Ile kosztuje pompa ciepła? Jakie dofinansowanie na pompę ciepła można uzyskać?

Wybór urządzenia grzewczego do nowego lub modernizowanego domu to poważna decyzja, również pod względem finansowym. Ile kosztuje pompa ciepła i w jakim stopniu można obniżyć koszt jej zakupu oraz montażu dzięki dofinansowaniom?

Pompy ciepła to urządzenia umożliwiające bezemisyjne i niedrogie ogrzewanie budynku, wody użytkowej oraz chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim. Nic więc dziwnego, że cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem osób, które stoją przed wyborem źródła ciepła zarówno do nowego, jak i modernizowanego domu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze urządzenia grzewczego każdy inwestor chce zweryfikować, ile kosztuje pompa ciepła do jego domu. Określenie dokładnych kosztów wymaga jednak uwzględnienia kilku ważnych czynników. Analizując wydatki związane z inwestycją w pompę ciepła warto pamiętać o dotacjach, jakie można uzyskać na te urządzenia. W wielu przypadkach dofinansowanie na pompę ciepła pozwala pokryć znaczną część kosztów związanych z jej zakupem oraz montażem i sprawia tym samym, że te ekologiczne i ekonomiczne urządzenia grzewcze znajdują się w zasięgu finansowym praktycznie każdego inwestora.

 

Ile kosztuje pompa ciepła?

Pompa ciepła do ogrzewania domu to wydatek sięgający średnio ponad 30 tys. zł. Cena tych urządzeń w głównej mierze zależy od tzw. dolnego źródła ciepła. Wyższą ceną charakteryzują się pompy, które czerpią energię z gruntu, niższą powietrzne pompy ciepła, które nie wymagają wykonania instalacji dolnego źródła. Cena pompy ciepła uzależniona jest także od powierzchni i sposobu użytkowania pomieszczeń, sposobu ogrzewania w budynku (podłogówka/ grzejniki) oraz technologii budowy domu - m.in. zastosowanej termoizolacji, stolarki okiennej oraz występujących mostków termicznych. Czynniki te będą wpływać na moc pompy ciepła, która determinuje koszt jej zakupu. Cena pompy ciepła zależy również od stopnia pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną oraz ilości energii pobieranej przez urządzenie. Im bardziej zaawansowana technologicznie jest pompa ciepła, tym wyższą wydajnością się charakteryzuje, co również ma wpływ na jej cenę. Na cenę pompy ciepła wpływa także to, czy jest ona wyposażona w funkcję umożlwiającą chłodzenie domu w okresie letnim.

Pompa ciepła to niemały wydatek, dlatego decydując się na takie urządzenie warto skorzystać z dofinansowania, jakie oferują nam programy rządowe, ale nie tylko one...

 

Dofinansowanie na pompę ciepła z programu „Czyste Powietrze”

Osoby planujące wymianę nieefektywnego źródła ciepła zasilanego paliwami stałymi mogą ubiegać się o dofinansowanie na pompę ciepła z programu „Czyste Powietrze”. W tym przypadku wysokość dofinansowania uzależniona jest od wysokości dochodów beneficjentów. Decydując się na ogrzewanie domu pompą ciepła typu powietrze/woda o podwyższonej klasie energooszczędności można liczyć na dofinansowanie do:

 • 19 400 zł w poziomie podstawowym,
 • 28 100 zł w poziomie podwyższonym,
 • 35 200 w najwyższym poziomie dofinansowania.

Na zakup i montaż gruntowej pompy ciepła o podwyższonej efektywności energetycznej można uzyskać do:

 • 28 000 zł w poziomie podstawowym,
 • 40 700 zł w poziomie podwyższonym,
 • 50 900 w najwyższym poziomie dofinansowania.

Program „Czyste Powietrze” przewiduje również dofinansowanie do pomp ciepła typu powietrze/powietrze. Maksymalna kwota, jaką można uzyskać na tego typu urządzenie wynosi:

 • 4 400 zł w poziomie podstawowym,
 • 7 800 zł w poziomie podwyższonym,
 • 11 100 w najwyższym poziomie dofinansowania.

 

 

Dofinansowanie na pompę ciepła z programu „Moje Ciepło”

Osoby decydujące się na ogrzewanie nowego domu pompą ciepła mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup i montaż tego urządzenia z programu „Moje Ciepło”. W tym przypadku maksymalna kwota dofinansowania to:

 • 21 000 zł na gruntową pompę ciepła,
 • 7 000 zł na pompę ciepła typu powietrze/woda oraz pompę ciepła typu powietrze/powietrze w systemie centralnym.

 

Dofinansowanie na pompę ciepła z programu „Mój Prąd”

Dotację na pompę ciepła można uzyskać również z programu „Mój Prąd”. Dofinansowanie przewidziane jest dla osób, które zdecydowały się na rozliczenie energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną w systemie net-billing. Maksymalna kwota dofinansowania na pompę ciepła może wynieść:

 • 28 500 zł w przypadku pomp ciepła typu grunt/woda i woda/woda,
 • 19 400 zł w przypadku pomp ciepła typu powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej,
 • 12 600 zł na pompę ciepła typu powietrze/woda,
 • 4 400 zł na pompę ciepła typu powietrze/powietrze.

 

Ekstra dofinansowanie do pompy ciepła od Viessmann

Osoby, które decydują się na modernizację instalacji grzewczej mogą uzyskać dodatkowe dofinansowanie na pompę ciepła – tzw. „Ekstra dofinansowanie Viessmann". Objęte są nim pompy ciepła typu powietrze/woda oraz pompy ciepła typu woda/woda, glikol/woda lub bezpośrednie odparowanie w gruncie/woda.

 • Na powietrzną pompę ciepła można uzyskać od 878 zł (w przypadku wymiany źródła ciepła w budynku wzniesionym po 2011 r.) do 1 970 zł (w przypadku wymiany źródła ciepła w budynku sprzed 1971 r).
 • Na gruntową pompę ciepła można uzyskać od 937 zł (w przypadku wymiany źródła ciepła w budynku wzniesionym po 2011 r.) do 2 201 zł (w przypadku wymiany źródła ciepła w budynku sprzed 1971 r.).

Co ważne, dofinansowanie Viessmann nie wyklucza możliwości uzyskania dotacji z innych programów wsparcia takich jak "Czyste Powietrze" czy "Mój Prąd". Tym samym pozwala dodatkowo zwiększyć możliwą do uzyskania sumę dofinansowania do pompy ciepła. Aby skorzystać z „Ekstra dofinansowania Viessmann” należy wypełnić formularz zamieszczony na stronie https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/finansowanie/ekstra-dofinansowanie.html i poczekać na kontakt eksperta, który wypełni wniosek. Aby odebrać dotację, po podpisaniu umowy na dofinansowanie wystarczy dostarczyć dokumentację z instalacji nowego źródła ciepła.