Hałas z pompy ciepła - czy powietrzna pompa ciepła typu split musi być głośna?

Powietrzna pompa ciepła typu split składają się z dwóch jednostek. Wewnętrzna, instalowana w budynku charakteryzuje się dość cichą prącą - emituje zwykle tylko niewielki szum. Z tą jednostka z reguły nie ma problemów, ponieważ w razie potrzeby możemy wyciszyć pomieszczenie, w którym jest zainstalowana. Dość głośne, uciążliwe zwłaszcza nocą dźwięki, mogą natomiast emitować sprężarka i wentylator, zlokalizowane w jednostce zewnętrznej. Umieszczenie tych elementów poza budynkiem i z dala od okien naszych sypialni nie rozwiązuje problemu, jakim jest hałas z pompy ciepła, bo choć nie będzie on uciążliwy dla nas, może taki być dla naszych sąsiadów.

Zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku” właściciele nieruchomości na terenach zabudowy jednorodzinnej zobowiązani są do zachowania na granicy działki hałasu nieprzekraczającego 50 dB w ciągu dnia i 40 dB nocą. Szukając odpowiedniej pompy ciepła typu split powinniśmy więc brać pod uwagę m.in. te wartości. Niestety poziom mocy akustycznej, jakim charakteryzuje się jednostka zewnętrzna pompy ciepła jest wyższy niż ustalone wartości, dlatego aby spełnić wymagania należy ją zamontować w odpowiedniej odległości od granicy działki.

Jak głośna jest powietrzna pompa ciepła typu split?

Jak głośna jest powietrzna pompa ciepła typu split?

Od września 2015 r. każda pompa ciepła opatrzona jest etykietą energetyczną, na której znaleźć można m.in. informację dotyczącą mocy akustycznej, czyli hałasu jaki generuje w miejscu montażu. Warto jednak wiedzieć, że hałas, jaki wytwarza jednostka zewnętrzna zależy w dużej mierze od mocy z jaką pracuje pompa ciepła. Podana na etykiecie wartość dotyczy znamionowej mocy grzewczej urządzenia, która nie jest jego mocą maksymalną. Hałas z pompy ciepła pracującej z największą mocą może więc być większy od określonego na etykiecie. Takich sytuacji w skali roku będzie jednak niewiele. Mimo to, planując miejsce montażu pompy ciepła należałoby uwzględnić maksymalną moc urządzenia.

Nie zmienia to faktu, że w ofercie producentów znajdziemy pompy ciepła, których jednostka zewnętrzna pracuje dość cicho. Dla przykładu, na odległość 3 m od pompy ciepła Vitocal 200-S dochodzą dźwięki na poziomie 35 dB, które są praktycznie niesłyszalne. Ta powietrzna pompa ciepła typu split pozwala osiągnąć graniczny próg 40 dB (A) w odległości mniejszej niż 2 m. Nie będzie więc uciążliwa dla naszych sąsiadów, nawet jeśli ich dom znajduje się blisko granicy działki.

Jak zminimalizować hałas z pompy ciepła?

Planując miejsce montażu jednostki zewnętrznej warto wiedzieć, że wraz ze wzrostem liczby pionowych powierzchni wokół urządzenia, takich jak np. ściany budynku, wzrasta poziom ciśnienia dźwięku. Ściany odbijają bowiem hałas z pompy ciepła przez jednostkę zewnętrzną i przez to mogą go nasilać. Biorąc pod uwagę akustykę, najkorzystniejsze jest zatem ustawienie pompy ciepła na otwartej przestrzeni. Nie zawsze jednak jest to możliwe.

Wylot powietrza pompy ciepła najlepiej jest skierować np. od strony ulicy, ponieważ po tej stronie raczej nie lokalizuje się pomieszczeń, które wymagają ochrony przed hałasem, czyli m.in. sypialni. Aby wytłumić nieco hałas z pompy ciepła, w jej okolicy można posadzić krzewy, które będą pełnić funkcję osłony akustycznej. Nie powinny one jednak znajdować się zbyt blisko wylotu powietrza, aby jego strumień nie został niczym zakłócony.

Jak zminimalizować hałas z pompy ciepła?