Dom bez kotłowni - jakie urządzenie wybrać?

Wielu inwestorów stojąc przed budową lub modernizacją domu zastanawia się czy dysponując możliwościami, jakie oferują współczesne systemy grzewcze kotłownia w budynku jest niezbędna? Na forach często spotkać się można z opiniami uznającymi pomieszczenie kotłowni za niepotrzebną stratę miejsca. Wielu inwestorów świadomie decyduje się więc na dom bez kotłowni lub przeznaczenie istniejącego pomieszczenia na inne cele, np. pralnie, dodatkową łazienkę lub pokój fitness. Co jednak z urządzeniami grzewczymi? Które wybrać, gdy projekt domu nie przewiduje miejsca na kotłownię lub chcemy z niej zrezygnować?

Pomieszczenie dla kotła gazowego

Pomieszczenie dla kotła gazowego

Decydując się na dom bez kotłowni należy postawić na urządzenia grzewcze, które nie są zasilane paliwami stałym ponieważ te wymagają osobnego pomieszczenia oraz składowania zapasu opału. W grę wchodzą zatem m.in. kotły gazowe. Aby jednak mogły być zainstalowane np. w łazience czy garderobie muszą to być urządzania z zamkniętą komorą spalania (takimi urządzeniami są kotły kondensacyjne), wyposażone w przewód koncentryczny powietrzno-spalinowy, który będzie pobierał powietrze niezbędne do spalania gazu z zewnątrz budynku i uwał spaliny na zewnątrz budynku.

Gazowe kotły kondensacyjne o mocy nie przekraczającej 30 kW, możemy montować w pomieszczeniach mieszkalnych o kubaturze co najmniej 6,5 m3. Oznacza to, że w większości przypadków mogą one zawisnąć np. w kuchni, garderobie czy w holu. Kotły, które mogą być montowane w pomieszczeniach mieszkalnych dają nam też możliwość zabudowy po bokach, co znacznie ułatwia ich ulokowanie w przestrzeni mieszkalnej, np. w ciągu szafek wiszących.

W sprzedaży bez problemu znaleźć można kotły kondensacyjne o kompaktowych wymiarach i niewielkim ciężarze, które w jednej obudowie mieszczą wszystkie niezbędne do pracy komponenty, w tym również wbudowany zasobnik wody użytkowej. Nie musimy też obawiać się o hałas emitowany przez nowoczesne kotły gazowe. Ich obudowa została przystosowana do maksymalnego wyciszenia dźwięków wydobywających się z urządzenia podczas pracy. Generowany przez nie hałas na poziomie nie przekraczającym 38 dB porównywalny jest do szmerów w domu, pozostaje więc praktycznie niezauważalny przed domowników. Dom bez kotłowni i zlokalizowanie kotła w pomieszczeniu mieszkalnym nie nastręcza też problemów natury estetycznej, ponieważ oferowane obecnie urządzenia mają bardzo prostą formę i utrzymane są w neutralnych kolorach. Bez problemu więc wtopią się w domowe aranżacje.

Pompa ciepła i dom bez kotłowni

Jeśli chcemy, aby nasz dom był budynkiem bez kotłowni, a nawet bez komina, wybór powinien paść na pompę ciepła. Te nowoczesne urządzenie grzewcze, korzystające z darmowej energii skumulowanej w powietrzu, gruncie lub wodzie nie emituje podczas swej pracy żadnych spalin. Nie potrzebuje więc komina spalinowego, ani dymowego. Wymagania odnośnie instalacji pompy ciepła w domu są niewielkie i dotyczą odpowiedniej kubatury pomieszczenia oraz jego właściwej wentylacji. Pompa ciepła nie musi mieć też osobno wydzielonej kotłowi.

Minimalna kubatura pomieszczenia, w który można zainstalować pompę ciepła jest zależna od rodzaju i ilości czynnika chłodniczego w układzie urządzenia. Z reguły nie przekracza jednak 6,9 m3. Jeśli dom bez kotłowni jest mały i trudno nam znaleźć odpowiednie miejsce, spełniające wymóg dotyczący kubatury, można go obejść, decydując się na montaż pompy ciepła typu monoblog do zabudowy zewnętrznej (np. Vitocal 200-A). W jej przypadku całość czynnika chłodniczego znajduje się poza budynkiem, dzięki czemu nie trzeba spełniać wymogu dotyczącego kubatury dla jednostki wewnętrznej.

W domu bez kotłowni sprawdzą się także kompaktowe pompy ciepła ze zintegrowanym w obudowie zasobnikiem ciepłej wody używkowej (np. o pojemności 210 l) i niezbędnymi elementami hydraulicznymi. Takie pompy ciepła można montować w pomieszczeniach gospodarczych oraz mieszkalnych bez obaw o hałas czy zaburzanie estetyki wnętrza, ponieważ charakteryzuje je cicha praca i estetyczny ponadczasowy wygląd. Zajmują przy tym niewiele miejsca (dla przykładu jednostka wewnętrzna kompaktowej pompy ciepła Vitocal 222-S potrzebuje jedynie 60x68 cm wolnego miejsca na posadzce).

Planując miejsce na montaż pompy ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych należy przestrzegać wytycznych jego producenta. Dotyczą one głównie przestrzeni dla montażu przyłączy hydraulicznych oraz przestrzeni dla wykonywania czynności montażowych i serwisowych. Spełnienie tych wymagań z reguły nie stawi jednak żadnego problemu.

Pompa ciepła i dom bez kotłowni