Co zamiast gazu?
Alternatywne sposoby ogrzewania domu / Czym ogrzewać dom zamiast gazu?

W związku z rosnącymi cenami popularnych paliw, coraz więcej osób zastanawia się, jakie ogrzewanie wybrać zamiast gazu? Które urządzenia zapewnią komfortowe oraz oszczędne ogrzewanie budynku i co najważniejsze, nie pociągną za sobą kosztownych przeróbek systemu grzewczego?

W ostatnim czasie ceny gazu drastycznie poszybowały w górę. Wzrost cen odczuli nie tylko właściciele gospodarstw domowych, ale również firmy – skala podwyżek cen gazu dla biznesu wyniosła nawet kilkaset procent. W obliczu obecnej sytuacji na wschodzie wiele osób obawia się dalszych wzrostów cen gazu i rozważa zmianę sposobu ogrzewania budynku. Jednym z najczęściej branych pod uwagę rozwiązań jest wybór pompy ciepła zamiast gazu. Które urządzenia pozwolą bezproblemowo przejść z ogrzewania gazowego na ogrzewanie energią odnawianą?

 

Pompa ciepła zamiast gazu

W przypadku budynków, które nie mają dostępu do sieci gazowej lub chcą zrezygnować z ogrzewania gazowego, wartym uwagi rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła Vitocal. Urządzenia te nie potrzebują skomplikowanej instalacji jak np. gruntowe pompy ciepła, ich wybór wiąże się więc z niższymi kosztami inwestycyjnymi. Powietrzne pompy ciepła mogą w łatwy sposób zastąpić istniejący kocioł grzewczy lub dołączyć do obecnego kotła, bez konieczności przerabiania istniejącej już instalacji.

Już samo doposażenie systemu grzewczego w pompę ciepła pozwoli znacznie zredukować koszty ogrzewania budynku. W takim przypadku pompa Vitocal może stanowić główne źródło ciepła, a istniejący kocioł gazowy obsługiwać jedynie obciążenie szczytowe - gdy w bardzo mroźne dni nie można pozyskać wystarczającej ilości energii z powietrza do zaspokojenia wszystkich potrzeb grzewczych w budynku. Kocioł będzie wówczas wspomagać pracę pompy ciepła, załączając się jedynie wtedy, kiedy jest to ekonomicznie uzasadnione. Takie rozwiązanie pozwala zoptymalizować koszty ogrzewania budynku, nie rezygnując zupełnie z ogrzewania gazowego.

Instalacja hybrydowa zwiększy też bezpieczeństwo użytkowania systemu grzewczego - współpraca pompy ciepła i kotła gazowego da nam wybór głównego sposobu ogrzewania budynku w przypadku nagłego skoku kosztów jednego z nośników energii (gazu, energii elektrycznej).

 

Ogrzewanie zamiast gazu: szybka modernizacja

W przypadku inwestorów, którzy chcą wymienić istniejący kocioł na pompę ciepła lub włączyć pompę ciepła w działającą już starszą instalację dobrym rozwiązaniem są urządzenia, które powstały z myślą o modernizacji. Pompy ciepła nowej generacji Vitoacl 150-A i Vitocal 250-A zapewnią niskie koszty eksploatacji dzięki wysokiej efektywności COP odpowiednio do 5,0 i do 5,3. Oba urządzania mogą pracować z temperaturą na zasilaniu sięgającą 70°C, dzięki czemu, do ich montażu nie jest wymagana modernizacja całego systemu grzewczego, a do ogrzewania pomieszczeń mogą służyć obecne źródła wymagające wyższej temperatury na zasilaniu (tradycyjne grzejniki). W jednostce wewnętrznej tych pomp ciepła zostały zawarte elementy instalacji, które przy typowych rozwiązaniach instalator musiałby zamontować oddzielnie. Takie rozwiązanie sprawia, że czas montażu urządzania grzewczego znacznie się skraca, a w pomieszczeniu technicznym zostaje więcej miejsca na usytuowanie innych urządzeń. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym modernizacja instalacji grzewczej z pompami ciepła Vitocal 250-A i 150-A jest tak prosta, jak w przypadku gazowego kotła wiszącego.


Czym zastąpić gaz? Prąd zamiast gazu

Ogrzewanie budynku gazem można zastąpić również ogrzewaniem elektrycznym. Jak wiadomo koszt energii elektrycznej również nie należy do najtańszych, dlatego rozwiązanie to może być opłacalne, w przypadku inwestorów, którzy będą korzysta
z dwustrefowej taryfy prądu, zakładającej okresy obniżonej stawki za zakup energii elektrycznej, a także wyposażą budynek w instalację fotowoltaiczną, która umożliwi produkcję własnego prądu i wykorzystywanie go m.in. na potrzeby grzewcze.
Do ogrzewania budynku prądem stosuje się m.in. kotły elektryczne. Kocioł Vitotron 100 zapewnia ogrzewanie niezależne od paliw kopalnych, a jego współpraca z panelami fotowoltaicznymi Vitovolt pozwala maksymalnie obniżyć koszty ogrzewania budynku. Kocioł elektryczny można w łatwy sposób zainstalować praktycznie w dowolnym miejscu. Wysoki komfort cieplny i bezobsługową pracę urządzenia zapewnia m.in. sterowanie pogodowe. Przy sprawności kotła na poziomie 99,4% (sprawność rzeczywista) gwarantuje ono energooszczędną eksploatację systemu grzewczego. Kocioł Vitotron 100 pracuje z dowolną instalacją c.o. oraz z wymiennikiem c.w.u.. Przy zastosowaniu odpowiednich modułów może współpracować z zasobnikiem buforowym c.o.. Taki system dzięki akumulacji ciepła podczas tanich taryf energetycznych zapewnia jeszcze niższe koszty ogrzewania.

Wykorzystując taryfę elektryczną G12 lub G12W, system akumulacji ciepła oraz instalację fotowoltaiczną można znacznie obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego, które sprawdzi się w niemal każdym budynku, zamiast gazu.