Czym ogrzewać dom, czyli od czego zacząć rozważania nad wyborem urządzenia grzewczego

Rozważania nad tym, czym ogrzewać dom, a więc jakie urządzenie grzewcze wybrać, warto rozpocząć od ustalenia dwóch ważnych kwestii. Po pierwsze naszych potrzeb, a po drugie możliwości, jakimi dysponujemy.

Ogrzewanie domu a potrzeby inwestora

Zacznijmy od potrzeb. Zakładamy, że (podobnie jak zdecydowana większość inwestorów) chcemy ogrzewać dom komfortowo i niedrogo, czyli zależy nam:

 1. na wysokim komforcie cieplnym, również w czasie tych nielicznych dni w roku, kiedy ściska naprawdę duży mróz;
 2. ogrzewaniu komfortowym w użytkowaniu, czyli że ogrzewanie domu nie wymagało od nas zbyt dużego zaangażowania
 3. ogrzewaniu stosunkowo niedrogim, bo dobrze wiemy na co przyjemniejszego od rachunków, można przeznaczyć środki z domowego budżetu.

Zacznijmy po kolei:

 1. Wysoki komfort cieplny, a więc skuteczne ogrzewanie domu, mogą nam zapewnić różne urządzenia grzewcze – począwszy od tych na paliwa stałe, przez gazowe i olejowe, na urządzeniach wykorzystujących energię odnawialną kończąc. To, czy będą one pracować wydajnie i zapewnić nam poziom ciepła, jaki wymagamy zależy głównie od odpowiedniego doboru urządzenia do zapotrzebowania na ciepło naszego domu. Dobór urządzenia o odpowiednich parametrach (np. mocy) nie jest jednak naszym zadaniem, lecz leży w gestii np. wybranego przez nas instalatora. Tak więc to, na jakie ogrzewanie domu się zdecydujemy nie ma tak dużego znaczenia dla uzyskania wysokiego komfortu cieplnego, jak dobór urządzenia i instalacji o właściwych parametrach. 
 2. Jeśli zależy nam na tym, aby ogrzewanie domu było komfortowe również z punktu widzenia obsługi systemu grzewczego, powinniśmy zdecydować się na urządzenia bezobsługowe, czyli takie, które po uruchomieniu praktycznie nie wymagają naszej uwagi, a ich obsługa sprowadza się jedynie do ustawienia odpowiednich parametrów pracy. Nie jest więc czaso- ani pracochłonna. Do takich urządzeń zalicza się przede wszystkim pompy ciepła oraz kotły gazowe.
  Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu kotłami gazowym zasilanym gazem płynnym lub kotłem na olej opałowy komfort użytkowania jest już nieco mniejszy. W prawdzie paliwo dostarczane jest do nich automatycznie i po ustawieniu parametrów pracy pracują one automatycznie to jednak w ich przypadku musimy liczyć się z koniecznością dopilnowania okresowych dostawy zapasu paliwa, które przechowywane jest w specjalnym zbiorniku. Chociaż duże firmy zajmujące się instalacją zbiorników na gaz płynny i dostawami paliwa deklarują stały monitoring poziomu gazu w zbiorniku i dbałość o jego dostawy, to jednak my, jako inwestorzy nie możemy o tym zupełnie zapomnieć. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu paliwami stałymi musimy liczyć się z najniższym komfortem użytkowania. Przede wszystkim z uwagi na to, że wymagają one zakupu zapasu paliwa, które należy przetransportować do miejsca składowania, a następnie uzupełniać nim regularnie urządzenie grzewcze. Jest to zajęcie zarówno czaso- jak i pracochłonne. W przypadku kotłów na pelet komfort jest nieco wyższy, gdyż nowoczesne urządzenia tego typu są dobrze zautomatyzowane i wyposażone są w podajnik paliwa oraz zbiornik peletu, które może pomieścić nawet ponad 100 kg opału. Taki zapas wystarczy na bezobsługową pracę kotła przez nawet kilkanaście dni. Zdecydowanie mniejszy komfort użytkowania zapewnią nam kotły na drewno, ponieważ w ich przypadku wymagane jest regularne dokładanie paliwa, nawet do kilku razy dziennie. 
 3. Jeśli zadając sobie pytanie „czym ogrzewać” dom myślimy przede wszystkim o stosunkowo niewysokich rachunkach za ogrzewanie, to w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na pompy ciepła, które do wytwarzania energii grzewczej wykorzystują darmową energię skumulowaną w powietrzu, wodzie lub gruncie. Jest to energia odnawialna, której zasoby są niewyczerpalne. Zaletą tych urządzeń jest również to, że nie produkują one żadnych spalin ani innych zanieczyszczeń. Wprawdzie do działania potrzebują energii elektrycznej jednak odpowiednio dobrane i eksploatowane pompy ciepła nie będą zużywać jej dużo.
  Niskie rachunki za ogrzewanie domu mogą zapewnić nam także kondensacyjne kotły na gaz ziemny (który jest paliwem tańszym od gazu płynnego i znacznie tańszym od oleju opałowego), a także kotły na paliwa stałe, pod warunkiem, że będziemy mieć dostęp do paliwa dobrej jakości. 

Czym ogrzewać - oczekiwania a możliwości:

Po przeanalizowaniu urządzeń grzewczych pod kątem podstawowych potrzeb inwestorów, czas na analizę naszych możliwości. Mamy tu na myśli zarówno możliwości finansowe – czyli na co nas stać, a na co nie stać, jak również możliwości bardziej techniczne – czyli np. dostępność danego paliwa.

Zacznijmy od finansów. Wielu inwestorów, licząc koszty bierze głównie pod uwagę koszt zakupu i montażu danego urządzania grzewczego, często zapominając o tym, że jest to koszt jednorazowy. Tym, czym powinniśmy się kierować wybierając sposób ogrzewania domu są natomiast koszty, jakie będzie generowało dane urządzenie grzewcze w czasie każdorocznej eksploatacji. Oczekujemy oczywiście najtańszych rozwiązań, jednak warto pamiętać, że wybór najtańszego urządzenia grzewczego nie oznacza zawsze najniższych kosztów ogrzewania. Mówi się, że osób, które muszą liczyć się z każdym groszem nie stać na rozwiązania najtańsze, ponieważ najtańsze nie jest synonimem dobrego i przyszłościowego.

Wybierając odpowiednie urządzenie grzewcze musimy wziąć również pod uwagę aspekty techniczne. Nie zawsze bowiem wybór danego źródła energii w naszym przypadku się takiej możliwości np. z uwagi na niekorzystne uwarunkowania gruntowe na naszej działce; nie możemy podłączyć domu do sieci gazowej, ponieważ w naszej okolicy nie ma takowej; lub też wybór kotła na drewno nie będzie najtrafniejszy, ponieważ nie mamy dostępu do dobrego opału a samodzielne sezonowanie drewna z różnych powodów nie wchodzi w grę.

Więc czym ogrzewać dom?

Czas na krótkie podsumowanie:

Dla kogo ogrzewanie domu pompą ciepła?

 • Dla osób, które cenią sobie wysoki komfort użytkowania systemu grzewczego.
 • Dla inwestorów, którzy nie mogą podłączyć domu do sieci gazowej, a którym zależy na niskich kosztach eksploatacji urządzenia grzewczego (koszty ogrzewania pompą ciepła są znacznie niższe niż kotłami na gaz płynny czy olej opałowy).
 • Dla inwestorów, którym na sercu leży dbałość o otaczające nas środowisko naturalne.
 • Dla inwestorów, którzy chcą energią odnawialną nie tylko ogrzewać, ale również w tani sposób chłodzić dom w sezonie letnim.

Dla kogo ogrzewanie gazowe?

 • Dla osób, które cenią sobie bezobsługowy system grzewczy.
 • Dla osób, które mają możliwość podłączenia budynku do sieci gazowej, a koszt budowy przyłącza jest „do przełknięcia”.
 • Dla osób, którym zależy na niewysokich kosztach ogrzewania (dotyczy głównie ogrzewania gazem ziemnym)

Dla kogo ogrzewanie olejowe?

 • Dla osób, które z różnych powodów nie mogą bądź nie chcą zdecydować się na ogrzewanie pompą ciepła lub ogrzewanie gazowe.
 • Dla osób, które cenią sobie bezobsługowy system grzewczy i liczą się z wyższymi kosztami zakupu paliwa.
 • Dla osób, których domy charakteryzują się niedużym zapotrzebowaniem na ciepło (ograniczy to koszty ogrzewania olejem).

Dla kogo ogrzewanie domu paliwami stałymi?

 • Dla osób, którym zależny na stosunkowo niskich kosztach ogrzewania.
 • Dla osób, które liczą się z wymagającym naszego większego zaangażowania sposobem ogrzewania domu.
 • Dla osób, które mają dostęp dla dobrej jakości paliw stałych.
 • Dla osób, które są świadome wpływu spalania paliw stałych na jakość powietrza.