Co każdy inwestor powinien wiedzieć o pompach ciepła?

Pompa ciepła korzysta z odnawialnych źródeł energii, co oznacza że jej użytkowanie jest przyjazne zarówno dla środowiska, jak i dla domowego budżetu. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o pompach ciepła, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o wyborze urządzenia grzewcze do naszego domu?

 

Kilka faktów na temat pomp ciepła

 • Pompa ciepła zapewnia bezpieczne, komfortowe, bezobsługowe ogrzewanie. Po jej uruchomieniu nie musimy martwić się o prawidłową pracę urządzenia, gdyż jest ono w pełni zautomatyzowane i praktycznie nie wymaga naszej uwagi.
 • Koszt instalacji pompy ciepła jest porównywalny do kosztu instalacji kotła na paliwo stałe, oraz niezbędnych dla niego: kotłowni i komina.
 • Pompa ciepła zapewnia bardzo niskie koszty ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej, pod warunkiem że jest to budynek dobrze zaizolowany przed startami ciepła.
 • Pompa ciepła nie wytwarza spalin, ani innych zanieczyszczeń, nie przyczynia się do powstawania smogu. Jej praca jest czysta i ekologiczna.
 • Pompy ciepła mogą być instalowane w nowych i modernizowanych budynkach oraz współpracować z ogrzewaniem podłogowym jak i grzejnikami.
 • Pompy ciepła mogą współpracować z istniejącymi źródłami ciepła, np. kotłem gazowym.
 • Odpowiednio dobrane mogą być jedynym urządzeniem grzewczym w domu.
 • Pompa ciepła zajmuje bardzo mało miejsca (wystarczy 1 m2), można ją postawić praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu.
 • Pompy ciepło nie tylko ogrzewają wnętrza domu oraz wodę użytkową. Potrafią również chłodzić pomieszczenia, co jest bardzo przydatną funkcją w okresie letnim.

Pompa ciepła - kiedy to się opłaca?

Opłacalność inwestycji w pompę ciepła to najbardziej interesujący temat dla każdego inwestora. Często porównujemy i szacujemy koszty ogrzewania domu np. w oparciu o informacje pozyskane od znajomych czy rodziny. Należy jednak pamiętać, że dobór pompy ciepła i opłacalność inwestycji w to urządzenie grzewcze powinno być rozpatrywane indywidualnie dla każdego przypadku, ponieważ dom domowi nie równy, tak samo jak potrzeby i oczekiwania jego domowników.

Z pewnością pompa ciepła będzie opłacalnym rozwiązaniem dla właścicieli domów pozbawionych dostępu do sieci gazowej. Koszt ogrzewania pompą ciepła jest bowiem zdecydowanie niższy niż koszt ogrzewania kotłem na gaz płynny czy olej opałowy.

Rozważając kwestie związane opłacalnością inwestycji w pompę ciepła warto wziąć pod uwagę, że nie wymaga ona osobnego pomieszczenia kotłowni, ani komina – możemy więc z nich zrezygnować już na etapie projektowania domu, co niesie ze sobą spore oszczędności podczas jego budowy. Pamiętajmy jednak, aby na tym etapie nie oszczędzać na izolacyjności cieplnej. Aby zapewnić sobie niskie koszty ogrzewania oprócz odpowiednio dobranej pompy ciepła musimy zadbać o dobrą izolację termiczną przegród domu oraz dobre parametry stolarki okiennej.

Opcje wyboru

Pompy ciepła oferowane są w kilku wariantach bazujących na tym samym urządzeniu. Ułatwia to wybór najbardziej optymalnego rozwiązania dla każdego budynku i różnych potrzeb inwestorów. Na przykład pompy ciepła typu powietrze woda Vitocal 200 dostępne są m.in.:

 • w standardowej wersji split, czyli składającej się z dwóch jednostek (Vitocal 200-S), 
 • jako urządzenia kompaktowe (Vitocal 222-S), gdzie w jednostce wewnętrznej znajduje się dodatkowo zbiornik ciepłej wody użytkowej 
 • lub np. w wersji polecanej dla instalacji poddawanych modernizacji (jak Vitocal 250-S) - z zabudowanymi w jednostce wewnętrznej dodatkowymi komponentami, umożliwiającymi współpracę pompy ciepła z kotłem gazowym lub olejowym.

W sprzedaży znajdziemy również hybrydowe pompy ciepła (np. Vitocaldens 222-F), czyli urządzania składające się z powietrznej pompy ciepła typu split, gazowego kotła kondensacyjnego i zasobnika wody użytkowej.

Współpraca pompy ciepła z innymi instalacjami

Decydując się na pompę ciepła z pewnością warto połączyć ją z instalacją fotowoltaiczną Vitovolt. Fotowoltaika produkuje prąd z promieniowania słonecznego, który możemy wykorzystać w dowolny sposób. Mogą z niego korzystać niemal wszystkie urządzenia w domu, w tym również pompa ciepła.

Pompa ciepła z 1 kW energii elektrycznej wyprodukowanej dzięki instalacji fotowoltaicznej może wytworzyć ok. 4 kW ciepła. Łącząc fotowoltaikę z pompą ciepła zapełniamy więc sobie darmową energię cieplną do ogrzewania domu i wody użytkowej, a także do chłodzenia wnętrz latem. Dzięki takiemu połączeniu koszty ogrzania i chłodzenia domu pompą ciepła spadną do zera.

Jeszcze więcej zaoszczędzimy jeśli z pompa ciepła będzie współpracować z rekuperatorem Vitovent 300-F. Regulator pompy ciepła będzie sterował zasilaniem i pracą centrali wentylacyjnej, dzięki czemu również ona może aktywnie korzystać z prądu wytworzonego przez instalację fotowoltaiczną.

Pompa ciepła a hałas

Temat hałasu w pompach ciepła wzbudza dość duże zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców. Warto jednak wiedzieć, że obecnie produkowane pompy ciepła są bardzo zaawansowane technicznie, a wytwarzane przez nie hałas jest mniejszy niż ten, generowany przez tradycyjny kocioł grzewczy.

Pompy ciepła typu solanka/woda (gruntowe pompy ciepła) to urządzenia zamknięte w jednej obudowie i instalowane wewnątrz domu. Nowoczesne pompy ciepła tego typu generują mniejszy hałas niż standardowe urządzenia i sprzęty AGD, np. lodówki.

Najbardziej popularne pompy ciepła to urządzenia powietrze/woda (powietrzne pompy ciepła) typu split, czyli składające się z dwóch jednostek. Podzespoły generujące największy hałas, czyli sprężarka i wentylator znajdują się w ich przypadku w jednostce zewnętrznej, montowanej poza budynkiem. Nowoczesne pompy ciepła split (np. Vitocal 200-S) są praktycznie niesłyszalne dla domowników i sąsiadów. Dzięki ich dość cichej pracy jednostkę zewnętrzną wystarczy zamontować tylko 3 metry od granicy działki, aby spełniła wymagania dotyczące dopuszczalnego hałasu narzucane przez przepisy.

Warto również podkreślić, że automatyka pomp ciepła daje użytkownikom bardzo duże możliwości pod kątem konfiguracji i poprawy komfortu. Jedną z dodatkowych opcji w tego typu urządzeniach jest funkcja obniżenia hałasu, wykorzystywana zazwyczaj w okresie nocnym. Powoduje ona obniżenie obrotów wentylatora, dzięki czemu urządzenie generuje jeszcze mniejszy szum. Okres obniżonego hałasu w pompach ciepła Viessmann jest fabrycznie ustawiony. Nie oznacza to jednak, że nie można go samemu zaprogramować. To, w jakim stopniu hałas zostanie obniżony i na jaki czas, każdy użytkownik pompy ciepła Viessmann może zaprogramować indywidualnie, dostosowując ustawienia pracy urządzenia do swoich potrzeb.