Modernizacja ogrzewania - jak obniżyć koszty instalacji?

Modernizacja ogrzewania ma najczęściej na celu ograniczenie wydatków związanych z
eksploatacją budynku oraz poprawę komfortu korzystania z systemu grzewczego. Jej
zakres i rodzaj zależeć będą od naszych potrzeb, oczekiwań oraz stanu istniejącej
instalacji. O czym warto wiedzieć planując modernizację z wykorzystaniem takich
urządzeń jak pompa ciepła czy rekuperator? Jakie mamy możliwości obniżenia kosztów
wykonania instalacji?

Modernizacja z pompą ciepła

Jeśli planujemy wymianę urządzenia grzewczego na bardziej energooszczędne i ekologiczne, rozważmy inwestycję w powietrzną pompę ciepła. Pozwoli nam ona obniżyć koszty eksploatacji domu, zwłaszcza jeśli jest on ogrzewany z wykorzystaniem drogiego nośnika energii jak olej opałowy czy gaz płynny. Faktem jest, że powietrzna pompy ciepła nie jest tak wydajna, jak np. urządzenie czerpiące energię z gruntu, jednak odpowiednio dobrana będzie się wystarczająco korzystnym rozwiązaniem w przypadku większości domów poddawanych termomodernizacji. Pompa pobierająca energię z powietrza to najtańsze na rynku urządzenie tego typu. Decydując się na nią możemy być pewni, że modernizacja ogrzewania nie pochłonie wielu środków na montaż pompy ciepła, ponieważ nie jest on skomplikowany. Powietrzna pompa ciepła nie wymaga wykonywania drogich odwiertów, ani innych kosztownych prac na potrzeby dolnego źródła, gdyż w tym przypadku jest nim otaczające ją powietrze. Modernizacja ogrzewania z pompą ciepła będzie dla nas korzystna finansowo, jeśli w domu istnieje już lub jest planowane wodne ogrzewanie podłogowe, które najefektywniej współpracuje z urządzeniami tego typu. Gdy instalacja centralnego ogrzewania bazuje na grzejnikach, będziemy musieli liczyć się z większym kosztem, związanym z wykonaniem podłogówki. Wprawdzie pompa ciepła może współpracować również z grzejnikami, jednak wymagają one wyższej temperatury zasilania, co z kolej przekłada się na spadek sprawności pompy ciepła. Ponadto ogrzewanie podłogowe pozwoli nam wykorzystywać pompę ciepła również do chłodzenia budynku latem. Warto więc dokładnie przeanalizować, co będzie dla nas korzystniejszym rozwiązaniem i przed modernizacją systemu grzewczego skonsultować z profesjonalnym instalatorem zakres i rodzaj zmian.

blog-4-2.jpg

Modernizacja ogrzewania z dofinansowaniem

Jeśli modernizacja ogrzewania w naszym domu będzie polegać na wymianie dotychczasowego kotła węglowego na urządzenie gazowe lub np. pompę ciepła możemy ubiegać się o dofinansowanie np. z gminy na zakup i montaż nowego energooszczędnego i bardziej ekologicznego urządzenia. Pozyskana dotacja pozwoli nam znacznie obniżyć koszty ponoszone na modernizację. Informację, czy dana gmina uruchomiła system dofinansowania do wymiany instalacji grzewczej znajdziemy na stronie internetowej urzędów oraz w biurze ochrony środowiska.

Rekuperacja bez uciążliwego remontu

Niemałe oszczędności na kosztach ogrzewania domu może nam przynieść również zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła. Dzięki takiemu rozwiązaniu napływające do wnętrz świeże powietrze z zewnątrz będzie ogrzewane ciepłem odzyskiwanym z już ogrzanego zużytego powietrza, które jest usuwane z budynku. Cyrkulacja powietrza w domu nie będzie powodowała spadku temperatury we wnętrzach, ani zużywania dodatkowej energii do ogrzewania. Modernizacja ogrzewania z wykorzystaniem standardowego rekuperatora może się jednak okazać dość kłopotliwa - znalezienie odpowiedniego miejsca na takie urządzenia często jest nie lada wyzwaniem, podobnie jak rozprowadzenie i ukrycie tradycyjnych przewodów wentylacyjnych. Dostosowanie budynku pod względem technicznym do typowej rekuperacji w takiej sytuacji będzie kosztowne, skomplikowane i czasochłonne. Nie oznacza to jednak, że modernizacja ogrzewania w domu nie może się obejmować również wentylacji z odzyskiem ciepła. W takim przypadku rozwiązaniem może być np. miejscowa wentylacja z rekuperacją, gdzie cyrkulację powietrza z odzyskiem ciepła zapewniają niewielkie rekuperatory montowane w poszczególnych pomieszczeniach. Nie wymagają one rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych. Urządzenia te instaluje się w ścianach zewnętrznych budynku – wystarczy wykonać otwór w przegrodzie i podłączyć mały rekuperator do prądu. Sprawność odzysku ciepła takich kompaktowych urządzeń jest całkiem duża - dochodzi do 90%. Spore mogą być również zyski z ich zastosowania.

blog-4-1.jpg