Jak działa pompa ciepła w niskich temperaturach?

Czy zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła? Chcesz, aby była ona podstawowym źródłem grzewczym w Twoim domu ale obawiasz się, czy sobie poradzi zimą? Bez obaw - przeczytaj poniższe krótkie resume dotyczące zagadnienia: “Jak działa pompa ciepła w niskich temperaturach” a rozwieją się Twoje wątpliwości!


Przede wszystkim pamiętajmy, że pompy ciepła Vitocal dobierane i projektowane są tak, żeby cechowały się najoptymalniejszą pracą przy zachowaniu komfortu użytkowników. Pompy dobiera się korzystając z charakterystyki pracy urządzenia oraz zapotrzebowania na ciepło w danym obiekcie, które z kolei zależy między innymi od strefy klimatycznej i obszaru, w którym urządzenie będzie pracować. Wyznacza się punkt biwalentny, który określa graniczną temperaturę pracy pompy ciepła. Spadek temperatury zewnętrznej poniżej tegoż punktu oznacza konieczność wsparcia pracy pompy ciepła. Co to oznacza w praktyce? W tym momencie uruchamia się grzałka elektryczna albo alternatywne źródło ciepła, które wspomaga pracę pompy. W polskim klimacie najczęściej punkt biwalentny zawiera się w zakresie - 12°C do -7°C. Dlaczego nie jest to wartość niższa? Punkt biwalentny nie powinien mieć zbyt niskiej wartości, tak aby pompa ciepła nie miała zbyt dużej mocy w stosunku do zapotrzebowania budynku, co z kolei mogłoby prowadzić do niekorzystnego zjawiska dla sprężarki jakim jest taktowanie (zbyt częste jej załączanie i wyłączanie). Podkreślmy, punkt biwalentny pompy ciepła musi być tak dobrany, żeby jej praca była jak najefektywniejsza w danych warunkach klimatycznych a urządzenie cechowało się jak największą żywotnością. Zaznaczmy jednak, że temperatura poniżej punktu biwalentnego musi się utrzymywać przez określony czas, żeby załączyło się szczytowe źródło - jest to częsta niesłuszna wątpliwość, że pompa się wyłącza od razu po spadku temperatury - nic bardziej mylnego!

Spójrzmy na konkretny przykład: powietrzna pompa ciepła Vitocal 250-A typu Monoblok - załóżmy, że obiekt jednorodzinny znajduje się w Warszawie (jest to III z pięciu stref klimatycznych, w której projektowa temperatura zewnętrzna wynosi -20°C Celsjusza) a jego maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi 10 kW. Vitocal będzie podstawowym źródłem ciepła a wspomaganie jego pracy występować będzie dla ok. -8°C w przypadku rozwiązania średniotemperaturowych grzejników, a -9°C gdy w obiekcie jest ogrzewanie podłogowe.

Dodajmy, że nie należy również obawiać się o zamarzanie jednostki zewnętrznej - pompy ciepła mają zaprojektowany system odprowadzania kondensatu, a także wyposażone są w funkcję automatycznego odszraniania. Defrost polega na odwróceniu działania układu chłodniczego, które pozwala na usunięcie oblodzenia parownika.

Jednym z podziałów pomp ciepła jest ten na pompy gruntowe i powietrzne - w kontekście pomp ciepła solanka/woda pamiętajmy, że cechują się one większą stabilnością wynikającą między innymi z faktu, że temperatura gruntu zmienia się zdecydowanie wolniej w porównaniu do dynamiki zmian temperatury powietrza. Są to urządzenia, w przypadku których droższa jest inwestycja (wykonanie dolnego źródła ciepła), ale stabilniejsze i efektywniejsze - w asortymencie Viessmann posiadamy pompy ciepła Vitocal: 200-G, 300-G, 222-G i 333-G - więcej w linku poniżej: https://viessmann-projektant.pl/baza-urzadzen/pompy-ciepla-solankawoda-45-kw

Rozważasz modernizację domu pompą ciepła bądź budujesz nowy dom w Polsce? Nie wahaj się zaufać marce Viessmann i jego pompom ciepła Vitocal! Zachęcamy do kontaktu pod nr tel 801 00 23 45 lub w celu otrzymania bezpłatnej oferty kontakt przez stronę https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/mojapompa.html