Czym oddychasz w domu? Sposób na czyste powietrze!

W trosce o zdrowie dbamy o komfort cieplny w domu, odpowiednie odżywianie i spokojny sen domowników. Nie zapominajmy również o tym, że na stan naszego zdrowia wpływa także jakość powietrza, którym oddychamy. Co zrobić, aby w naszym domu gościło zawsze czyste powietrze?

W ostatnich latach z uwagi na nasilający się problem smogu, bardzo dużo mówi się o jakości powietrza i jego wpływie na zdrowie. Większość z nas zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Wiemy też, jak ważna jest wspólna troska o jakość powietrza atmosferycznego i jak duże efekty przynosi rezygnacja z ogrzewania węglowego na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań, jak nowoczesne kotły gazowe czy pompy ciepła.
W trosce o zdrowie nasze i naszych najbliższych pamiętajmy również, aby zadbać o jakość powietrza w domowych wnętrzach. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w pomieszczeniach zamkniętych spędzamy około 90% naszego czasu!

 

Czym oddychamy w domu?

Niestety jakość powietrza w budynkach w rzeczywistości często jest dużo gorsza, niż nam się wydaje. Unoszą się w nim nie tylko alergeny czy zarodniki pleśni, ale również wirusy, lotne związki organiczne i inne niepożądane substancje, niewyczuwalne i niewidoczne gołym okiem. Powodują one złe samopoczucie i przyczyniają się do osłabienia stanu zdrowia domowników.

Jakość powietrza w domu pogarsza się zwykle wraz z nadejściem sezonu grzewczego. To właśnie w okresie wzmożonej pracy instalacji grzewczej często nasilają się objawy alergii, pojawia się kaszel i katar nie tylko u osób uczulonych na kurz. Zanieczyszczone i przesuszone powietrze powoduje suchość w gardle, podrażnienie spojówek, może też skutkować bólami głowi i ogólnym pogorszeniem samopoczucia.

Niestety w sezonie grzewczym regularne wietrzenie pomieszczeń nie przynosi oczekiwanego efektu - a wręcz odwrotny, gdy za oknem panuje smog. Co więcej, zanieczyszczania emitowane do atmosfery przez piece węglowe niespełniające norm, mogą przedostać się do wnętrz naszego domu nawet przy zamkniętych oknach. Zanieczyszczone powietrze napływa do pomieszczeń chociażby przez grawitacyjny system wentylacji i nieszczelności. Zamknięcie okien do zakończenia sezonu grzewczego nie rozwiązuje problemu i wcale nie oznacza, że smog nie będzie nam zagrażał. Jak więc zadbać o dobrą jakość powietrza w domu?

 

Postaw na dobry oczyszczacz

Rozwiązaniem, którym pozwoli uporać się z zanieczyszczeniami powietrza w domu jest oczyszczacz, czyli profesjonalne urządzenie filtrujące. Co warto o nim wiedzieć? Najważniejsze zagadnienia najlepiej omówić na przykładnie – będzie nim nowy oczyszczacz powietrza HL-OP-15 znajdujący się obecnie w ofercie Viessmann.

Jeśli chcemy, aby oczyszczacz powietrza usuwał z niego nie tylko alergeny ale również niebezpieczne związki czy wirusy zwróćmy uwagę na wyposażenie urządzenia. Oczyszczacz powietrza HL-OP-15 posiada 4 filtry: filtr wstępny i filtr HEPA (H13) oczyszczające powietrze z kurzu, alerganów, włosów, sierści, pyłków, zarodników pleśni i dymu; filtr z węglem aktywnym odpowiedzialny za eliminację formaldehydu, benzenu, szkodliwych gazów oraz wszelkich niepożądanych zapachów; a także filtr fotokatalityczny z dwutlenkiem tytanu powodujący rozkłada różnego rodzaju zabrudzeń organicznych, lotnych związków organiczne (LZO) i usuwający z powietrza nieprzyjemne zapachy.

Poza wyspecjalizowanymi filtrami oczyszczacz HL-OP-15 został wyposażony również w lampę UV, zapewniającą biologiczne oczyszczanie powietrza, czyli eliminację wirusów, bakterii i mikroorganizmów. W obecnej sytuacji to niezwykle ważny element wyposażenia, zapewniający nam dodatkowe zabezpieczenie przed infekcjami.

Dzięki zastosowanym filtrom oraz lampie UV powietrze oczyszczane jest przez urządzenie aż w 99,98%.

Dodatkowym wyposażeniem oczyszczacza HL-OP-15 jest jonizator, który generuje do powietrza jony ujemne. Co nam one dają? Oddychanie powietrzem naładowanym jonami ujemnymi wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, minimalizuje objawy alergii i sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego.

 

Oczyszczanie powietrza w praktyce

Jeśli chcesz, aby oczyszczacz pracował efektywnie zapewniając domownikom dobrą jakość powietrza, sprawdź metraż pomieszczenia, w którym wraz rodziną spędzacie najwięcej czasu i dobierz do niego urządzenie filtrujące. Oczyszczacz powietrza HL-OP-15 polecany jest do pomieszczeń o powierzchni do 40 m2. Będzie więc pracował efektywnie we wszystkich domowych wnętrzach nie przekraczających tego metrażu. Nieduże wymiary i stosunkowo niska waga oczyszczacza sprawiają, że bez problemu przeniesiesz urządzenie do innego pomieszczenia, np. na noc do sypialni dzieci.

Oczyszczacz HL-OP-15 wyposażony jest w funkcję Silent, która redukuje prędkość wentylatora. Dzięki temu pracuje on ciszej, nie zakłócając snu domowników. Posiada również czujnik zmierzchu przyciemniający iluminację i diody po wyłączeniu oświetlenia w pomieszczeniu. Sen nie będzie więc zakłócany ani przez hałas, ani przez oświetlenie oczyszczacza.

Nowoczesne oczyszczacze powietrza wyposażane są również w czujniki i funkcje ułatwiające ich codzienną obsługę i ograniczające ją do niezbędnego minimum. Oczyszczacz powietrza HL-OP-15 automatycznie dostosowuje prędkość oczyszczania w zależności od jakości powietrza. Urządzenie informuje też o poziomie zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu oraz o tym, kiedy należy wymienić filtry. To bardzo przydatna funkcja, dzięki której nie będziemy musieli pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu flitów w oczyszczaczu.