Jak zadbać o wysoką jakość wody w domu? Stacje uzdatniania wody Aquastilla

Jakość wody, która płynie w domowych instalacjach ma znaczny wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie. Niestety w wielu gospodarstwach domowych mamy do czynienia z wodą twardą. Jest ona powodem powstawania kamienia kotłowego, który zagraża m.in. kotłom grzewczym, podgrzewaczom i wszystkim innym urządzeniom mającym kontakt z twardą wodą. Receptą na rozwiązanie tego problemu jest montaż domowej stacji uzdatniania wody.

 

Co warto wiedzieć o twardej wodzie i urządzeniach do jej zmiękczania w domu?

W trosce o sprzęty AGD…

Skutki korzystania z twardej wody najczęściej są odczuwalne w łazience. Jednym z nich są trudne do usunięcia, nieestetyczne osady kamienne, które tworzą się na bateriach, umywalkach, w wannach i kabinach prysznicowych, czyli wszędzie tam, gdzie korzystamy z twardej wody. Twarda woda to jednak nie tylko gorsze wrażenia wizualne i estetyczne, ale także realne pogorszenie kondycji każdego elementu wyposażenia domu, który ma kontakt z wodą. Zniszczenia spowodowane kamieniem z twardej wody oznaczają częstsze awarie, naprawy i wymiany sprzętów, co wiąże się z wysokimi i niepotrzebnymi kosztami.

Twarda woda, a instalacja grzewcza

Twarda woda jest szczególnie szkodliwa dla instalacji grzewczej, ponieważ pozostawia po sobie uciążliwe osady z kamienia, które odkładają się zwłaszcza po podgrzaniu. Dlatego najbardziej narażone na zniszczenie są elementy grzewcze, znajdujące się najczęściej wewnątrz urządzenia. O tym fakcie zwykle dowiadujemy się dopiero, gdy dochodzi do awarii urządzenia grzewczego i podczas wizyty serwisanta mamy okazję zajrzeć do jego środka. Wówczas naszym oczom ukazuje się np. zakamieniona grzałka. To samo dzieje się w rurach w instalacji – odkładający się kamień z twardej wody płynącej przez rury, stopniowo zmniejsza ich światło, co również prowadzi do awarii, ale przede wszystkim do wzrostu kosztów ogrzewania. Już 1 mm kamienia kotłowego przyczynia się do spadku wydajności instalacji grzewczej o 10%. To z kolei powoduje wzrost zużycia paliwa o około 20%, ponieważ ciepło musi pokonać dodatkową barierę, zanim ogrzeje dom i trzeba zużyć więcej energii, żeby uzyskać wymagany komfort cieplny.

Jak działa zmiękczacz wody?

Decydując się na montaż zmiękczacza możemy w szybki sposób uporać się z problemami powodowanymi przez twardość wody. Zmiękczacz jest urządzeniem montowanym na wejściu zimnej wody do budynku. Woda przepływając przez znajdujące się wewnątrz urządzenia złoże jonowymienne pozbawiana jest jonów wapnia i magnezu odpowiadających za jej twardość i już zmiękczona trafia do punktów poboru w domu. Dzięki fabrycznym ustawieniom zmiękczacz Aquastilla jest zdolny do pracy praktycznie zaraz po instalacji. Za pomocą By-pass można w łatwy i szybki sposób podłączyć lub odłączyć zmiękczacz od istniejącej instalacji wodnej. Dodatkowo umożliwia on zmianę ustawienia przepływu wody w instalacji, tak aby w zależności od potrzeb, wpływała do niej wyłącznie woda po zmiękczaniu lub woda surowa.

Stacje uzdatniania wody Aquastilla:

  • pozwalają wyeliminować uporczywy kamień osadzający się na armaturze w łazience oraz kuchni;
  • zabezpieczają rury i elementy instalacji przed osadami z kamienia;
  • pozwalają wydłużyć żywotność urządzeń AGD oraz instalacji wodnej;
  • przyczyniają się do mniejszego zużycia środków piorących oraz pielęgnacyjnych;
  • pozwalają chronić skórę i włosy przed wysuszającym działaniem soli wapnia i magnezu;
  • zapewniają efektywniejsze działanie kosmetyków.

Zmiękczanie i filtrowanie wody, czyli stacje uzdatniania 2w1

Niekiedy problemem z jakością wody jest nie tylko jej twardość, ale również nieprzyjemny posmak lub zapach chloru czy obecne w niej zanieczyszczenia. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest montaż urządzenia, które jednocześnie zmiękcza i filtruje wodę w całym domu, dzięki czemu może bezpiecznie i ze smakiem pić ją prosto z kranu. Stacja uzdatniania wody Aquastilla DUO oprócz złoża jonowymiennego dodatkowo zawiera jeszcze dwa inne złoża – węgiel aktywny i KDF55®, które redukują lub usuwają szkodliwy chlor, żelazo, siarkowodór, ołów, rtęć, magnez, chrom, bakterie, algi i grzyby. Usuwają także z wody nieprzyjemny zapach, pozwalając cieszyć się wodą o pożądanych właściwościach. Zmiękczona i przefiltrowana woda w całym domu daje możliwość picia jej prosto z kranu i rezygnacji z zakupu wody butelkowanej, co przekłada się na wymierne oszczędności dla domowników.

Gdzie kupić stację uzdatniania wody?

Stacje uzdatniania wody Aquastilla oraz Aquastilla Duo dostępne są w salonach firmowych i u Partnerów Viessmann. Urządzenia można kupić również online w oficjalnym sklepie firmowym.