Modernizacja systemu grzewczego? A po co to komu?

Modernizacja domu to nic innego jak jego ulepszenie i unowocześnienie poprzez wymianę starych elementów na nowe lub wprowadzenie do niego nowych rozwiązań technicznych. Jakie korzyści przyniesie modernizacja systemu grzewczego?

Wiele domów, zarówno wybudowanych kilkadziesiąt jak i kilkanaście lat temu, nie spełnia obecnych oczekiwań domowników. Stosowane podczas ich budowy rozwiązania i instalacje nie odpowiadają naszym teraźniejszym potrzebom i oczekiwaniom, związanym przede wszystkim z komfortem termicznym, kosztami ogrzewania oraz komfortem użytkowania. To co wydawało się dobre lata temu, przestało być wystarczające wraz z rozwojem różnych dziedzin (w tym technologii i ekologii). To właśnie modernizacja domu ma sprawić, aby żyło nam się w nim po prostu lepiej.

 

Modernizacja to inwestycja w lepsze „dziś i jutro”

Polacy budują swoje domy z myślą o spędzeniu w nich długich lat swojego życia. W odczuciu wielu z nas dom to nie tylko schronienie i miejsce, w którym gromadzimy swoje dobra. To przestrzeń, w której spędzamy znaczną część czasu, co w dobie pandemii odczuwamy jeszcze mocniej. Aby nasze domowe życie było komfortowe, często niezbędne są zmiany. Modernizacja domu zapewni nam lepszy komfort cieplny, sprawi że budynek będzie jednocześnie tańszy w utrzymaniu, bezpieczniejszy i bardziej ekologiczny. Modernizacja spowoduje także, że korzystanie z domowych instalacji stanie się możliwie łatwe i komfortowe. Zdejmie z nas obowiązek doglądania prawidłowej pracy systemu grzewczego i sprawi, że będziemy mogli o nim praktycznie zapomnieć.

 

Modernizacja systemu grzewczego – dlaczego warto?

Termomodernizacja domu, w zależności od potrzeb może obejmować różne prace w budynku. Niezbędnym etapem kompleksowej termomodernizacji domu jest modernizacja systemu grzewczego. Najczęściej polega ona na wymianie pieca węglowego lub przestarzałego kotła na gaz na nowocześniejsze i bardziej energooszczędne urządzenie grzewcze. Takie rozwiązanie przynosi kilka ważnych korzyści:

1. Lepsze efektywność. Wymiana pieca na nowoczesne urządzenie grzewcze, takie jak kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła podniesienie sprawność energetyczną instalacji. Dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej pompy ciepła należą do najbardziej efektywnych energetycznie urządzeń grzewczych. Również gazowe kotły kondensacyjne pracują z wysoką sprawnością. Są w stanie pozyskać z tej samej ilości paliwa więcej energii cieplnej niż konwencjonalne kotły na gaz. Automatycznie dostosują też moc z jaką pracują, do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w domu. To przekłada się na kolejną korzyść.

2. Oszczędność na kosztach ogrzewania. Wymiana pieca pozwala obniżyć koszty eksploatacji instalacji grzewczej. Nowoczesne urządzenia pracują z wysoką efektywnością, co oznacza ograniczenie wydatków na energię cieplną. Modernizacja domu polegającą na dociepleniu jego przegród zwykle powinna być powiązana z wymianą pieca. Pozostawienie starego urządzenia grzewczego w ocieplonym domu prowadzi bowiem do zwiększenia zużycia energii – dotychczasowy kocioł często okazuje się przewymiarowany pod względem mocy i w nowych warunkach pracuje z gorszą sprawnością. Wymiana kotła po ociepleniu budynku pozwala optymalnie dobrać urządzenie do obecnego zapotrzebowania na ciepło domu, przez co koszty jego ogrzewania są ograniczone do minimum.

3. Poprawa komfortu cieplnego. Wymiana pieca, obok docieplenia przegród budynku zapewnia nam również lepszy komfort termiczny. Nowoczesne urządzenia grzewcze współpracując z regulatorami utrzymują we wnętrzach temperaturę ustawioną przez domowników lub/i dostosują ją do aktualnych warunków panujących na zewnątrz. Dzięki temu w domu zawsze panuje komfortowa temperatura, a przy tym oszczędzamy na kosztach ogrzewania.

4. Większe bezpieczeństwo. Modernizacja systemu grzewczego zapewni nam również bezpieczniejszą pracę instalacji grzewczej. Wymieniając kocioł na paliwa stałe lub przestrzały piec gazowy na nowoczesny kocioł kondensacyjny eliminujemy ryzyko przedostania się spalin do pomieszczeń domu. Wszystkie urządzenia kondensacyjne wyposażone są w zamkniętą komorę spalania, co oznacza, że powietrze niezbędne do spalania paliwa pobierają z zewnątrz budynku specjalnym przewodem. W taki sposób odprowadzają również spaliny. Wysokie bezpieczeństwo użytkowania zapewniają również pompy ciepła (w urządzeniach tych nie zachodzi proces spalania paliwa).

5. Z myślą o ekologii. Modernizacja kotłowni przyniesie nam również korzyść w postaci poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Dzięki specjalnej konstrukcji palnika kotły kondensacyjne Viessmann charakteryzują się niewielką (tzw. zerową) emisją tlenku węgla CO oraz tlenków azotu NOx. Ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym oznacza również znaczną redukcję emisji niebezpiecznych pyłów zawieszonych oraz benzo(a)pirenu w porównaniu do kotłów na paliwa stałe. Pompy ciepła nie emitują z kolei żadnych zanieczyszczeń, a w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną mogą pracować w 100% ekologicznie.

6. Większy komfort użytkowania. Kotły gazowe i pompy ciepła Viessmann są w pełni zautomatyzowane - ich obsługa tak naprawdę sprowadza się do wprowadzenia odpowiednich ustawień. Dzięki komunikacji internetowej urządzenia te mogą być sterowane praktycznie z dowolnego miejsca np. za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Tak więc nowoczesny kocioł gazowy lub pompa ciepła nie tylko zwalnia nas z uciążliwego obowiązku dokładania paliwa, ale pozwala m.in. jeszcze przed powrotem domowników zdalnie ustawiać oczekiwaną temperaturę w pomieszczeniach, tak aby dom przywitał ich przyjemnym ciepłem, gdy tylko przekroczą jego próg.

 

Modernizacja – inwestuj z głową

Modernizacja domu to inwestycja: aby uzyskać oczekiwane korzyści (lepszy komfort cieplny, niższe rachunki) niezbędny jest wkład finansowy. To właśnie środki, które są niezbędne do modernizacji budynku, często stają na przeszkodzie w jej realizacji.
Aby modernizacja systemu grzewczego wymagała od nas możliwe niskich nakładów finansowych warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Przede wszystkim nie planujmy modernizacji „w ciemno”. Zanim podejmiemy istotne kroki warto zlecić wykonanie audytu energetycznego. Dzięki niemu dowiemy się co należy, a co warto zmodernizować w domu i jakie rozwiązania będą najkorzystniejsze w naszym przypadku. Zyskamy porównanie różnych rozwiązań ze wskazaniem tych najbardziej optymalnych pod względem kosztów inwestycji i efektów, jakie przyniesie modernizacja.

Aby obniżyć koszty związane z modernizacją domu z pewnością warto skorzystać z programów wsparcia, do których zalicza się m.in. Program Czyste Powietrze. Oferuje on dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, ocieplenie budynku i inne prace związane z poprawą energooszczędności domu. W ramach Programu można ubiegać się o dotację do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i do 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania (szczegóły znaleźć można pod adresem czystepowietrze.gov.pl). Możliwość skorzystania z dofinansowania sprawia, że modernizacja domu staje się jeszcze bardziej korzystna dla domowego budżetu.