Jak przygotować instalacje do sezonu grzewczego?

Aby instalacja centralnego ogrzewania nie zawiodła nas gdy jest nam niezbędna, czyli w czasie sezonu grzewczego, warto się do niego odpowiednio przygotować. Co powinniśmy sprawdzić zanim ogrzewanie domu ruszy „pełną parą”?

Serwis kotła lub pompy ciepła to pozycja nr. 1 na liście corocznych przygotowań do sezonu grzewczego. Jeśli więc urządzenie grzewcze nie zostało dotychczas poddane kontroli, należy umówić wizytę serwisanta. Sprawdzi on m.in. czy pompa ciepła lub kocioł pracuje z odpowiednią sprawnością, w miarę potrzeby wyreguluje ich pracę i usunie ewentualne usterki.
Serwis urządzenia grzewczego jest niezbędnym elementem przygotowań do intensywnej pracy domowej instalacji, lecz jeśli chcemy mieć pewność, że na nowy sezon grzewczy jesteśmy gotowi w stu procentach, nie warto na nim poprzestać.

 

Dostosuj system grzewczy do swoich potrzeb

Wizyta serwisanta to dobra okazja do zgłoszenia ewentualnych uwag do pracy kotła czy pompy ciepła w poprzednim sezonie grzewczym. Jeśli w pomieszczeniach domu podczas mrozów panowała zbyt niska lub za wysoka temperatura, być może rozwiązaniem problemu w systemach grzewczych z automatyczną regulacją będzie zmiana ustawienia tzw. krzywej grzewczej, która określa do jakiej temperatury urządzenie grzewcze ma podgrzewać wodę w instalacji przy danej temperaturze zewnętrznej.

Jeśli regulacja pracy kotła odbywa się jedynie w oparciu o zamontowane w nim fabrycznie termostaty, przed sezonem grzewczym warto rozważyć zakup regulatora pokojowego lub pogodowego. Urządzenia te zapewnią nam bardziej efektywną pracę instalacji – pozwolą obniżyć zużycie gazu w nowym sezonie grzewczym i kolejnych latach pracy kotła, przy zachowaniu oczekiwanego przez domowników komfortu cieplnego.

 

Co jeszcze należy sprawdzić przed nadejściem sezonu grzewczego?

  • Przede wszystkim pamiętajmy o przeglądzie przewodów kominowych.
    Przed sezonem grzewczym należy sprawdzić drożności i czystości układu odprowadzenia spalin i doprowadzania powietrza do kotła, lub do pomieszczenia z którego kocioł pobiera powietrze do spalania. 
  • W przypadku nowych instalacji warto sprawdzić poziom ciśnienia w instalacji i w razie potrzeby podnieść lub obniżyć poziom wody.
    Poziom ciśnienia sprawdzimy w łatwy sposób za pomocą manometra znajdującego się przy kotle.
  • Starsze instalacje warto skontrolować dodatkowo pod kątem nieszczelności, wycieków i innych usterek mogących wynikać z zaszłych zaniedbań czy uszkodzeń.
  • Zanim sezon grzewczy ruszy na dobre sprawdźmy również działanie zaworów i głowic w grzejnikach. Jeśli grzejniki nie zostały wyposażone w głowice termostatyczne warto rozważyć ich montaż. Pozwolą nam one w prosty sposób sterować temperaturą we wnętrzu i utrzymywać ją na żądanym poziomie.
  • Upewnijmy się, czy grzejniki nie wymagają odpowietrzenia. O tym, że mamy do czynienia z zapowietrzonym grzejnikiem będzie świadczyć jego głośna praca (bulgot wody, szumy, gwizdy) oraz nierównomierne oddawanie ciepła.

 

Pamiętaj o wentylacji

  • Poza instalacją grzewczą warto sprawdzić również rekuperację. Przegląd centrali wentylacyjnej powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku. Jeśli więc został on dotychczas zaniedbany, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zlećmy kontrolę urządzenia odpowiadającego za odzysk ciepła i tym samym za obniżenie kosztów ogrzewania domu. Podczas serwisu rekuperatora sprawdza się m.in. stanu zabrudzenia elementów wewnętrznych rekuperatora, stan filtrów, uszczelek oraz drożność odpływu skroplin.