Klimatyzator na upał... i nie tylko

Klimatyzacja jest najskuteczniejszym sposobem na obniżenie temperatury w domowych wnętrzach, gdy na zewnątrz panują upały. Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia, które pracują z wysoką efektywnością i pozwalają utrzymywać w pomieszczeniu komfortową temperaturę niezależnie od warunków zewnętrznych.

Co roku latem przez nasz kraj przetacza się fala upałów. Wysokie temperatury utrudniają nam codzienne egzystowanie nie tylko na zewnątrz, ale również w domach. W upalne dni wietrzenie pomieszczeń, zasłanianie okien i stosowanie wentylatorów (wiatraków) pokojowych nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Utrzymująca się w domu wysoka temperatura powietrza utrudnia nam pracę i wypoczynek, uniemożliwia również spokojny sen. Przyjemny chłód w domowych wnętrzach w szybki i łatwy sposób zapewni nam klimatyzacja.

Jaki klimatyzator wybrać, aby nie generował dużego zużycia prądu?

Klimatyzacja a zużycie energii

Klimatyzacja u wielu osób wciąż budzi obawy o wysokie koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej. Tymczasem w sprzedaży bez problemu znajdziemy urządzenia, które charakteryzuje wysoka efektywność pracy w trybie chłodzenia A++ (klimatyzator Vitoclima 200-S). Wprawdzie trzeba za nie zapłacić nieco więcej niż za urządzenia klasy A czy B, jednak podczas swej pracy będą one zużywać mniej prądu. Jednorazowy wyższy wydatek poniesiony na zakup takiego klimatyzatora przełoży się więc na niższe comiesięczne rachunki za energię elektryczną w sezonie letnim.

Aby ograniczyć zużycie prądu warto również wybrać klimatyzator z inwerterem. Jest to urządzanie z modulacją mocy chłodniczej, które płynnie reguluje ilość chłodu dostarczanego do pomieszczenia. Dzięki temu ochładza wnętrza w stopniu, w jakim jest to wymagane w danym momencie, rzadziej się uruchamia i w efekcie zużywa mniej prądu.

Klimatyzacja a zużycie energii
Klimatyzator, który chłodzi i ogrzewa

Klimatyzator, który chłodzi i ogrzewa

Decydując się na montaż klimatyzatora warto rozważyć zakup urządzenia, które nie tylko będzie schładzać powietrze latem, ale również je ogrzewać zimą. Klimatyzator z funkcją grzania sprawdzi się m.in. w okresach przejściowych, np. wczesną jesienią lub wiosną, gdy chcemy podnieść temperaturę we wnętrzu, ale nie opłaca się jeszcze uruchamiać całego systemu grzewczego w budynku. Klimatyzator Vitoclima 200-S wyposażony jest dodatkowo w specjalną funkcję, która umożliwia utrzymywania dodatniej temperatury we wnętrzu (+8ºC). Funkcja też jest przydatna zimą np. podczas dłuższej nieobecności domowników, ponieważ zapobiega wychłodzeniu budynku i chroni go przed zamarzaniem.

Również ogrzewanie wnętrz przez klimatyzator nie musi się wiązać z wysokimi kosztami. Nowoczesne urządzania tego typu pracują z wysoką efektywnością także w funkcji grzania (klasa A+). Działają wówczas jak pompa ciepła, co oznacz, że do ogrzewania wnętrza wykorzystują darmową energię odnawialną zakumulowaną w powietrzu zewnętrznym (klimatyzator Vitoclima 200-S może pobierać energię do ogrzewania nawet z powietrza o temperaturze dochodzącej do -15ᵒC). Dzięki temu ogrzewanie klimatyzatorem jest nie tylko łatwe i komfortowe, ale również energooszczędne.