Jak zoptymalizować koszty ogrzewania w nowobudowanym domu?

Każdy świadomy inwestor chce zapewnić sobie możliwie niskie koszty ogrzewania jego przyszłego domu, chce przy tym, aby instalacja grzewcza była nowoczesna, komfortowa w użytkowaniu oraz przyjazna środowisku. Czy można pogodzić wszystkie te oczekiwania? Odpowiedź brzmi: można! Tylko jak?

Jak-zoptymalizowac-koszty-ogrzewania-1.png

Dobre ocieplenie budynku

Aby koszty ogrzewania domu były niskie, w pierwszej kolejności musimy maksymalnie ograniczyć ucieczkę ciepła z budynku. Co to oznacza? Nic innego, jak skuteczne ocieplenie przegród zewnętrznych domu – podłogi na gruncie, ścian oraz dachu. Prace ociepleniowe powinny mieć na celu wyeliminowanie ewentualnych mostków termicznych, czyli miejsc nadmiernej ucieczki ciepła z budynku. Taki miejscami są między innymi nadproża, miejsca łączenia stropu ze ścianą zewnętrzną, miejsca osadzania okien i drzwi oraz połączenie balkonu ze stropem.

A co z budynkami, których ściany wznoszone są jako jednowarstwowe, czyli bez warstwy ocieplenia? Tu liczy się duża staranność i wysoka jakość wykonania, a także zastosowanie rozwiązań systemowych, pozwalających wyeliminować słabe miejsca w murze. Do takich rozwiązań zalicza się m.in. cienkowarstwowe zaprawy murarskie (cienka, średnio 1-milimetrowa warstwa zaprawy w murze nie pogorszy jego parametrów termoizolacyjnych) oraz prefabrykowane belki nadprożowe (wykonane z tego samego materiału co ściany zewnętrze, dzięki czemu mur jest jednorodny materiałowo i we wszystkich miejscach w podobny sposób izoluje termicznie).
Z pewnością opłaca się budować nieco cieplej, niż wymagają tego obecne warunki techniczne. Inwestując więcej w ocieplenie budynku można bowiem znacznie ograniczyć jego zapotrzebowanie na energię cieplną, co przekłada się oczywiście na niższe koszty ogrzewania.

Odpowiednio dobrane urządzenie grzewcze

Nie sztuką jest wyposażyć dom w kocioł węglowy, który fakt faktem, zapewni stosunkowo niewysokie rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym, jednak jego wybór będzie nas sporo kosztować pod innymi względami. Taki kocioł będzie wymagał od nas zaangażowania, uciążliwej obsługi, kontroli, miejsca na kotłownię i skład zapasu paliwa, ale przede wszystkim jego praca będzie się wiązała z emisją spalin do atmosfery i przyczyniała do powstawania niebezpiecznego smogu.
Koszty ogrzewania domu porównywalne, z tymi jaki zapewnia kocioł na paliwo stałe pozwoli nam uzyskać pompa ciepła. Wprawdzie trzeba za nią zapłacić więcej, jednak pamiętajmy, że jest to jednorazowo ponoszony koszt. W zamian otrzymujemy natomiast nowoczesne urządzenie grzewcze korzystające z darmowej energii odnawialnej, przede wszystkim czyste – nie produkujące żadnych spalin i bezobsługowe. Zajmuje ono niewiele miejsca w budynku i pozwala ograniczyć wydatki na etapie budowy – decydując się pompę ciepła możemy zrezygnować z budowy komina dymowego lub spalinowego oraz dodatkowego pomieszczenia na kotłownię lub skład opału.

Aby koszty ogrzewania pompą ciepła były faktycznie nieduże bardzo ważny jest odpowiedni dobór urządzenia do danego budynku. Efektywność pompy ciepła o zbyt dużej lub za małej mocy nie będzie duża. Urządzanie o za dużej mocy będzie się często uruchamiać i krótko pracować po każdym załączeniu, generując większe zużycie energii elektrycznej. Pompa o za małej mocy może sobie z kolei nie poradzić z efektywnym ogrzewaniem domu podczas mrozów. Będzie wówczas wymagała wspomagania np. elektrycznej grzałki, co również podniesie koszty ogrzewania. Aby tego uniknąć, dobierając moc urządzenia grzewczego bardzo ważne jest uwzględnienie m.in. sposobu ocieplenia domu i jego zapotrzebowania na energię grzewczą.

Jak-zoptymalizowac-koszty-ogrzewania-2.png
Jak-zoptymalizowac-koszty-ogrzewania-3.png

Dostosowana instalacja

Pompy ciepła, podobnie zresztą jak kotły kondensacyjne najefektywniej współpracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Dzięki niskiej temperaturze zasilania instalacji (35ºC) pompa ciepła działa bardzo efektywnie. Warto wiedzieć, że różnica temperatury 1ºC wiąże się ze zmianą efektywności  pracy pompy ciepła o około 2,5%. Grzejniki zaś wymagają zasilania wodą o  temperaturze co najmniej 50ºC. Jeśli więc decydujemy się na pompę ciepła dla uzyskania niskich kosztów ogrzewania najlepiej jest wykonać niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe w całym budynku.

Aby ograniczyć koszty ogrzewania domu warto też rozważyć montaż rekuperatora, czyli urządzenia zapewniającego mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła. Dzięki niemu świeże, napływające do wnętrz powietrze jest ogrzewane ciepłem odzyskiwanym z powietrza zużytego, usuwanego z budynku. Rekuperacja pozwoli nam zaoszczędzić nawet 20 kWh/m² energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń w ciągu roku. To całkiem sporo!