Jak chłodzić pomieszczenia? Sposoby na obniżenie temperatury w domu
Wysokie temperatury powietrza latem sprawiają, że przebywanie w domowych wnętrzach przestaje być komfortowe. Wówczas jedynym ratunkiem jest chłodzenie pomieszczeń. Jak skutecznie obniżyć temperaturę w domu i stworzyć dogodne warunki do pracy oraz wypoczynku?
Chłodzenie z pompą ciepła
Pompy ciepła są wysokosprawnymi urządzeniami, przeznaczonymi przede wszystkim do ogrzewania budynków oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. To jednak nie jedyne funkcje, jakie mogą pełnić. Decydując się na montaż pompy ciepła w domu warto rozważyć wybór urządzenia wyposażonego w dodatkową funkcjonalność, jaką jest chłodzenie pomieszczeń. Powietrzne pompy ciepła Vitocal mogą realizować tę funkcję poprzez chłodzenie aktywne, czyli z wykorzystaniem pracy sprężarki. Pompy gruntowe Vitocal mogą z kolei chłodzić budynek pasywnie (naturalnie), a więc bez angażowania układu chłodniczego urządzenia. Jest to najtańsza forma chłodzenia pomieszczeń realizowanego przez pompy ciepła.
Chłód dostarczany przez pompę ciepła można dystrybuować w budynku na kilka sposobów. W tym celu można wykorzystać m.in. instalację ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego), z którą najczęściej współpracują pompy ciepła. Takie rozwiązanie ma jednak pewne ograniczenia – temperatura zasilania nie może być zbyt niska, dlatego zazwyczaj oscyluje wokół 20°C. Oznacza to w praktyce możliwość obniżenia temperatury w budynku o kilka stopni Celsjusza. Do dystrybucji chłodu generowanego za pomocą pompy ciepła mogą służyć również klimakonwektory. Pozwalają one efektywnie chłodzić budynek praktycznie bez ograniczeń temperaturowych. Innym sposobem chłodzenia wnętrz domu jest zastosowanie chłodnicy wodnej zainstalowanej na systemie wentylacji mechanicznej.
Aby chłodzenie budynku z wykorzystaniem pompy ciepła było możliwie efektywne najlepiej jest uwzględnić je już na etapie projektowania domu.
Obniżanie temperatury powietrza z wykorzystaniem wentylacji mechanicznej
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją stała się nieodłącznym elementem domów energooszczędnych. Poza optymalną wymianą powietrza w budynku i odzyskiem ciepła, może ona służyć również do obniżania temperatury w pomieszczeniach latem. Takie rozwiązanie jest możliwe w sytuacji, gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest niższa niż powietrza wewnątrz budynku. Sprawdzi się więc np. w letnie wieczory i noce, gdy temperatura zewnętrzna obniża się, natomiast pomieszczenia budynku wciąż pozostają nagrzane. Aby wyłączyć odzysk ciepła w wentylacji mechanicznej z rekuperacją latem i schładzać pomieszczenia, gdy na zewnątrz panuje niższa temperatura niż w budynku, stosuje się obejście by-pass. Dzięki niemu przepływ powietrza odbywa się z pominięciem wymiennika ciepła. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest by-pass automatyczny, który pozwala ustawić temperaturę, powyżej której nastąpi wyłączenie odzysku ciepła.
Aby obniżać temperaturę powietrza w budynku w czasie upalnych dni system wentylacji z rekuperacją można uzupełnić o gruntowy wymiennik ciepła, czyli system podziemnych rur, którymi przepływa powietrze nawiewane do budynku, schładzając się niską temperaturą gruntu. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie wodnej chłodnicy kanałowej. Sprawdzi się ono w przypadku budynków wyposażonych w gruntową pompę ciepła z możliwością chłodzenia pasywnego lub w pompę powietrzną z możliwością pracy rewersyjnej.
Skuteczne chłodzenie z systemem klimatyzacji
Najpopularniejszym sposobem obniżania temperatury powietrza w domu w okresie letnim jest montaż klimatyzacji typu split. W standardowym rozwiązaniu jedna jednostka wewnętrza, umożliwiająca chłodzenie wybranego pomieszczenia, połączona jest z dedykowaną jednostką zewnętrzną. Chłodzenie kolejnego pomieszczenia wiąże się nie tylko z koniecznością montażu w nim jednostki wewnętrznej, ale również kolejnej jednostki instalowanej poza budynkiem. Aby tego uniknąć warto zastosować system multisplit Vitoclima 300-S. Umożliwia on chłodzenie do 5 pomieszczeń w domu z wykorzystaniem tylko jednej jednostki zewnętrznej. Takie rozwiązanie zapewnia przyjemny chłód we wszystkich wnętrzach, w których przebywają domownicy, a także poprawia estetykę instalacji i pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń wokół domu, gdyż nie zajmują jej dodatkowe elementy systemu.
System multisplit umożliwia sterowanie pracą klimatyzacji w każdym pomieszczeniu z osobna, według indywidualnych potrzeb przebywających w nich domowników. Nawiew chodnego powietrza może odbywać się zarówno za pomocą standardowych jednostek ściennych lub jednostek kasetonowych, montowanych w suficie podwieszanym.
Chłodzenie z klimatyzatorem przenośnym
Jeśli z różnych powodów nie chcemy lub nie możemy zrealizować systemu klimatyzacji w domu czy mieszkaniu, do chłodzenia pomieszczeń można wykorzystać klimatyzator przenośny. To niewielkie urządzenie jest gotowe do pracy praktycznie od razu po rozpakowaniu – nie wymaga instalacji ani uruchomienia przez fachowca. Aby klimatyzator przenośny pracował wydajnie należy dobrać urządzenie m.in. do wielkości pomieszczenia, które ma schładzać (przykładowo, klimatyzator przenośny Vitoclima 100-P o mocy 2,7 kW dedykowany jest do pomieszczeń o powierzchni od 12 do 27 m2, z kolei klimatyzator Vitoclima 100-P o mocy 3,5 kW zapewni skuteczne chłodzenie pomieszczeń o powierzchni od 16 do 35 m2). Dzięki kompaktowej i mobilnej budowie takie klimatyzatory można przenosić do wybranych pomieszczeń, w których przebywają aktualnie domownicy. Ich minusem jest głośniejsza praca, w porównaniu z urządzeniami typu split oraz konieczność odprowadzania ciepłego powietrza poza budynek z wykorzystaniem specjalnego rękawa i kołnierza zakładanego na uchylone okno, co może zaburzać estetykę wnętrza.
Klimatyzator przenośny, podobnie jak system multisplit można wykorzystywać nie tylko latem, ale również w okresach przejściowych do dogrzewania wnętrz. Aby było to możliwe należy zdecydować się na urządzenie z funkcją grzania, takie jak klimatyzator Vitoclima 100-P o mocy 3,5 kW.