Carport: wiaty samochodowe z instalacją fotowoltaiczną

Standardowa wiata samochodowa ma za zadanie chronić auta przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz opadami atmosferycznymi. Wiata Carport firmy Viessmann dodatkowo pozyskuje energię z promieniowania słonecznego i zmienia ją w prąd, który można wykorzystać do ładowania samochodów elektrycznych.

W odróżnieniu od tradycyjnych wiat samochodowych, Carport składa się z kompletnej instalacji fotowoltaicznej, zamontowanej na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji stalowej. Powstała w ten sposób wiata fotowoltaiczna może być wyposażona w stację ładowania samochodów elektrycznych. Dzięki temu będzie stanowiła nie tylko pożądana osłonę auta przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, ale również wyprodukuje darmowy prąd i pozwoli naładować samochód elektryczny, wykorzystując w tym celu niemal wyłącznie czystą energię ze słońca.


Konstrukcja wiaty samochodowej Carport

Wiata fotowoltaiczna Carport może być zamontowana praktycznie w dowolnej lokalizacji, której wysokość nie przekracza 600 m n.p.m (szczegółowe warunki zawarte są w specyfikacji technicznej). Zadaszenie jednostanowiskowej wiaty stanowi 12 modułów fotowoltaicznych rozmieszczonych w konfiguracji 3x4. Są one zamontowane do specjalnej konstrukcji podtrzymywanej przez dwa słupy w kształcie litery V. Ramy główne wiaty rozmieszczone są w rozstawie 3,27 m i połączone ze stopami fundamentowymi poprzez osadzenie na kotwach zabetonowanych w fundamencie, co zapewnia stabilność całej konstrukcji. Co ważne, montaż dwustanowiskowej wiaty nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jej nabywca jest więc zwolniony z obowiązku dopełnienia dodatkowych formalności.


Rozbudowa wiaty fotowoltaicznej

Standardowo wiata Carport przewiduje dwa stanowiska do ładowania aut. Istnieje jednak możliwość elastycznego dopasowania liczby stanowisk do indywidualnych wymogów, i w miarę zmieniających się potrzeb. Rozszerzenie wiaty o kolejne stanowisko to dodatkowe moduły fotowoltaiczne Viessmann zamontowane w konfiguracji 3x3. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby pierwotnie jednostanowiskowa wiata samochodowa został w przyszłości rozbudowany o kilka kolejnych miejsc, bez utraty efektywności pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego. Dzięki łatwej rozbudowie, wiaty fotowoltaiczne Carport sprawdzą się nie tylko na prywatnych posesjach, ale również w firmach i instytucjach korzystających z floty samochodów elektrycznych.