Klimatyzator do domu i mieszkania
– skuteczny sposób na letnie upały…i nie tylko


Wysokie temperatury powietrza w okresie letnim powodują, że przebywanie i wypoczynek w domowych wnętrzach są bardzo utrudnione. Podczas upałów wietrzenie pomieszczeń czy zabezpieczanie ich przed nagrzewaniem poprzez zasłanianie okien niestety nie przynosi oczekiwanych efektów. W takich sytuacjach skutecznym sposobem na zapewnienie komfortowej temperatury we wnętrzach jest montaż klimatyzatora. Co ważne, takie urządzenie sprawdzi się nie tylko latem, ale również w chłodniejszych miesiącach roku.

Każdego roku upały doskwierają nam coraz bardziej. Wysokie temperatury, nierzadko przekraczające nawet 30°C powodują nie tylko dyskomfort, ale są również niekorzystne dla naszego samopoczucia i zdrowia. Upał utrudnia nam skupienie w pracy, sprawia, że codzienne domowe obowiązki urastają nierzadko do rangi wyzwania. Wysokie temperatury zakłócają też wypoczynek i spokojny sen. Choć powodują, że stajemy się bardziej ospali i apatyczni, ciężko jest nam zasnąć i odpowiednio zregenerować organizm, gdy termometry w pomieszczeniach, również w godzinach nocnych, pokazują wysokie wartości. Z tego względu warto rozważyć zakup klimatyzatora, który zadba o nasz komfort cieplny w domu czy mieszkaniu. Tym, co przemawia na korzyść klimatyzatorów jest również to, że urządzenia te nie są inwestycją jedynie na dwa-trzy miesiące w roku. Nowoczesne klimatyzatory można wykorzystywać również do ogrzewania pomieszczeń. Działają wówczas jak pompy ciepła – do celów grzewczych wykorzystują darmową energię skumulowaną w powietrzu, nawet gdy jego temperatura jest bardzo niska. W ten sposób mogą dogrzewać wnętrza domu, np. w okresach przejściowych. Nowoczesne urządzenia sprawdzą się również jako alternatywa dla kotła.

 

Skuteczna klimatyzacja w domu

W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej wybieranymi klimatyzatorami są urządzenia ścienne typu split, czyli składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostkę wewnętrzną montuje się w wybranym pomieszczeniu, które chcemy schłodzić. Często jednak montaż jednej jednostki, np. w salonie nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Nie zapewni bowiem komfortowej temperatury w innych wnętrzach, np. w oddalonych od salonu sypialniach czy gabinecie. W sytuacji, gdy zależy nam na chłodzeniu kilku pomieszczeń w budynku warto rozważyć wybór klimatyzatora typu multisplit. Takie rozwiązanie pozwala podłączyć do jednej jednostki zewnętrznej kilka jednostek wewnętrznych. Dzięki temu nie szpecimy elewacji kilkoma jednostkami zewnętrznymi, zachowując estetykę budynku, a jednocześnie zapewniamy sobie możliwość chłodzenia i ogrzewania kilku pomieszczeń jednocześnie. Ograniczenie liczby jednostek zewnętrznych do jednej ułatwia również montaż klimatyzacji oraz jej późniejszy serwis. Każda z jednostek wewnętrznych urządzeń typu multisplit może być obsługiwana niezależnie od pozostałych – takie rozwiązanie pozwala utrzymywać w każdym z pomieszczeń inną, dostosowaną do aktualnych potrzeb temperaturę.

 

Jakie urządzenie wybrać?

W przypadku systemów typu multisplit sprawdzonym rozwiązaniem jest Vitoclima 300-S. System ten umożliwia podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej nawet pięciu jednostek wewnętrznych - typu split, konsola lub jednostek kasetonowych. Urządzenia wyposażone są m.in. w inteligentne sterowanie, tryby ekonomicznej pracy oraz tryb turbo umożliwiający szybkie chłodzenie lub nagrzewanie pomieszczeń. Klimatyzatory Vitoclima 300-S zapewniają efektywne chłodzenie, jak i ogrzewanie wnętrz - nawet przy temperaturze zewnętrznej dochodzącej do -15°C. Vitoclima 300-S sprawdza się również jako uzupełnienie domowej instalacji fotowoltaicznej. Dobrze zaprojektowany system może zapewnić komfort cieplny w domu zupełnie za darmo.

 

Klimatyzacja w mieszkaniu

Montaż klimatyzatora stacjonarnego typu split w mieszkaniu nie zawsze jest możliwy. Problem często stanowi ulokowanie jednostki zewnętrznej na elewacji budynku wielorodzinnego, do czego wymagana jest zgoda zarządcy. Nie zawsze też chcemy ponosić koszty związane z wykonaniem instalacji klimatyzacyjnej w mieszkaniu. Wówczas rozwiązaniem jest zakup klimatyzatora przenośnego. To nieduże urządzenie gotowe do użycia praktycznie od razu po rozpakowaniu z kartonu. Nie wymaga montażu, a tym samym uzyskania zgody na instalację od zarządcy budynku. Klimatyzator przenośny pozwala chłodzić praktycznie wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu o wskazanej przez producenta powierzchni - wprawdzie nie jednocześnie, ale dzięki mobilności taki klimatyzator można łatwo przestawić do wybranego wnętrza, w który będzie schładzał powietrze, a następnie uruchomić urządzenie w kolejnym pomieszczeniu.

Wprawdzie klimatyzatory przenośnie nie pracują tak wydajnie jak urządzenia typu split, pozwalają jednak skutecznie obniżyć temperaturę we wnętrzach do wymaganej. Nowoczesne klimatyzatory przenośne, podobnie jak splity mogą również ogrzewać pomieszczenia w chłodniejsze dni. Najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku mieszkań są przenośne klimatyzatory monoblokowe, czyli składające się z jednej jednostki. Takie urządzenia wyposaża się w specjalną rurę, która musi zostać umieszczona poza pomieszczeniem schładzanym, Najczęściej wystawia się ją przez uchylone okno, a napływ ciepłego powietrza z zewnątrz eliminuje, stosując specjalne uszczelki okienne do klimatyzatorów.

 
Klimatyzator przenośny – polecane rozwiązanie

Jeśli zależy nam na klimatyzatorze bez konieczności montażu dobrym rozwiązaniem są nowoczesne, przenośne klimatyzatory inwerterowe Vitoclima 100-P. Urządzenia te dostępne są w dwóch wersjach: o mocy 2,7 kW - gwarantujące przyjemny chłód w pomieszczeniu o powierzchni 12-27 m2 oraz o mocy 3,5 kW - przeznaczone zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania powietrza w pomieszczeniach wielkości 16-35 m2. Klimatyzatory Vitoclima 100-P napełnione są ekologicznym czynnikiem chłodniczym - propanem R290, który ogranicza współczynnik ocieplenia globalnego (GPW) o 99,8% w porównaniu z gazem R410a. Czynnik ten krąży w obiegu zamkniętym i nie ulega zużyciu, dzięki czemu nie wymaga uzupełniania.

Poza jednostką przenośną w skład zestawu Vitoclima 100-P wchodzą również przyłącza, rura odprowadzająca ciepłe powietrze, a także pilot zdalnej obsługi. Pracą urządzenia można sterować również za pomocą aplikacji mobilnej.