Komfort cieplny w domu - dlaczego to takie istotne?

Komfort cieplny to stan, kiedy nasz organizm nie odczuwa chłodu ani zbytniego ciepła. O komforcie termicznym możemy więc mówić wówczas, gdy temperatura powietrza, w której przebywamy jest dla nas optymalna, czujemy się w niej dobrze. Ponieważ znaczną część swojego czasu spędzamy w domu - jest on naszą bezpieczną oazą, miejscem rodzinnego życia i wypoczynku - powinniśmy zadbać o to, aby zapewniał domownikom odpowiedni komfort cieplny.

Różne osoby mogą odczuwać komfort cieplny przy różnej temperaturze powietrza. Dla jednych optymalna temperatura w domowych wnętrzach będzie wynosiła 19ºC, dla innych 22ºC, a jeszcze inni będą czuli się najlepiej w temperaturze powietrza 24ºC. Co ważne, brak komfortu cieplnego może być spowodowany nie tylko temperaturą w pomieszczeniu niedostosowaną do naszych potrzeb, ale również niepożądanym nagrzaniem lub nadmiernym ochłodzeniem określonej części ciała, np. wskutek przeciągu czy zbyt dużej różnicy temperatury powietrza chociażby przy głowie i przy stopach.

Dlaczego komfort cieplny w domu jest tak ważny?

Gdy jest nam zbyt ciepło lub za zimno odczuwamy dyskomfort, co może wpływać również na nasze zdrowie. Przebywanie w pomieszczeniach o zbyt wysokiej temperaturze może prowadzić do przegrzewania organizmu i osłabienia jego odporności. Gdy organizm nie radzi sobie z pozbyciem się nadmiaru ciepła, zaczynamy się nadmiernie pocić. Często przy tym otwieramy okna, aby przewietrzyć wnętrza i wpuścić do nich nieco chłodu z zewnątrz. Nagłe obniżenie temperatury i chłód opływający spocone ciało to prosta droga do przeziębienia. Nie wspominając już o marnowaniu energii cieplnej niezbędnej do ogrzania domowych wnętrz.

Również zbyt niska temperatura powietrza w pomieszczeniach wiąże się z brakiem komfortu cieplnego i ryzykiem pogorszenia stanu zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia przebywanie w niedogrzanych pomieszczeniach mieszkalnych może być ryzykowne dla osób z chorobami układu krwionośnego i oddechowego. Ponadto w wychłodzonych pomieszczeniach wzrasta ryzyko zawilgocenia ścian, co może skutkować ich zagrzybieniem, co również stanowi spore zagrożenie dla naszego zdrowia. 

Komfort cieplny latem

O odpowiedni komfort cieplny latem możemy zadbać instalując w domowych wnętrzach klimatyzator. To najskuteczniejszy sposób na schładzanie pomieszczeń, gdy na zewnątrz żar leje się z nieba. Nowoczesny klimatyzatory (np.Vitoclima 200-S) wyposażone są w kilka przydatnych funkcji, m.in. WI-FI dzięki której w upalny dzień przed powrotem do domu możemy wcześniej uruchomić klimatyzator korzystając ze smarftona i tym samym zagwarantować sobie komfort cieplny od razu po przekroczeniu progu domu. Praktycznym rozwiązaniem jest również funkcja inteligentnej kontroli temperatury „I feel” - w pilocie zdalnego sterowania znajduje się czujnik temperatury powietrza, za pomocą którego możemy odczytać aktualną temperaturę w pomieszczeniu. W ten sposób również klimatyzator wie jaka jest aktualna temperatura i dopasowuje do niej swoja pracę, zwiększając tym samym komfort cieplny domowników i zapewniając większą oszczędność energii.

Klimatyzator z funkcją grzania zapewni nam komfort cieplny również w chłodniejsze letnie dni. W funkcji ogrzewania klimatyzatory Vitoclima pracują jak pompa ciepła, a więc pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazują je do ogrzewanego pomieszczenia. Takie rozwiązanie zapewni nam optymalną temperaturę we wnętrzu przy niskich kosztach jego dogrzewania.

Komfort cieplny jesienią i zimą

Za komfort cieplny w domu w okresie jesienno-zimowym odpowiada głównie system grzewczy. Abyśmy mogli czuć się komfortowo pod względem termicznym, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, kocioł lub pompa ciepła powinny być jak najlepiej dopasowane do zapotrzebowania budynku na ciepło oraz do naszych wymagań termicznych. Dzięki temu unikniemy niedogrzania pomieszczeń i dodatkowych kosztów związanych z podnoszeniem temperatury przenośnymi źródłami ciepła (np. farelkami, czyli termowentylatorami elektrycznymi).

Dla odczuwania komfortu cieplnego nie bez znaczenia jest również sposób przekazywania ciepła do pomieszczeń. Pod tym względem za korzystniejsze uważa się ogrzewanie podłogowe. W przeciwieństwie do grzejnikowego, zapewnia korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu, co oznacza że ciepłe powietrze z okolicy nóg, unosi się do góry stopniowo ochładzając się. Dzięki temu w okolicach głowy temperatura powietrza jest już nieco niższa, a więc korzystniejsza dla naszego samopoczucia i odczuwania komfortu cieplnego. W przypadku ogrzewania podłogowego powierzchnią grzejną jest cała podłoga. Oznacza to, że pomieszczenie ogrzewane jest w miarę równomiernie. Nie ma więc ryzyka, że przebywając w danej jego części będzie nam chłodniej niż w pozostałych.