Jakie są najczęstsze błędy przy projektowaniu instalacji grzewczej i jak im zapobiec?

Jak wiadomo lepiej zapobiegać błędom niż je naprawiać, zwłaszcza w przypadku systemu grzewczego w budynku. Błędy popełnione na etapie projektowania instalacji grzewczej mogą prowadzić do dodatkowych, niepotrzebnych kosztów inwestycyjnych, zwiększonych wydatków na ogrzewanie, a także skutkować dyskomfortem cieplnym w pomieszczeniach domu.

Projekt instalacji grzewczej „na oko”

Często zdarza się, że zarówno projekt instalacji grzewczej oraz jej wykonanie powierzamy instalatorowi, a ten projektując nasz system grzewczy nie zawsze bazuje na dokładnych wyliczeniach. Podejmuje nierzadko ważne decyzje „na wyczucie”, sugerując się głównie swoim doświadczeniem. Takie projektowanie „na oko”, nie poparte szczegółowymi informacjami i rzetelnymi wyliczeniami może skutkować błędami, których naprawa będzie nas sporo kosztować.

Zbyt mała moc kotła lub pompy ciepła

Częstym błędem w przypadku instalacji grzewczej wykonywanej „na oko” jest jej tzw. niedowymiarowanie. Oznacza to, że dobrany do budynku kocioł grzewczy, pompa ciepła czy grzejniki mają zbyt małą moc. Nie jest ona wystarczająca, aby skutecznie ogrzać pomieszczenia w mroźne dni. W efekcie przy niemałych kosztach ogrzewania pozostają one niedogrzane. Wówczas pozostaje nam wspomaganie się termowentylatorami lub innymi przenośnymi urządzaniami grzewczymi, co generuje tylko dodatkowe koszty.

Za duża moc urządzeń grzewczych

Zdarza się też często, że instalator projektując system grzewczy „na oko”, aby uniknąć powyższej sytuacji proponuje urządzenie grzewcze o większej mocy. Wybór kotła kondensacyjnego o szerokim zakresie modulacji mocy grzewczej np. 1,9-19 kW to jednak nie błąd. Taki kocioł będzie bowiem dostosowywał swoją moc do aktualnego zapotrzebowania na ciepło budynku. Będzie więc zmieniał ją płynnie w zależności od potrzeb. Problem pojawia się jednak, gdy w budynku zostanie zainstalowana pompa ciepła o zbyt dużej mocy. Przewymiarowane urządzenie grzewcze tego typu to nie tylko wyższy koszt zakupu pompy ciepła, ale także większe zużycie prądu, a więc i wyższe koszty ogrzewania. Zbyt duża moc pompy ciepła wpływa również na mniejszą trwałość urządzenia. Błędem popełnianym często podczas projektowania instalacji grzewczej „na oko” jest również dobór grzejników o zbyt dużej mocy. Przekłada się to na dodatkowe, niepotrzebne koszty na etapie ich zakup.

Inne błędy instalacyjne

Problemową kwestią przy nieprecyzyjnym, wykonywanym „na oko” projekcie instalacji grzewczej jest również to, że w takim przypadku instalator nie jest w stanie wyregulować instalacji hydraulicznej. W efekcie może dojść do sytuacji, w które pomieszczenia domu będą przegrzewane, lub też te najdalej oddalone od źródła ciepła pozostaną niedogrzane.
Problematyczny bywa również dobór rur - te o zbyt małej średnicy są często źródłem irytującego hałasu dobiegającego z instalacji.

Jak uniknąć błędów na etapie projektu instalacji grzewczej?

Odpowiedź jest prosta. Jego wykonanie powierzyć profesjonaliście, który:

- zbierze dokładne, szczegółowe informacje dotyczące m.in. technologii budowy domu, izolacji przegród zewnętrznych, oczekiwanej temperatury w pomieszczeniach, planowanych kosztów ogrzewania domu;
- na podstawie zebranych informacji dokona dokładnych obliczeń zapotrzebowania na ciepło budynku za pomocą odpowiedniego programu komputerowego;
- na podstawie wyliczonego zapotrzebowania na ciepło dobierze urządzenie grzewcze o odpowiedniej mocy;
- na podstawie wyliczeń komputerowych dobierze: odpowiednie przekroje rur, grzejniki i ogrzewanie podłogowe (bazując na wyliczeniach zapotrzebowania na ciepło poszczególnych pomieszczeń), pompy o właściwej mocy;
- sporządzi projekt instalacji grzewczej na papierze, na podstawie którego instalator wykona ogrzewanie w domu i wyreguluje je hydraulicznie;
- sporządzi projekt powykonanwczy po odbiorze instalacji, dzięki któremu łatwiej nam będzie w przyszłości przeprowadzać wszelkie modernizacje instalacji i dokonać jej naprawy.