Dlaczego warto zmiękczać wodę? Korzyści z montażu zmiękczacza wody
Twardość wody, z której korzystamy w domu czy mieszkaniu wpływa na wiele aspektów – począwszy od ilości czasu, jaki musimy poświęcić na utrzymanie domu w czystości, przez zużycie detergentów, na żywotności AGD i domowych instalacji kończąc. Oto powody, dla których warto zmienić twardą wodą na miękką.
Większości z nas twarda woda kojarzy się z jasnymi, trudnymi do usunięcia zaciekami, które najczęściej uwidaczniają się na łazienkowej armaturze. Jednak twarda woda to nie tylko nieestetyczne osady z kamienia. Powoduje ona wiele poważniejszych i kosztownych szkód w naszych domach. Zaliczyć do nich można m.in. częste awarie i niszczenie sprzętów AGD oraz mających styczność z twardą wodą urządzeń grzewczych, korozję instalacji wodnych oraz wyższe koszty ogrzewania. Dlatego, jeśli zauważymy osady z kamienia w łazience czy na dnie czajnika możemy być pewni, że to dopiero początek problemów. Na szczęście istnieje sprawdzony sposób, aby im zapobiec. Wystarczy na wejściu zimnej wody do budynku zainstalować centralny zmiękczacz wody.
Jak działa stacja zmiękczająca wodę?
Docierająca do zmiękczacza woda przepływa przez znajdującą się w jego wnętrzu żywicę jonowymienną. To tu następuje proces zmiękczania wody – jony odpowiedzialne za twardość zostają wyłapane przez złoże i wymienione na jony sodu. Odpowiednio zmiękczona woda kierowana jest dalej do domowej instalacji. Dzięki temu do wszystkich punktów poboru (kranów oraz urządzeń) dociera miękka woda.
Gdy złoże wykorzysta swoją zdolność jonowymienną (po zmiękczeniu określonej ilości twardej wody) stacja uruchamia automatycznie jego regenerację. Polega ona na przepłukaniu złoża roztworem solanki (powstałej z soli tabletkowanej, którą uzupełnia się zbiornik zmiękczacza oraz wody). W wyniku tego ze złoża usuwane są zatrzymane na nim wcześniej jony soli oraz wapnia i zostaje ono ponownie naładowane jonami sodu. W ten sposób stacja uzdatniania jest gotowa do dalszego zmiękczania wody w domu czy mieszkaniu.
Czy zmiękczanie wody się opłaca?
Z pewnością! Zapewniając sobie dostęp do miękkiej wody dbamy o swój dom, znajdujące się w nim instalacje i sprzęty, a także o swój czas oraz domowy budżet.
Miękka woda to brak osadów z kamienia w łazience czy kuchni. Brak osadów z kamienia to łatwiejsze i szybsze sprzątanie, a przy tym mniejsze wydatki na środki czystości. W miękkiej wodzie rozpuszczają się one znacznie lepiej niż w wodzie twardej, dzięki czemu działają skuteczniej, zużywamy ich mniej i starczają nam na dłużej.
- Montaż stacji zmiękczającej wodę wpłynie również na jakość naszego prania – ubrania prane w miękkiej wodzie będą się lepiej dopierać, staną się bardziej miękkie i przyjemne w dotyku. Będą także dłużej zachowywać swój kolor.
- Zmiękczona woda oznacza również korzyści dla naszej skóry i włosów. Skóra po kąpieli w miękkiej wodzie jest mniej przesuszona. Nie jest również tak podatna na podrażnienia, jak po kontakcie z twardą wodą. Włosy myte w zmiękczonej wodzie nie przesuszają się, stają się mniej puszyste i łatwiejsze do stylizacji. Wyeliminowanie twardej wody z łazienki oznacza również mniejsze zużycie środków myjących (których potrzebujemy mniej, gdyż w miękkiej wodzie lepiej się pienią i są wydajniejsze) oraz większe oszczędności na zakupie środków pielęgnacyjnych.
- Decydując się na montaż stacji zmiękczającej wodę chronimy domową instalację wodą przed przedwczesnym niszczeniem i kosztownymi awariami. Miękka woda w domu eliminuje ryzyko zmniejszania się światła rur instalacji wodnej przez odkładający się kamień, co zapewnia m.in. odpowiedni przepływ i ciśnienie wody. Zmiękczona woda to także brak korozji, do których dochodzi pod warstwą osadów z kamienia.
- Zmiękczona woda to również dłuższa żywotnoś sprzętów AGD i urządzeń grzewczych. Brak osadów z kamienia eliminuje ryzyko powodowanych przez nie awarii, które często nawracają i skutkują nierzadko koniecznością wymiany urządzenia na nowe. Odpowiednio zmiękczona woda pozwoli nam również zachować gwarancję na kocioł grzewczy (jej warunki często nie obejmują uszkodzeń i awarii powodowanych przez zakamienienie elementów urządzenia).
- Montując zmiękczacz wody nie narażamy się także na zwiększone koszty ogrzewania powodowane przez wytrącające się z twardej wody osady z kamienia. Już 1 mm kamienia kotłowego przyczynia się do spadku wydajności instalacji grzewczej o 10%. To z kolei powoduje wzrost zużycia paliwa o około 20%! Z miękką wodą urządzenia grzewcze działają nie tylko dłużej, ale również bardziej oszczędnie.
Stacje uzdatniania Aquastilla przeznaczone do zmiękczania wody wodociągowej dostępne są w sklepie internetowym Viessmann: www.sklep-viessmann.pl