Dom z gruntową pompą ciepła – koszt kotłowni i rachunki za ogrzewanie

Dom Pana Dariusza został wybudowany według projektu indywidualnego. Budynek parterowy o powierzchni 181 m2 (łącznie z garażem) został dopracowany w każdym szczególe. Właściciel postawił sobie za cel, aby nowy dom był w miarę energooszczędny, choć trudno było znaleźć mu fachowców, świadomych tego, że nawet niewielki błąd może mięć wpływ na szczelność budynku i izolacyjność termiczną jego przegród.

Do działki nie doprowadzono sieci gazowej gazowej, więc jedyną opcją jaką inwestor brał pod uwagę była pompa ciepła. Decydując się na taki sposób ogrzewania domu pan Dariusz był świadom wyższych kosztów inwestycyjnych. Zdecydował się je ponieść na rzecz niższych kosztów ogrzewania, bezpieczeństwa i przede wszystkim komfortu oraz bezobsługowości.

Decyzja o zakupie pompy ciepła

Szukając odpowiedniej pompy ciepła Pan Dariusz brał pod uwagę dwóch producentów. O wyborze urządzenia Viessmann zdecydowały jego korzystne parametry oraz fakt, że inwestorzy mogą liczyć na duże wsparcie ze strony firmy, także w zakresie serwisu urządzeń. Ostatecznie cała instalacja grzewcza w domu Pana Dariusza została wykonana z wykorzystaniem produktów Viessmann.

W domu zastosowano gruntową pompą ciepła Vitocal 333-G. Po rozmowach z firmą instalacyjną Pan Dariusz zrezygnował z dodatkowej powietrznej pompy ciepła dedykowanej do ogrzewania wody użytkowej, ponieważ gruntowa pompa ciepła w zupełności wystarczyła aby zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku i wody użytkowej.

Decyzja o zakupie pompy ciepła
Koszty ogrzewania

Koszty ogrzewania

Pompa ciepła Vitocal 333-G współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, które wykonano również w garażu. W sezonie grzewczym temperatura w pomieszczeniach domu utrzymywana jest na poziomie 22ºC (w garażu jej wartość jest dużo niższa). Prawidłową wentylację w budynku zapewnia centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła.

Według szacunków Pana Dariusza miesięczny koszt ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w sezonie grzewczym wynosi około 200 zł. Dla porównania miesięczny koszt ogrzewania gazem domu o podobnej powierzchni należącego do znajomego pana Dariusza jest przynajmniej dwa razy wyższy. Pan Dariusz szacuje, że roczny koszt ogrzewania nie przekroczy 2000 zł. To o 700 zł mniej niż początkowo zakładał instalator systemu grzewczego.

Koszt inwestycji w pompę ciepła

Na potrzeby ogrzewania domu pana Dariusza wykonano dwa odwierty o głębokości około 110 m. Był to wydatek rzędu 25 000 zł. Kompletna kotłownia kosztowała 45 000-50 000 zł. Według inwestora na tym etapie nie warto szukać oszczędności, ponieważ mogą one skutkować poważnymi problemami podczas eksploatacji systemu grzewczego i generować wyższe koszty ogrzewania.

Zakup gruntowej pompy ciepła Vitocal 333-G pan Dariusz traktuje jako inwestycję w przyszłość - sposób na obniżenie wydatków związanych z eksploatacją budynku. To także inwestycja w ekologię. System grzewczy z gruntową pompą ciepłą w domu pana Dariusza nie generuje żadnych spalin. Nie przyczynia się do powstawania smogu niebezpiecznego dla środowiska i zdrowia ludzi.

Koszt inwestycji w pompę ciepła