Dlaczego tak istotna jest właściwa wentylacja pomieszczeń?

Wszyscy chcemy czuć się w swoich domach jak najlepiej, jak najbardziej komfortowo. Niestety mogą to utrudniać nawracające bóle głowy, zaduch, zbyt wysoka wilgotność powietrza czy widok grzybów na ścianach… To tylko niektóre skutki niewłaściwej wentylacji pomieszczeń.

W zdecydowanej większości domów w naszym kraju wymiana powietrza w pomieszczeniach następuję poprzez tzw. wentylację naturalną. Jaj działanie opiera się na naturalnej sile wyporu, wynikającej z różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. W takim przypadku wymiana powietrza w domu jest w dużej mierze uzależniona od warunków panujących na zewnątrz. Gdy różnica temperatur jest niewielka wentylacja grawitacyjna nie działa wydajnie, wymiana powietrza może też ustąpić. Podobnie jak wtedy, gdy np. w obawie przed wychładzaniem wnętrz zimą mieszkańcy odcinają dopływ świeżego powietrza przez nawiewniki okienne. W konsekwencji system wentylacyjny nie usuwa zanieczyszczeń nagromadzonych w powietrzu (wilgoci, lotnych substancji chemicznych oraz zapachów) i nie dostarcza do pomieszczeń świeżego powietrza. Prowadzi to do kolejnych negatywnych następstw.

Skutki niedostatecznej wentylacji

Osoby, które przebywają w źle wentylowanych pomieszczeniach mogą odczuwać dyskomfort, a w dłuższej perspektywie również pogarszanie się stanu zdrowia. W efekcie niewłaściwa wentylacja wnętrz domu może prowadzić do:

- bólów i zawrotów głowy,
- kaszlu, drapania w gardle,
- infekcji górnych dróg oddechowych,
- ogólnego pogorszenia samopoczucia,
- zmęczenia, rozdrażnienia,
- reakcji alergicznych, itd.

Brak odpowiedniej wentylacji powoduje również niszczenie budynku. Prowadzi bowiem do:

- skraplania się pary wodnej na ścianach i oknach,
- zawilgocenia ścian,
- pojawiania się chorobotwórczych pleśni i grzybów,
- pogarszania izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych.

Lepsza wentylacja mechaniczna

Aby uniknąć tych problemów z pewnością warto rozważyć montaż wentylacji mechanicznej, najlepiej nawiewno-wywiewnej, gdzie świeże powietrze napływa do wnętrz, a zużyte jest z nich usuwane w sposób mechaniczny, dzięki działaniu odpowiednich wentylatorów. Najkorzystniejszym rozwiązaniem ze względu na koszty eksploatacji domu jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperacją. W tym przypadku centrala wentylacyjna odpowiedzialna za właściwą wymianę powietrza (tzw. rekuperator) odzyskuje ciepło z usuwanego, zużytego powietrza i ogrzewa nim świeże powietrze napływające do wnętrz domu. Rozwiązanie to pozwala wyeliminować problem wychładzania się pomieszczeń jesienią oraz zimą i zapewnia oszczędności na kosztach ogrzewania. Dobrze wykonany system wentylacyjny oparty na rekuperatorze może przyczynić się do obniżenia tych kosztów nawet o ponad 50% w porównaniu z wentylacją grawitacyjną!

Lepsza wentylacja mechaniczna

Wentylacja z rekuperacją w użytkowanym budynku

O rekuperacji najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania domu, jednak jej wykonanie jest możliwe również w przypadku modernizowanych budynków. W tym celu stosuje się specjalne kompaktowe urządzenia wentylacyjne (Vitovent 200-D). Do ich montażu wystarczy niewielki otwór w ścianie zewnętrznej i przyłącze do sieci. Takie urządzenia wyposażone są w krzyżowy wymiennik ciepła, w którym świeże powietrze jest podgrzewane ciepłem pobieranym z powietrza usuwanego z pomieszczenia. Sprawność odzysku ciepła w tym przypadku może dochodzi nawet do 90%. Wentylatory z funkcją rekuperacji zapewnią więc nie tylko zdrowy i komfortowy mikroklimat w poszczególnych pomieszczeniach domu, ale także oszczędności na kosztach ich ogrzewania.