnowsza generacja

Vitocal 250-A: Wysokiej jakości pompa ciepła powietrze/woda w wykonaniu monoblokowym, o temperaturze zasilania do 70°C, specjalnie do modernizacji. Zakres mocy: 7,3 do 8,1 kW (dla A7/W35). Z generacją regulacji One Base (E3). Jednostka zewnętrzna w Vitographit.

Rodzaje pomp ciepła różnią się w zależności od źródła energii

Pompy ciepła wykorzystują energię środowiska do ogrzewania pomieszczeń i wody. Wymaga to wykorzystania różnych źródeł. Najlepsze źródło ciepła dla pompy ciepła w każdym indywidualnym przypadku zależy od warunków lokalnych i zapotrzebowania na ciepło. Pompy ciepła firmy Viessmann są obecne na rynku od lat 70-tych i wykorzystują różne źródła energii:

  • Powietrze
  • Grunt
  • Woda
  • Ciepło odpadowe
  • Lód

Właściciele domów i inwestorzy mają do dyspozycji szeroki wybór pomp ciepła firmy Viessmann z modelami dostosowanymi do wszystkich źródeł ciepła i potrzeb. Dzięki odpowiedniej technice firmy Viessmann już od pierwszego dnia można utrzymać niskie koszty ogrzewania i zmniejszyć obciążenie środowiska.

Ciepło z powietrza

Powietrze jest dostępne wszędzie i jest bezpłatne. Ponadto, otaczające nas powietrze zawsze zawiera ciepło - nawet jeśli na zewnątrz jest chłodno. Dolna, fizyczna granica temperatury wynosi -273,15 stopni Celsjusza. Oznacza to, że każda temperatura powyżej tej wartości nadal zawiera energię cieplną, którą można wykorzystać. Nawet jeśli teoretycznie jest to możliwe, ekonomiczną pracę powietrznej pompy ciepła można osiągnąć tylko do około -20 stopni Celsjusza. Pompa ciepła może być umieszczona zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Szczegółowe informacje na temat działania tej pompy ciepła można znaleźć w: Jak działa powietrzna pompa ciepła.

[1] Pompa ciepła Vitocal
[2] Zasobnik ciepłej wody użytkowej
[3] Zasobnik buforowy wody grzewczej

Ciepło z ziemi (sonda)

W ziemi drzemie ogromna ilość energii, która jest prawie niewyczerpana. To źródło ciepła może pochwalić się stosunkowo wysokimi i stałymi temperaturami. Począwszy od głębokości około 10 metrów, temperatury te pozostają stosunkowo wysokie, nawet w okresie zimowym. Wraz z głębokością wzrastają temperatury, a wraz z nimi ilość energii cieplnej. Za pomocą pompy ciepła solanka/woda można wykorzystać część tej energii do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej.

Istnieją dwie popularne metody dostarczania ciepła do pompy ciepła. Kolektory geotermalne, takie jak kolektory powierzchniowe i kanałowe lub maty pochłaniające energię, są układane blisko powierzchni i absorbują energię cieplną na swoich dużych powierzchniach, aby następnie przekazać ją do pompy ciepła. Z kolei sondy geotermalne są zagłębione w ziemi pionowo lub pod kątem i pobierają energię cieplną z głębokości od 40 do 100 metrów. W związku z tym wymagają one mniej miejsca niż kolektory geotermalne.

W porównaniu z powietrznymi pompami ciepła, pompy ciepła solanka/woda osiągają z reguły wyższą efektywność, niezależnie od metody pozyskiwania ciepła. Z drugiej strony nakłady na planowanie są wyższe ze względu na dużą ilość wymaganej powierzchni lub urzędowe zezwolenie. Więcej informacji na temat tego źródła ciepła można znaleźć w rozdziale Jak działa pompa ciepła solanka/woda.

[1] Pompa ciepła Vitocal
[2] Zasobnik ciepłej wody użytkowej
[3] Zasobnik buforowy wody grzewczej

Ciepło z wód gruntowych

Woda gruntowa jest również doskonałym magazynem energii, zapewniając przez cały rok stałą temperaturę kilkunastu stopni Celsjusza. Aby móc wykorzystać energię cieplną, potrzebny jest system studni składający się ze studni doprowadzających i odprowadzających. Kluczowym aspektem przy planowaniu tego rodzaju pompy ciepła jest ochrona wody. W pewnych okolicznościach właściwe organy mogą odmówić udzielenia zgody na pompę ciepła woda/woda. Ważne jest, aby przed zakupem złożyć odpowiednie zapytanie w urzędzie.

Ale nawet na obszarach, gdzie system studni jest dozwolony, nie oznacza to automatycznie ekonomicznej eksploatacji. Skład wody ma bowiem decydujący wpływ na spokojną i efektywną pracę pompy ciepła. Jeśli zastosowanie pompy ciepła woda/woda nie jest możliwe, dobrą alternatywą w praktyce jest pompa ciepła solanka/woda z zasobnikami lodu lub kolektorami geotermalnymi.

[1] Pompa ciepła Vitocal
[2] Zasobnik ciepłej wody użytkowej
[3] Zasobnik buforowy wody grzewczej

Pompa ciepła do c.w.u. służy wyłącznie do zapewnienia c.w.u. Jako źródło ciepła można wykorzystać zarówno powietrze recyrkulacyjne, jak i wywiewane. Jest ona odłączona od właściwej instalacji grzewczej i przy zastosowaniu odpowiednich komponentów może optymalnie wykorzystywać samodzielnie wytworzoną energię słoneczną. Jeśli pompa ciepła CWU wykorzystuje powietrze recyrkulacyjne jako źródło ciepła, to jednocześnie osusza pomieszczenie i tym samym chroni je przed ryzykiem rozwoju pleśni. Jeśli natomiast zostanie ona sprzężona z istniejącym systemem dystrybucji powietrza, może nawet w sposób kontrolowany wentylować pomieszczenia. Aby uniknąć podciśnienia, konieczny jest aktywny przewód powietrza wentylacyjnego. Pompy ciepła Viessmann przeznaczone są do pracy w trybie recyrkulacji lub wywiewu powietrza i opcjonalnie dostępne są ze zintegrowanym solarnym wymiennikiem ciepła i regulatorem solarnym do bezpośredniego wykorzystania energii słonecznej.

Ciepło z ziemi, powietrza i słońca (system magazynów lodu)

Koncepcja magazynu lodu łączy energię z powietrza i geotermalną, może również wykorzystywać insolację jako źródło ciepła. System magazynowania lodu jest odpowiedni dla wszystkich budynków o wysokim zapotrzebowaniu na ciepło lub chłodzenie. Dlatego też jest on stosowany głównie w projektach komercyjnych i samorządowych. Magazyn lodu to cysterna wypełniona wodą, która jest zakopana tuż pod powierzchnią ziemi. Wewnątrz znajduje się spirala rur, przez które z kolei przepływa płyn niezamarzający. Woda w cysternie służy jako źródło ciepła, wykorzystując między innymi ciepło zawarte w ziemi do wielokrotnej regeneracji. Jeśli magazyn lodu połączony jest z absorberem solarno-powietrznym na dachu, to pobiera on ciepło z otaczającego powietrza i promieniowania słonecznego i doprowadza je do magazynu. Więcej o tym procesie można dowiedzieć się szczegółowo w rozdziale zatytułowanym Lodowy magazyn energii.

Magazyn lodudo chłodzenia: W miesiącach letnich lodowy magazyn energii może być również wykorzystywany do naturalnego chłodzenia budynków. W tym celu woda w magazynie lodu zostaje zamieniona w lód pod koniec sezonu grzewczego poprzez pobranie energii i przerwanie procesu regeneracji. Powstały w ten sposób lód służy jako zbiornik do naturalnego chłodzenia.

[1] Pompa ciepła Vitocal
[2] Magazyn lodu
[3] Absorber solarny/powietrzny

Pompy ciepła interesują nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych i budynków mieszkalnych. Również przedsiębiorstwa komercyjne, samorządy i przemysł stawiają na tę wydajną i czystą technologię. Stosowane są tu wysokoefektywne systemy, zaprojektowane dla stale wysokich wymagań i oferujące szeroki zakres mocy. Duże pompy ciepła firmy Viessmann obejmują zakresy mocy od 50 do 600 kW i mogą sprostać wysokim temperaturom zasilania do 90 stopni Celsjusza. Jako źródło ciepła można wykorzystać oprócz gruntu także wody gruntowe i powietrze wywiewane. Szczególnie w zastosowaniach przemysłowych ciepło odpadowe może służyć również jako dostawca energii. W każdym przypadku duże pompy ciepła firmy Viessmann wykorzystują w maksymalnym stopniu darmowe źródła energii. Duże pompy ciepła są jeszcze bardziej efektywne w połączeniu z lodowym zasobnikiem energii, łącząc w ten sposób mocne strony różnych źródeł ciepła. Podobnie jak większość pomp ciepła w mniejszym zakresie mocy, wiele dużych pomp ciepła może być wykorzystywanych również do celów chłodniczych. Bardziej szczegółowe informacje znajdują się w rozdziale Pompy ciepła dużej mocy.

Doposażenie dużych pomp ciepła w systemie dwufunkcyjnym

Wbrew powszechnemu przekonaniu, pompy ciepła nie są stosowane wyłącznie w nowych projektach budowlanych w sektorze przemysłowym, handlowym lub samorządowym. Właściciele systemów mogą je stosować również w projektach modernizacyjnych. Jest tak dlatego, że dużą pompę ciepła firmy Viessmann można doskonale połączyć z istniejącymi systemami grzewczymi. Tak więc tradycyjne olejowe lub gazowe systemy grzewcze można uzupełnić o pompę ciepła. Pompa ciepła służy do przejęcia obciążenia podstawowego w postaci ciepłej wody użytkowej i energii grzewczej. W przypadku obciążenia szczytowego można włączyć kocioł gazowy lub olejowy, aby pokryć zapotrzebowanie. Ta forma ogrzewania w zakładach przemysłowych nie tylko skutecznie obniża koszty ogrzewania, lecz także redukuje emisję CO₂ i tym samym jest absolutnym pozytywem w zakresie ochrony klimatu.

Ważne jest kompleksowe przygotowanie i faza planowania

Istnieje szeroki wybór pomp ciepła do zastosowań komercyjnych i komunalnych. Każdy przypadek wiąże się z indywidualnymi wymaganiami. Aby znaleźć odpowiednią pompę ciepła dla danego przypadku, zalecamy kompleksowe przygotowanie i fazę planowania. Jeden z naszych kompetentnych partnerów firmy Viessmann będzie gotowy udzielić Państwu wsparcia.

Kaskada pomp ciepła Viessmann Vitocal 300-G-Pro

Doradztwo w zakresie pompy ciepła

Uzyskanie porady przed zakupem pompy ciepła jest niezbędne. Mogą Państwo wybierać spośród szerokiej oferty ekspertów i partnerów firmy Viessmann.

Przed zakupem lub wynajmem pompy ciepła należy odpowiedzieć na kilka pytań. Nowe rozwiązanie energetyczne musi przecież pasować do Państwa i Państwa domu. Poniżej wymieniliśmy kilka pytań, które trzeba będzie wcześniej wyjaśnić.

  • Jaki typ pompy ciepła chciałbyś mieć zainstalowany?
  • Czy system ma być dla domu jednorodzinnego czy dla budynku mieszkalnego?
  • Jakie jest aktualne zużycie energii grzewczej i ciepłej wody użytkowej w Państwa domu?
  • Czy pompa ciepła ma być przeznaczona dla nowego budynku czy dla istniejącego?
  • Na co należy zwrócić uwagę przy korzystaniu z różnych ekologicznych źródeł energii?
  • Czy wymagane są pozwolenia na wiercenie lub czy istnieją przepisy regulujące odległości od sąsiednich budynków lub poziom hałasu?
  • Jakie potencjalne oszczędności można osiągnąć w porównaniu z innymi systemami grzewczymi?
  • Jakie temperatury można osiągnąć dla ogrzewania i ciepłej wody użytkowej i czy jest to wystarczające dla własnych schematów ogrzewania?
  • Czy bufor lub zasobnik ciepła jest absolutnie konieczny i dlaczego?
  • Jak można aktywnie zwiększyć żywotność poprzez regularną konserwację?
  • Jakie środki towarzyszące należy uwzględnić przy planowaniu pompy ciepła?
  • Jakie koszty poniesiemy na jej nabycie i jak można je zmniejszyć dzięki dotacji państwowej?
  • Jakie są koszty efektywnej eksploatacji pompy ciepła?
  • Czy istnieją sensowne opcje kombinacji, np. pompa ciepła z kolektorami słonecznymi?

Pracując z ekspertem na miejscu, można uzyskać jasne odpowiedzi na te pytania podczas konsultacji w sprawie pompy ciepła. Ponadto istnieją różne poradniki firmy Viessmann, jak również broszury i karty katalogowe dotyczące pomp ciepła, które oferują obszerne informacje na ten temat.

Współczynnik efektywności COP - co to znaczy?

Ogrzewanie pompami ciepła firmy Viessmann to postawienie na sprawdzoną technikę i jednoczesna ochrona środowiska. To dlatego, że wszystkie urządzenia charakteryzują się starannie dobranymi komponentami i wysokim współczynnikiem COP. COP (coefficient of performance) to wskaźnik określający stosunek wytworzonego ciepła użytkowego do zużytej energii napędowej.

Przy projektowaniu systemu ważne jest jednak uwzględnienie przewidywanej pracy w ciągu całego roku. W tym celu oblicza się ilość dostarczonego ciepła w stosunku do całkowitego zapotrzebowania elektrycznego systemu pompy ciepła, uwzględniając moc dla pomp, sterowników itp. Wynik nazywany jest sezonowym współczynnikiem efektywności lub SPF.

Najprościej mówiąc, COP jest ważną wartością charakterystyczną dla pomp ciepła. Im wyższy jest ten współczynnik, tym wydajniej pracuje pompa ciepła. O tym, jakie inne czynniki zapewniają bezpieczną i ekonomiczną pracę, można dowiedzieć się w rozdziale zatytułowanym Zakup pompy ciepła.

Wysoki potencjał oszczędności

Pompy ciepła przyczyniają się do ostrożnego podejścia do środowiska. Jednocześnie oferują możliwość redukcji kosztów. Poniższe tabele ilustrują potencjał oszczędności. poniższa tabela ilustruje potencjał oszczędności.

Technologia Oszczędność gazu Oszczędności CO₂ rocznie Oszczędność kosztów energii/rok
Powietrzna pompa ciepła Vitocal 250-A* 100 % 35 % €1900
Powietrzna pompa ciepła Vitocal 250-A + zasobnik energii elektrycznej* 100 % 100 % €4440
Gazowy kocioł kondensacyjny + hybrydowa pompa ciepła Vitocal 250-SH* 86 % 34 % €1710

* Podane wartości zostały określone na podstawie symulacji zakładających standardowe profile gospodarstw domowych dla terenu Poczdamu. Dom jednorodzinny z 4-osobowym gospodarstwem domowym (istniejący z kotłem gazowym), 150 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej i zużycie gazu 2500 metrów sześciennych. Zaokrąglone koszty zużycia przy użyciu standardowych wartości (EID). Do obliczenia efektywności ekonomicznej wykorzystano ceny energii Federalnego Urzędu Statystycznego. Koszty inwestycyjne: Cena katalogowa brutto Viessmann plus średnie koszty instalacji w całym kraju (mogą się różnić indywidualnie).

Uwaga: Nasze obliczenia to teoretyczne przykłady oparte na różnych założeniach i zależne od pewnych ogólnych warunków. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich poprawność i możliwość przeniesienia na rzeczywiste systemy. Rzeczywiste koszty i możliwe oszczędności mogą się różnić i muszą być obliczone w każdym indywidualnym przypadku w oparciu o specyfikę danej lokalizacji i panujące tam warunki ogólne.

Pliki do pobrania i linki dotyczące pomp ciepła

Ogrzewanie powietrzem i energią geotermalną - optymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Poniższy prospekt zawiera szczegółowe informacje na temat zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska wytwarzania ciepła za pomocą pomp ciepła firmy Viessmann. Zawiera on przegląd wszystkich aktualnych pomp ciepła i ich najważniejsze dane techniczne, a także wiele przydatnych informacji na temat wyposażenia dodatkowego, serwisu, dotacji i możliwości finansowania.

Zakres mocy pomp ciepła solanka/woda firmy Viessmann wynosi od 5,6 do 84,6 kW. Szczegółowe informacje dotyczące specyfikacji i cech pomp ciepła można znaleźć w ulotkach i kartach katalogowych w formacie do pobrania oraz na odpowiednich stronach produktów.

Powietrzne pompy ciepła firmy Viessmann dostępne są w zakresie mocy od 4,0 do 250 kW. Pobierz kartę katalogową lub ulotkę, aby dowiedzieć się o specyfikacji i cechach poszczególnych pomp ciepła. Więcej informacji znajdą Państwo również na stronach produktów Vitocal.

Zakres mocy pomp ciepła typu split firmy Viessmann wynosi od 4,0 do 12 kW. Karty katalogowe i ulotki stanowią dobrą podstawę do podjęcia decyzji. Pobierz pliki zawierające szczegółowe informacje na temat specyfikacji i cech pomp ciepła lub odwiedź powiązane strony produktów.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat pomp ciepła do c.w.u. firmy Viessmann, należy kliknąć na odpowiednią kartę katalogową i dodatkowe informacje o produkcie. Znajdą tam Państwo wszystkie dane techniczne i cechy w skrócie.

Poniższa broszura zawiera informacje na temat naszych dużych pomp ciepła w zakresie mocy do 600 kW oraz odpowiednich rozwiązań systemowych dla różnych zastosowań i różnych źródeł ciepła.

Systemy magazynowania lodu firmy Viessmann stosowane są w dużych obiektach mieszkalnych, przedsiębiorstwach komercyjnych i jednostkach samorządowych. Tutaj dowiedzą się Państwo więcej o sposobie działania systemu, obszarach jego zastosowania i naszej ofercie usług.