Dofinansowanie nawet do 21 tys. do pomp ciepła

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski, poinformował PAP o planowanym nowym dofinansowaniu do zakupu i montażu pomp ciepła. Dla kogo przewidziana jest dotacja i kiedy może wejść w życie?

Obecnie dotację na zakup i montaż pompy ciepła można otrzymać przede wszystkim z programu „Czyste Powietrze”. Na dofinansowanie mogą liczyć jednak wyłącznie właściciele i współwłaściciele istniejących domów, którzy planują wymianę nieefektywnego źródła ciepła na nowoczesne, bardziej ekologiczne urządzenie grzewcze. Wsparcie z tego programu nie jest natomiast dostępne dla osób, które dopiero budują dom. Wkrótce ma się to jednak zmienić za sprawą nowego programu dofinansowania.

 

Dla kogo nowe dofinansowanie?

Według informacji, jakie wiceprezes NFOŚiGW przekazał Polskiej Agencji Prasowej, Fundusz ma w planach uruchomić nowy program dofinansowania do zakupu i montażu pomp ciepła. Ma on promować korzystanie z czystych form ogrzewania oraz efektywniejsze wykorzystanie energii na własne potrzeby w ramach systemu prosumenckiego.

Nowy program z założenia będzie skierowany do właścicieli nowych domów jednorodzinnych. Właściciele istniejących budynków, którzy będą chcieli wymienić dotychczasowe źródło ciepła na pompę ciepła, mogą skorzystać z dofinansowania oferowanego w ramach programu „Czyste Powietrze”, który ma być realizowany do końca 2029 r.

Na jaką kwotę dotacji można liczyć?

Założenia nowego program dofinansowania zakładają dopłaty w wysokości do 30% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu pompy ciepła, ale nie więcej niż 21. tys. zł. Finansowanie programu będzie pochodziło ze środków tzw. Funduszu Modernizacyjnego. Zasilają go środki ze sprzedaży przez Komisję Europejską uprawnień do emisji stanowiących 2% całkowitej puli unijnej. Polsce mają zostać przydzielone środki pochodzące ze sprzedaży 135 mln uprawnień do emisji, których wartość według obecnych cen szacuje się na około 25 mld zł.

Kiedy wystartuje nowy program dofinansowania?

Dofinansowanie może zostać uruchomione po akceptacji programu przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny. Jak informuje wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski, jeśli nastąpi to zgodnie z planem, program może wystartować jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku.