Klimatyzacja w mieszkaniu – jaki mamy wybór, o czym należy pamiętać?

Klimatyzacja w mieszkaniu staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem. Podobnie jak budynkach jednorodzinnych do wyboru mamy kilka rozwiązań, decydując się na klimatyzację w bloku trzeba jednak liczyć się z koniecznością uzyskania odpowiedniej zgody na wykonanie instalacji. O czym warto wiedzieć, planując montaż klimatyzatora w budynku wielorodzinnym?

Chcąc zadbać o komfort cieplny domowników nie tylko w sezonie grzewczym, coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w swoich mieszkaniach. Odpowiednio dobrane urządzenie zapewni optymalną temperaturę w pomieszczeniach zarówno w upalne dni i noce, jak i w chłodniejszych miesiącach.
 

Klimatyzacja w mieszkaniu – kiedy potrzebne jest pozwolenie?

To, czy i jakich formalności powinniśmy dopełnić planując instalację klimatyzacji w mieszkaniu zależy od rodzaju urządzenia, na jakie się zdecydujemy.

 • Wybierając popularny klimatyzator typu Split na jego montaż należy uzyskać zgodę administracji/zarządcy budynku wielorodzinnego. Dlaczego? Ponieważ takie urządzenia składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej, montowanej w mieszkaniu i zewnętrznej, instalowanej na zewnątrz budynku - najczęściej na elewacji. Elewacja uznawana jest za część wspólną, dlatego wszelkie wprowadzanej na niej zmiany powinny być konsultowane z zarządcą i wykonywane za jego zgodą.
 • Właściciele mieszkań z balkonami czy tarasami często decydują się na montaż jednostki zewnętrznej na tych przydomowych przestrzeniach. Dotyczy to w szczególności mieszkańców wyższych kondygnacji, w przypadku których montaż jednostki zewnętrznej na elewacji, jak i jej późniejsze serwisowanie wymagałyby użycia podnośnika koszowego. Aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z montażem i serwisowaniem, jednostkę zewnętrzną można ulokować na balkonie. Jej montaż również powinniśmy zalegalizować u administracji, ponieważ balkony, podobnie jak elewacja uznawane są jako części wspólne budynku.
 • Jak uzyskać zgodę na klimatyzację w mieszkaniu? W tym calu należy złożyć wniosek do administratora budynku, w którym zawrzemy wszystkie kluczowe informacje takie jak:
  - dokładne miejsce montażu jednostki zewnętrznej,
  - wymiary urządzenia i sposób jego zamocowania,
  - poziom generowanego hałasu przez urządzenie.
 • Z uwagi na hałas, jaki generuje jednostka zewnętrza administrator budynku może zażądać od nas również uzyskania zgody na montaż klimatyzacji od sąsiadów. Warto więc zadbać o to, aby wybrane urządzenie charakteryzowało się cichą pracą.
 • Zgoda administracji na klimatyzację w mieszkaniu nie jest potrzebna, jeśli planujemy chłodzić pomieszczenia w budynku wielorodzinnym klimatyzatorem przenośnym.
   

Jaką klimatyzację do mieszkania wybrać?

 • Najczęstszym rozwiązaniem, przede wszystkim z uwagi na wydajność, są klimatyzatory typu Split, czyli składające się z dwóch jednostek (Vitoclima 200-S). Ponieważ wszystkie elementy generujące hałas umieszczone są w jednostce zewnętrznej, decydując się na takie rozwiązanie nie trzeba obawiać się uciążliwych dźwięków w pomieszczeniach mieszkalnych. W niedużych mieszkaniach najczęściej stosuje się jedną jednostkę wewnętrzną, która schładza główne pomieszczenie (zazwyczaj jest to salon).
 • W większych mieszkaniach sprawdzi się klimatyzacja typu multisplit, która umożliwia chłodzenie kilku pomieszczeń w mieszkaniu czy apartamencie niezależnie od siebie (Vitoclima 300-S). Takie rozwiązanie daje możliwość podłączenia do jednej jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych. W ten sposób unikamy sytuacji, w której na elewacji bloku lub kamienicy albo na balkonie miałaby zostać zamontowana więcej niż jednak jednostka, na co uzyskanie zgody mogłyby być już dość kłopotliwe.
 • W przypadku mieszkań usytuowanych na poddaszu ograniczeniem, które często uniemożliwia montaż jednostki pod sufitem, są skosy. W takiej sytuacji warto zdecydować się na klimatyzator przypodłogowy w postaci konsoli Split (Vitoclima 230-S). Jednostkę wewnętrzną takiego klimatyzatora montuje się na ścianie w niedużej odległości od podłogi (podobnie jak grzejnik). Jednostka zapewnia nawiew chłodnego powietrza z góry urządzenia, a w trybie grzania przez kratkę dolną.
 • Klimatyzatory przenośne – to rozwiązane polecane w przypadku małych mieszkań oraz jako alternatywa dla Splitów. Sprawdzi się m.in. w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie otrzymaliśmy zgody zarządcy budynku na wykonanie instalacji i montaż jednostki na zewnątrz budynku lub o taką zgodę nie chcemy się ubiegać (Vitoclima 100-P). Klimatyzator przenośny nie wymagają montażu - wystarczy ustawić go w wybranym pomieszczeniu, podłączyć do prądu, a rurę, która odprowadza ciepłe powietrze wystawić na zewnątrz, np. przez okno lub drzwi balkonowe. Klimatyzatory przenośne charakteryzują się w prawdzie mniejszą wydajnością niż Splity, generują też większy hałas, pozwalają jednak chłodzić pomieszczenia bez konieczności wykonywania instalacji.
   

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator do mieszkania?

 • Aby klimatyzator pracował wydajnie, jego moc powinna być dostosowana do powierzchni pomieszczenia, które ma chłodzić.
 • Jeśli zdecydujemy się na klimatyzator z funkcją grzania, urządzenie może posłużyć nam również do ogrzewania wnętrz. Opcja ta jest chętnie wykorzystywana np. do dogrzewania pomieszczenia w okresach przejściowych, kiedy temperatura powietrza jest niższa, jednak nie na tyle, aby opłacalne było uruchomianie centralnego ogrzewania.
 • Warto zadbać o to, aby klimatyzator wyposażony był w opcję cichej pracy nocą, tak aby nie przeszkadzać mieszkańcom w trakcie ciszy nocnej. Wybór cichej klimatyzacji ułatwi nam również uzyskanie zgody na jej montaż w budynku wielorodzinnym.
 • Wybierając klimatyzator do mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę na klasą energetyczną urządzenia w trybie chłodzenia (np. A++) i w trybie grzania. Im wyższa klasa, tym mniejsze będzie zużycie prądu przez klimatyzację.
 • Dużym plusem będą również funkcje umożliwiające dodatkowe oszczędności na zużyciu energii. Przykładem takiej funkcji jest inteligentna kontrola temperatury „I feel” w klimatyzatorach Vitoclima, dzięki której urządzenie uruchomia się w trybie pracy odpowiednim dla wskazanej temperatury, na podstawie informacji o jej aktualnej wartości w pomieszczeniu, przesłanej z czujnika zamontowanego w pilocie zdalnego sterowania.