Gazowe kotły kondensacyjne Viessmann Vitocrossal

Asortyment produktów

W ofercie Vitocrossal obok kotłów dla domów jednorodzinnych znajdują się również kotły średniej wielkości o większym zakresie mocy. Tutaj dowiesz się, czym różnią się poszczególne modele z tej linii, a także - przede wszystkim - co je łączy.

Gazowe kotły kondensacyjne Vitocrossal o szerokim spektrum mocy

Grupa produktów Vitocrossal firmy Viessmann wyróżnia się wyjątkową sprawnością i minimalną emisją zanieczyszczeń dzięki zastosowaniu najnowszej techniki kondensacyjnej. Dzięki temu traci się mniej energii cieplnej w postaci pary wodnej zawartej w spalinach. Pomysłowa technika kondensacyjna polega na tym, że gorące spaliny powstające podczas spalania są kierowane przez drugi wymiennik ciepła. Na tym wymienniku para wodna skrapla się. W ten sposób uwalnia się energia, która następnie jest dodatkowo wprowadzana do systemu grzewczego. Dlatego nierzadko modele te przypisywane są do klasy efektywności energetycznej A. A w przypadku połączenia z kolektorami słonecznymi mogą nawet otrzymać klasę efektywności A+.

Technika kondensacyjna jest najkorzystniejsza tam, gdzie temperatury w instalacji grzewczej są niskie. Dzięki temu gazowe kotły kondensacyjne nadają się szczególnie do nowego budownictwa. Warto jednak zainstalować je również w ramach szeroko zakrojonej modernizacji. Dzięki wykorzystaniu tej zaawansowanej techniki grzewczej, wykorzystującej ciepło ukryte w spalinach, można obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30 procent.

Linię produktów Vitocrossal można podzielić na następujące typy:

Dla domów jednorodzinnych i budynków mieszkalnych

Dla wyższego zakresu mocy

Spektrum działania

Typ Znamionowa moc grzewcza Możliwość łączenia w kaskadę
Vitocrossal 300 typ CU3A 2,6 do 60 kW -
Vitocrossal 100 typ CIB 80 do 318 kW Kocioł bliźniaczy do 636 kW
Vitocrossal 300 typ CI3 80 do 640 kW Do 8 jednostek i do 5120 kW
Vitocrossal 300 typ CR3B 787 do 1400 kW Do 8 jednostek
Vitocrossal 300 typ CRU 800 do 1000 kW Do 8 jednostek i do 8000 kW

Jak wynika z tabeli, stojące kotły kondensacyjne firmy Viessmann nadają się do najróżniejszych zastosowań, począwszy od domów jednorodzinnych lub dwurodzinnych, poprzez budynki mieszkalne, mniejsze obiekty użytkowe, a nawet - jak w przypadku Vitocrossal 300 typ CR3B - większe budynki użyteczności publicznej i lokalne sieci ciepłownicze.

Co wyróżnia gazowy kocioł kondensacyjny Vitocrossal?

Jak widać, produkty z programu Vitocrossal oferują technikę kondensacyjną w szerokim spektrum mocy. Wszystkie modele osiągają standardową sprawność sezonową [wg DIN] do 98 procent. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wysokiej jakości komponentów, jak np. wymiennik ciepła Inox-Crossal ze stali szlachetnej. Jest on ułożony pionowo. Dzięki temu z wyjątkową intensywnością wykorzystuje energię kondensacji w gorących gazach. Dodatkowo, dzięki gładkiej powierzchni ze stali szlachetnej występuje trwały efekt samoczyszczenia. To z kolei zapewnia efektywność, ale także wydłuża żywotność i zmniejsza wymagania konserwacyjne, ponieważ mniejsze jest zużycie spowodowane zanieczyszczeniami.

Innym równie ważnym elementem w kotłach kondensacyjnych Vitocrossal są palniki MatriX. Pracują one w trybie modulowanym, w którym kocioł automatycznie dostosowuje się do wymaganej mocy grzewczej. Dzieje się to płynnie, bez konieczności ciągłego włączania i wyłączania palnika. Oznacza to, że wymagana jest mniejsza liczba cykli. Zmniejsza to zużycie i ostatecznie koszty konserwacji i obsługi. Palniki MatriX są z natury ekonomiczne, ciche i przyjazne dla środowiska. Modelem szczególnym, wartym szczególnej uwagi jest Vitocrossal 300 typu CRU. W tym produkcie zainstalowaliśmy palnik MatriX-Disk, który jest wyjątkowo cichy, mimo że można osiągnąć moc do 1000 kW. Ponadto palnik posiada modulację w zakresie 1:6, co oznacza, że moc może być regulowana do poziomu poniżej 20 procent.

Dobre możliwości regulacji zapewnia również duża pojemność wodna i szerokie galerie cieplne. Gwarantują one również niezawodne przekazywanie ciepła.

Vitocrossal w modułowym systemie grzewczym