Co warto wiedzieć o kotłach kondensacyjnych?

Kotły kondensacyjne wyparły z rynku konwencjonalne urządzenia grzewcze zasilane gazem, ponieważ od 2015 roku mogą być produkowane jedynie kotły gazowe wykorzystujące technikę kondensacji. W wielu domach nadal pracują urządzenia grzewcze starszego typu. Za ich wymianą na nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny przemawiają względy ekonomiczne, ekologiczne oraz praktyczne.

Co kryje się za określeniem „kondensacyjny”?

Podczas swej pracy kotły kondensacyjne wykorzystują technikę kondensacji. Umożliwia ona schładzanie spalin przed ich odprowadzeniem do komina do tego stopnia, aby doszło do skroplenia zawartej w nich pary wodnej. Uwolnione w tym procesie ciepło zostaje wprowadzone do systemu grzewczego. W ten sposób kotły kondensacyjne do ogrzewania domu i wody użytkowej wykorzystuje nie tylko energię pozyskaną ze spalania gazu, ale również dodatkowe ciepło odzyskane ze spalin, które w konwencjonalnych kotłach na gaz ulatuje wraz ze spalinami przez komin. Oznacza to, że spalając taką samą ilość paliwa co konwencjonalne urządzenia gazowe, kotły kondensacyjne przekazują do instalacji grzewczej więcej ciepła.

Są przyjazne środowisku

Technika kondensacji nie tylko oszczędza cenną energię, ale również chroni środowisko naturalne, redukując wyraźnie emisje CO do atmosfery. Dzięki specjalnej konstrukcji palnika kotły Viessmann charakteryzują się niewielką (tzw. zerową) emisją tlenku węgla CO oraz tlenków azotu NOx. Ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym oznacza również znaczną redukcję emisji niebezpiecznych pyłów zawieszonych oraz benzo(a)pirenu . Dlatego właśnie gazowe kotły kondensacyjne stanowią jedno z polecanych rozwiązań w walce ze smogiem i o lepszą jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy.

Są całkowicie bezpieczne w eksploatacji

Gazowe kotły kondensacyjne gwarantują także wysoki poziom bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia tego typu wyposażone są w zamkniętą komorę spalania. Powietrze niezbędne do spalania paliwa pobierane jest z zewnątrz budynku specjalnym przewodem. W taki sposób odprowadzane są również spaliny. Rozwiązanie to eliminuje ryzyko przedostania się spalin do pomieszczeń domu oraz ich zasysania z otwartych palenisk (np. kominka). Zamknięta komora spalania zapewnia tym samym maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas eksploatacji kotłów gazowych.

Kotły kondensacyjne z myślą o przyszłości

Dzięki układowi regulacji spalania kotły kondensacyjne Viessmann przygotowane są również do pracy z różnymi rodzajami gazów – łącznie z domieszkami biogazu. Kontrolują na bieżąco jakość paliwa i automatycznie dostosowują do niego pracę palnika. Dzięki temu zmiana rodzaju gazu do ogrzewania nie wymaga wymiany kotła na nowy i nie wiąże się z kosztownymi przeróbkami. Kotły kondensacyjne to także urządzenia przystosowane do współpracy z instalacją solarną, wykorzystującą do ogrzewania bezpłatną energię słoneczną. Szacuje się, że wymiana starego kotła grzewczego na gazowy kocioł kondensacyjny w połączeniu z techniką solarną to oszczędność nawet do 35% kosztów energii.

Są wygodne w eksploatacji

Gazowe kotły kondensacyjne są w pełni zautomatyzowane. Ich sterowanie może odbywać się z poziomu panela dotykowego zlokalizowanego na obudowie kotła lub zdalnie – np. za pomocą smartfona lub tableta. Dzięki temu możemy mieć pod kontrolą wszystkie funkcje ogrzewania domu i wody użytkowej, niezależnie od czasu i miejsca, w którym aktualnie przebywamy.