Brak przyłącza gazowego - i co dalej? Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Wielu inwestorów ogrzewanie domu gazem ziemny uważa za najkorzystniejsze. Nie zawsze jednak ten sposób ogrzewania jest możliwy do zrealizowania. Na przeszkodzie mogą stanąć możliwości techniczne lub/i finansowe. Co w takiej sytuacji? Jakie sposoby ogrzewania mamy wówczas do wyboru?

Roczny koszt ogrzewania budynku - porównanie źródeł ciepła

Ogrzewanie domu gazem ziemnym ma kilka zalet. Przede wszystkim jest tańsze od ogrzewania gazem płynnym, olejem opałowym czy ogrzewania elektrycznego. Jest też bezobsługowe – oznacza to, że paliwo jest transportowane prosto do kotła z sieci gazowej. Nie musimy się więc martwić o jego dostawy. Urządzenie grzewcze (poza ustawieniami parametrów pracy), nie wymaga od nas skomplikowanej i czasochłonnej obsługi.
Między innymi z tych względów wielu inwestorom zależy na podłączeniu domu do sieci gazowej, nie zawsze jednak mają taką możliwość. Może się bowiem okazać, że teren, na którym stoi lub ma stać dom nie jest uzbrojony w sieć gazową lub też budowa przyłącza gazowego jest dla inwestora nazbyt kosztowna i zwyczajnie się nie kalkuluje. W takiej sytuacji trzeba szukać innych rozwiązań.

Ogrzewanie domu pompą ciepłą

Może być najlepszą alternatywą dla ogrzewania gazem ziemnym. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Koszt ogrzewania odpowiednio dobraną pompą ciepła jest znaczni niższy niż koszt ogrzewania grzejnikami elektrycznymi, a także kotłami na gaz płynny i olej opałowy.
Podobnie jak w przypadku ogrzewania domu gazem ziemnym, decydując się na pompę ciepła unikniemy problemów związanych z zakupem i transportem paliwa, koniecznością jego przechowywania czy ręcznego załadunku. Pompa ciepła działa w pełni automatycznie. Wystarczy, że zostanie odpowiednio skonfigurowana, by sama „dbała” o komfort cieplny w domu. Ponadto nie powinniśmy mieć problemów z doborem odpowiedniego urządzenia chociażby na miarę naszych możliwości finansowych (warto pamiętać o dofinansowaniach na zakup i montaż pomp ciepła) czy np. warunków panujących na działce.

Ogrzewanie domu gazem płynnym

Jest również alternatywą dla ogrzewania gazem zimnym, jednak decydując się na to rozwiązanie trzeba się liczyć z wyższymi kosztami na etapie inwestycji i eksploatacji. Dochodzą bowiem koszty projektu i wykonania instalacji zbiornikowej i doprowadzającej gaz do budynku. Gaz płynny jest też droższy od ziemnego. Na takie rozwiązanie mogą się zdecydować m.in. inwestorzy, którzy chcą ogrzewać dom gazem i wiedzą, że w niedalekiej przyszłości planowane jest doprowadzenie sieci gazowej do terenu, na którym znajduje się ich posesja. Gdy nastąpi możliwość podłączenia domu do sieci gazowej wystarczy wykonać przyłącze i zdemontować gazowy zbiornik zewnętrzny. Zainstalowany wcześniej kocioł może natomiast służyć dalej. Nowoczesne kotły gazowe są bowiem wyposażone w palniki, przystosowane do pracy z oboma rodzajami gazu. 

Ogrzewanie olejowe

Jest jeszcze droższym rozwiązaniem (wyższy jest koszt wykonania instalacji olejowej od tej gazowej oraz koszt zakupu paliwa). Jeśli jednak zależy na komforcie użytkowania urządzenia grzewczego, kotły olejowe zapewniają podobny jak te gazowe.
Takie ogrzewanie domu może się także sprawdzić, w przypadku planowanego podłączenia budynku do sieci gazowej, ponieważ kocioł na olej można przystosować do spalania gazu. Pojawiają się jednak opinie, że taka przeróbka bywa nieopłacalna i że mimo wszystko lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zakup nowego kotła gazowego.
Ogrzewanie drewnem lub peletem.

Biorąc pod uwagę koszty ogrzewania to rozwiązanie dość korzystne, chociaż zależy od tego, jaką cenę mają dane paliwa w naszej okolicy. Biorąc pod uwagę komfort użytkowania to jest on gorszy, porównując chociażby z komfortem, jaki zapewnia eksploatacja pompy ciepła czy kotła gazowego. Aby komfort ten podnieść możemy zdecydować się na kocioł na pelet. Wyposażony w automatyczny podajnik paliwa i duży zbiornik na jego zapas, będzie wymagał on nas minimalnej obsługi.

Wybierając urządzenia na paliwa stałe, pamiętajmy aby stawiać jedynie na nowoczesne kotły na drewno czy pelet. Możliwie najlepiej zautomatyzowane oraz niskoemisyjne, czyli takie, które spełniają wymagania europejskie m.in. odnośnie emisji spalin do atmosfery. Jest to szczególnie ważne i powinno dotyczyć nie tylko właścicieli domów zlokalizowanych na terenach objętych uchwałą antysmogową.

A może elektryczne ogrzewanie domu?

Jak wiadomo energia elektryczna tania nie jest. Tania, a nawet darmowa jest natomiast energia słoneczna, którą można wykorzystać do produkcji prądu. Służy do tego instalacja fotowoltaiczna, której głównym elementem są (montowane przeważnie na dachu budynku) panele fotowoltaiczne. Instalując je możemy zostać producentem własnego prądu. Instalacja fotowoltaiczna zmienia bowiem darmową energię słoneczną na energię elektryczną, którą można wykorzystać do zasilania wszystkich odbiorników w domu, również urządzań grzewczych.

Fotowoltaika ma jeden mankament – jest jeszcze dość kosztowna, ale warto pamiętać, że decydując się instalację fotowoltaiczną można skorzystać z dofinansowania na jej zakup i montaż.