Niezależność energetyczna a ogrzewanie domu.
Jaka alternatywa dla gazu i węgla?

Konieczność zahamowania zmian klimatycznych, a także wysokie ceny paliw kopalnych, takich jak węgiel czy gaz, oraz niepewność dotycząca ich dostępności sprawiają, że coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na alternatywne sposoby ogrzewania domu. Które z nich zapewnią nam niezależność energetyczną lub pozwolą ograniczyć zużycie węgla i gazu na cele grzewcze?
 

Ogrzewanie z pompą ciepła

Ekologiczną i ekonomiczną alternatywą dla energii cieplnej wytwarzanej z drogich paliw kopalnych, jak gaz czy węgiel jest ta pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. Najpopularniejszymi urządzeniami grzewczymi wykorzystującymi energię odnawialną do ogrzewania domu i wody użytkowej są oczywiście pompy ciepła. Odpowiednio dobrane do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz potrzeb domowników zapewniają nie tylko czyste, bezemisyjne, ale również tanie ogrzewanie.

Pompa ciepła może zastąpić dotychczasowy kocioł lub współpracować z nim. W przypadku modernizacji systemu grzewczego polegającej na włączeniu pompy ciepła do instalacji z kotłem, nowe urządzenie przejmuje rolę głównego źródła ciepła w domu, a odwołany z tej funkcji kocioł, gra drugie skrzypce, zapewniając wsparcie pompie ciepła jedynie w momentach najwyższego zapotrzebowania na ciepło, a więc w czasie, kiedy temperatura na zewnątrz spada do ujemnych wartości. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć zużycie gazu czy węgla, a więc i koszty ogrzewania domu, do niezbędnego minimum.

W przypadku modernizacji systemu grzewczego najczęściej stosowanym rozwiązaniem są pompy typu powietrze/woda. Pompy ciepła Vitocal 150-A, 152-A, 250-A i 252-A to urządzenia powstałe z myślą o modernizacji. Z temperaturą na zasilaniu do 70°C mogą współpracować z istniejącymi grzejnikami. Dzięki temu wymiana kotła węglowego lub gazowego na pompę ciepła lub włączenie jej do obecnej instalacji nie wymaga kosztownych zmian w instalacji c.o.

W przypadku nowych domów godnym uwagi rozwiązaniem ze względu na wysoką efektywność energetyczną, są pompy ciepła typu solanka/woda, takie jak Vitocal 200-G. Urządzenia te pobierają energię z gruntu, którego temperatura na pewnej głębokości jest stała i zawsze dodatnia. Dzięki temu mogą pracować z wysoką sprawnością, zapewniając oczekiwany komfort cieplny oraz tanie ogrzewanie bez gazu i węgla, nawet podczas dużych mrozów.
 

Ogrzewanie kotłem elektrycznym

Choć pompa ciepła wydaje się idealną alternatywą dla ogrzewania gazem czy węglem, nie zawsze istnieje możliwość wyboru takiego rozwiązania. Jeśli chcemy uniezależnić się od węgla i gazu w takim przypadku warto rozważyć wybór ogrzewania elektrycznego. Włączenie kotła elektrycznego do istniejącego systemu grzewczego jest szybkie i bezproblemowe. Dzięki temu w starszych budynkach może on pełnić funkcję dodatkowego źródła ciepła bez konieczności wykonywania kosztownej modernizacji. Kocioł elektryczny warto również wziąć pod uwagę jako urządzenie grzewcze w nowym domu o podwyższonym standardzie energetycznym. Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na energię cieplną takich budynków oraz zastosowaniu tańszej taryfy energetycznej wraz z systemem akumulacji ciepła (zbiornika buforowego), kocioł elektryczny może zapewnić niedrogie ogrzewanie bez gazu i węgla przy niedużych kosztach inwestycyjnych.
 

Ciepło z klimatyzacji

Alternatywą dla ogrzewania gazowego i węglowego mogą być również klimatyzatory z funkcją grzania. Urządzenia te są de facto pompami ciepła typu powietrze/powietrze. Pobierają darmową i czystą energię odnawialną skumulowaną w powietrzu zewnętrznym i zmieniają ją w ciepło, którym ogrzewają powietrze wewnątrz pomieszczenia. Nowoczesne klimatyzatory Vitoclima mogą ogrzewać wnętrza domu nawet gdy temperatura zewnętrzna spada do -15°C. Takie rozwiązanie może ograniczyć koszty ogrzewania gazem nawet o około 20%, a węgla nawet do 50%!

Aby ogrzewać kilka pomieszczeń w domu za pomocą klimatyzatora warto zdecydować się na system multisplit (Vitoclima 300-S). Umożliwia on podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej do 5 jednostek wewnętrznych. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia montaż i serwis klimatyzacji, a także pozwala zachować wysoką estetykę elewacji domu.
 

Z instalacją fotowoltaiczną jeszcze taniej i bardziej eko

Wszystkie opisane urządzenia grzewcze potrzebują do swej pracy prądu. W tym celu mogą wykorzystywać darmowy prąd wytworzony z energii promieniowania słonecznego przez instalację fotowoltaiczną. Współpraca pompy ciepła, kotła elektrycznego czy klimatyzatora z fotowoltaiką zapewni nam najniższe koszty ogrzewania domu tymi urządzeniami oraz niezależność energetyczną.