Dom inteligenty - bądź wygodny

Dom inteligentny to budynek zautomatyzowany. Znajdujące się w nim urządzenia i sprzęty nie wymagają ręcznej obsługi - są zdalnie sterowane i dbają o komfort domowników bez ich większego absorbowania. Inteligentny dom wyręcza mieszkańców w obsłudze coraz większej liczby urządzeń. Do tych najważniejszych zalicza się m.in. urządzenia grzewcze – kotły lub pompy ciepła.

Zdalne sterowanie ogrzewaniem, a więc temperaturą w domu inteligentnym to przede wszystkim ogromna wygodna. Użytkownik systemu grzewczego nie musi pamiętać o pilnowaniu nastawień kotła czy pompy ciepła, aby stale utrzymywać optymalną temperaturę wewnątrz budynku. Automatyka robi to za niego. Co ważne inteligentne rozwiązania zapewniają domownikom nie tylko szeroko pojęty komfort, ale również pomagają oszczędzać energię.

System grzewczy w domu inteligentnym

Dom inteligentny to cała infrastruktura systemów i urządzeń, które pracują zgodnie z ustalonymi założeniami i wzajemnie ze sobą współpracują. Do takiej inteligentnej infrastruktury z całą pewnością warto włączyć instalację grzewczą. Dzięki temu sterowanie temperaturą we wnętrzach będzie się odbywać w sposób całkowicie automatyczny i bardzo precyzyjny. Zagwarantuje to domownikom dużą wygodę, a także wysoki komfort termiczny przy optymalnym zużyciu energii. Włączając instalację grzewczą do systemu inteligentnego domu nie musimy pamiętać np. o obniżaniu temperatury za każdym razem, gdy wychodzimy z domu, aby kocioł czy pompa ciepła nie ogrzewała niepotrzebnie wnętrz podczas nieobecności domowników. W inteligentnym domu obniżenie temperatury nastąpi o ustalonych porach lub np. wraz z uzbrojeniem domowego alarmu. Inteligentna instalacja sama podniesie też temperaturę we wnętrzach, gdy zbliży się pora powrotu mieszkańców z pracy lub szkoły, tak aby odczuli oni oczekiwany komfort cieplny wraz z przekroczeniem progu domu. Gdy przyjdzie pora snu automatyka w domu inteligentnym przekaże odpowiedni sygnał do urządzenia grzewczego i obniży temperaturę w sypialniach, zapewniając tym samym odpowiednie warunki do nocnego wypoczynku. Rano z kolei automatyka zdalnie podniesie temperaturę np. w łazienkach, aby rozbudzony organizm nie odczuwał chłodu podczas porannej toalety.

Inteligentne systemy oferują nam naprawdę wiele funkcjonalności. Dzięki nim możemy tworzyć całe scenariusze, wykorzystujące współpracę różnych systemów, domowych urządzeń i elementów pomiarowych. Kotły grzewcze i pompy ciepła Viessmann mogą współpracować z wieloma technologiami wykorzystywanymi w automatyce budynku - bez problemu włączymy je więc w niemal każdy system domu inteligentnego.

Inteligentny system grzewczy

Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba automatyzacji całego budynku, aby czerpać korzyści z inteligentnego systemu grzewczego. Zdalne sterowanie instalacją grzewczą bazującą np. na pompie ciepła lub kotle Viessmann nowej generacji ze zintegrowanym interfejsem WLAN może odbywać z poziomu naszego smartfona. Jedyne czego potrzebujemy to dostęp do internetu i aplikacja ViCare. Dzięki niej jednym ruchem palca na smartfonie wybierzemy oczekiwaną temperaturę w domu, wychodząc z budynku przełączymy tryb ogrzewania z normalnego na oszczędny, a także zaprogramujemy różne temperatury i pracę systemu grzewczego w poszczególne dni, dostosowując ją maksymalnie do potrzeb domowników. Dzięki komunikacji internetowej całe sterowanie inteligentną instalację grzewczą w budynku może się odbywać nie tylko z domowej kanapy, ale praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. To dopiero wygoda!