Jaki klimatyzator wybrać: typu split czy przenośny?

Klimatyzatory stały się już standardem w naszych domach i mieszkaniach. Decydując się na tego typu rozwiązanie do wyboru mamy dwa podstawowe typy urządzeń – klimatyzatory typu split, a więc urządzenia montowane na stałe oraz klimatyzatory przenośne. Co warto wiedzieć o obu rozwiązaniach i na które z nich się zdecydować, chcąc zapewnić sobie przyjemny chłód w domowych wnętrzach.

 

Klimatyzatory przenośne – za i przeciw

Zarówno klimatyzatory typu split, jak i urządzenia przenośne mają swoje plusy i minusy. Za klimatyzatorem przenośnym przemawia najczęściej niższa cena oraz brak konieczności montażu (co oznacza również brak dodatkowych kosztów z tym związanych). Klimatyzator przenośny możemy użytkować od razu po zakupie - bez konieczności montażu i uruchomienia przez fachowca. To spora zaleta, zwłaszcza, gdy klimatyzator ma schładzać pomieszczenia w bloku – nie musimy bowiem uzyskiwać zgody na montaż jednostki zewnętrznej na elewacji budynku ani wygospodarowywać dla niej miejsce na zazwyczaj niezbyt dużym balkonie czy tarasie.

Do minusów klimatyzatorów przenośnych zalicza się głośniejszą pracę, w porównaniu do tzw. splitów (w przypadku których główne elementy generujące szum montowane są poza budynkiem). Z tego względu klimatyzatory przenośne polecane są do chłodzenia niedużych pomieszczeń – mogą mieć wówczas niedużą moc, co przekłada się na mniejszy szum pracy. Klimatyzator przenośny wymaga też zastosowania rozwiązania umożliwiającego odprowadzanie ciepłego powietrza poza budynek. W tym celu stosuje się specjalne rękawy i kołnierze zakładane na uchylone okno, tak aby ciepło oddawane przez klimatyzator było usuwane poza pomieszczenie, a zarazem nie napływało do niego ciepłe powietrze z zewnętrz. Niestety estetyka tego rozwiązania nie wszystkim może przypaść do gustu. Decydując się na klimatyzator przenośny należy również zadbać o odprowadzenie skroplin. Mogą być one usuwane wężykiem np. poza budynek lub do pojemnika znajdującego się w urządzeniu - należy wówczas pamiętać o jego regularnym opróżnianiu.
 

Plusy i minusy klimatyzatorów ściennych

Do zalet klimatyzatorów typu split, czyli składających się z dwóch jednostek (wewnętrznej i zewnętrznej) zalicza się ich większą wydajność, w porównaniu z urządzeniami przenośnymi oraz cichszą pracę. Urządzenia tego typu mogą chłodzić większe powierzchnie, pracując przy tym dość cicho, dzięki rozdzieleniu instalacji na dwie jednostki. Decydując się na klimatyzator typu split nie musimy martwić się o odprowadzanie ciepła na zewnątrz, jego napływ przez okno czy usuwanie skroplin. Ciepło oraz skropliny odprowadzane są poza budynek odpowiednią instalacją wykonywaną podczas montażu urządzenia. W pomieszczeniu zaś pozostaje widoczna tylko estetyczna jednostka ścienna lub sufitowa.

Do wad klimatyzatorów typu split zaliczyć można ich wyższą cenę oraz konieczność wykonania instalacji. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że urządzenie będzie nam służyło przez długie lata, taka inwestycja z pewnością zwróci się w czasie.
 

Energooszczędność klimatyzatorów

Nowoczesne klimatyzatory typu split, takie jak np. Vitoclima 200, wyróżnia energooszczędna praca. Urządzenie charakteryzuje się klasą efektywności energetycznej w trybie chłodzenia A++ i A+ w trybie grzania. Klimatyzatory przenośne wypadają pod tym kątem nieco gorzej – sygnowane są zazwyczaj klasą energetyczną w trybie chłodzenia A. Warto na to zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli planujemy intensywnie korzystać z klimatyzatora. Urządzenia typu split będą lepszym wyborem, gdy zależy nam na długim nawet kilkunastogodzinnym lub całodobowym chłodzeniu pomieszczeń. Klimatyzatory przenośne sprawdzą się z kolei, gdy planujemy schładzać nieduże pomieszczenia w wybranych godzinach lub te, w których zwyczajnie nie spędzamy zbyt dużo czasu.
 

Nowoczesny klimatyzator, czyli urządzenie 2w1

Nowoczesne klimatyzatory typu split, takie jak Vitoclima 200 i Vitoclima 300, poza chłodzeniem pomieszczeń, mogą je również ogrzewać w okresach przejściowych oraz zimą. Podobnie jest w przypadku wybranych urządzeń przenośnych. Na rynku dostępne są klimatyzatory mobilne przeznaczone do chłodzenia pomieszczeń (Vitoclima 100-P o mocy 2,7 kW) lub chłodzenia i ogrzewania w zależności od potrzeb (Vitoclima 100-P o mocy 3,5 kW). Dzięki temu są uniwersalnym urządzeniem, którego możemy używać do utrzymywania komfortu cieplnego w pomieszczeniach domu lub mieszkania niezależnie od pory roku.
 

Komfortowy chłód w różnych pomieszczeniach

Klimatyzator przenośny daje nam możliwość chłodzenia różnych pomieszczeń domu czy mieszkania – ale nie jednocześnie. Dzięki dołączonym kółkom urządzenie można bez większych problemów przetransportować w miarę potrzeb do innego pomieszczenia, aby schłodzić w nim powietrze. Należy jednak pamiętać, że wydajność pracy klimatyzatora przenośnego jest uzależniona od wielkości powierzchni, którą ma schłodzić.

Jeśli zależy nam na chłodzeniu kilku pomieszczeń w domu lub mieszkaniu jednocześnie, dobrym rozwiązaniem będzie system klimatyzacji typu multisplit Vitoclima 300. Umożliwia on podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej nawet 5 jednostek montowanych w różnych pomieszczeniach domu lub mieszkania. Takie rozwiązanie zapewnia chłodzenie (oraz ogrzewanie) wszystkich pomieszczeń bez konieczności montażu kilku jednostek na zewnątrz budynku, co w przypadku mieszkania w bloku byłoby raczej niemożliwe, a w domu jednorodzinnym trudne do zrealizowania bez zaburzania estetyki jego elewacji.
 

Wygodne sterowanie

Zarówno klimatyzatory przenośne, jak i urządzenia typu split mogą być sterowane za pomocą pilota zdalnego sterowania oraz aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie. Dzięki funkcji WiFi oraz aplikacji możemy m.in. uruchomić klimatyzator przed powrotem do domu lub mieszkania, tak aby przekraczając jego próg przywitał nas przyjemny chłód latem lub ciepło w sezonie grzewczym. Obsługa klimatyzatora typu split przez aplikację umożliwia również planowanie chłodzenia lub ogrzewania pomieszczeń w trybie dobowym i tygodniowym. W ten sposób urządzenie może załączać się i wyłączać automatycznie w wybranym czasie, dostosowując swoją pracę do potrzeb domowników.

Podsumowując, pod względem głośności pracy, wydajności oraz funkcjonalności klimatyzatory typu split wykazują znaczną przewagę nad urządzeniami przenośnymi. Warto więc zainwestować w ich zakup oraz montaż, jeśli chcemy zapewnić sobie komfort cieplny w całym okresie letnim, jak i poza nim, a także w sytuacji, gdy chcemy schładzać kilka pomieszczeń jednocześnie. Klimatyzatory przenośne warto z kolei wybrać w sytuacji, gdy nie możemy zdecydować się na urządzenie stacjonarne (np. nie chcemy na własny koszt doposażać wynajmowanego mieszkania) lub planujemy używać klimatyzatora sporadycznie, do chłodzenia pomieszczeń jedynie w te najcieplejsze dni w roku.