Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła – to się opłaca!

Czy wiesz, że instalacja fotowoltaiczna może obniżyć Twoje miesięczne rachunki za energię elektryczną nawet kilkukrotnie? Dzięki niej możesz produkować darmowy prąd solarny i wykorzystywać go na własne potrzeby – do zasilania sprzętów RTV i AGD, oświetlenia posesji i budynku, a nawet do jego ogrzewania oraz chłodzenia w upalne dni!

Instalacja fotowoltaiczna pozyskuje energię promieniowania słonecznego i przekształca ją w darmową, ekologiczną energię elektryczną. Wytworzony przez nią prąd może zasilać wszystkie odbiorniki elektryczne w domu, zastępując w ten sposób kosztowny prąd z sieci (jeśli miesięcznie płacisz za energię elektryczną 250 zł, instalacja fotowoltaiczna może je obniżyć nawet 6-krotnie!). Prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną można wykorzystać również na potrzeby ogrzewania domu z pompą ciepła, obniżając tym samym maksymalnie rachunki również za energię cieplną.

 

Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła w sezonie grzewczym

Instalacja fotowoltaiczna pracuje najbardziej wydajnie w miesiącach letnich, kiedy zyski z promieniowania słonecznego są najwyższe. Największe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu pompą ciepła przypada natomiast zimą. Mimo tych rozbieżności połączenie obu instalacji wciąż jest bardzo opłacalne, a to dzięki znowelizowanej ustawie o Odnawialnych źródłach energii z 22.06.2016 r. Wprowadziła ona możliwość przesyłania niewykorzystanej na bieżąco energii pozyskanej z domowej instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej i odebrania jej* w dogodnym dla nas momencie. Dzięki temu nadwyżkę prądu solarnego wyprodukowanego w ciepłych, słonecznych miesiącach możemy odebrać np. w sezonie grzewczym, kiedy zyski z promieniowania słonecznego są mniejsze. Tym samym nasz darmowy prąd solarny może zasilać pompę ciepła przez cały sezon grzewczy, powodując że jej praca będzie jeszcze bardziej energooszczędna i przyjazna środowisku. Takie rozwiązanie oznacza również maksymalne wykorzystanie zalet poszczególnych elementów systemu OZE – zarówno instalacji fotowoltaicznej, jak i pompy ciepła.

*(z 1 kW przekazanej do sieci energii można odebrać 0,8 kW prądu, w przypadku instalacji o mocy mniejszej niż 10 kW)

 

Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna latem

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną przynosi wymierne korzyści nie tylko w sezonie grzewczym, ale również w pozostałych miesiącach roku. Latem pompa ciepła zasilana energią pochodzącą z promieniowania słonecznego może pracować na potrzeby przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Można ją również wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń w upalne dni. Pompa ciepła będzie pracować wówczas w sposób odwrócony - działając jak chłodziarka (obieg czynnika chłodniczego zostaje odwrócony, tym samym zmienia się kierunek przepływu ciepła). W ten sposób pompa ciepła może zapewniać komfortową temperaturę w domu praktycznie przez cały rok pracując przy tym w 100% ekologicznie i oszczędnie, zasilana prądem solarnym.

Decydując się na urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii, takie jak pompa ciepła Vitocal i panele fotowoltaiczne Vitovolt można ubiegać się o dofinansowanie na ich zakup i montaż (np. z programu „Czyste Powietrze” lub „Mój Prąd”). Dzięki temu inwestycja w te energooszczędne urządzania wykorzystujące odnawialne źródła energii stanie się jeszcze bardziej korzystna dla rodzinnego budżetu.