Niskie koszty ogrzewania najlepszą rekomendacją pompy ciepła!

Na temat pomp ciepła możemy usłyszeć różne opinie. Jedne pochlebne, inne mniej. Najlepszą rekomendacją tych urządzeń grzewczych są niskie koszty eksploatacyjne, jakie generują. Warto jednak pamiętać, że koszty ogrzewania pompą ciepła nie będą zadowalające, jeśli nie zapewnimy jej odpowiednich warunków pracy.

Zanim zapytamy, czy warto zainstalować pompę ciepła, powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie czy dom, który ma ogrzewać będzie odpowiednio przygotowany na jej montaż. Co to oznacza? Na to pytanie pośrednio odpowiedział nam mgr inż. Janusz Karpowicz, który od lat ogrzewa swój dom gruntową pompą ciepła. Stoi on również za projektem i realizacją kameralnego osiedla domów jednorodzinnych „Eko Kamionka” pod Białymstokiem, w których również zastosował system grzewczy oparty o pompy ciepła typu solanka/woda.

Ogrzewanie pompą ciepła - koszty eksploatacyjne

Ogrzewanie pompą ciepła - koszty eksploatacyjne

Każdy z domów zaprojektowanych i zrealizowanych przez pana Janusza ogrzewa gruntowa pompa ciepła Viessmann 300-G z dolnym źródłem wykonanym na odwiertach pionowych. To, co najbardziej interesuje przyszłych inwestorów to koszty ogrzewania pompą ciepła. Miesięczne koszty eksploatacyjne przykładowego domu o powierzchni ogrzewanej 350 m2, wybudowanego przez pana Janusza wynoszą około 300 zł. Podana kwota, oprócz kosztów ogrzewania pompą ciepła (przy temperaturze w pomieszczeniach utrzymywanej na poziomie 21ºC i cenach energii z 2014 r.) oraz kosztów ogrzewania wody użytkowej, zawiera jeszcze opłaty za wodę, kanalizację, wywóz nieczystości oraz podatki - za dom i działkę.

Jak to możliwe, że koszty ogrzewania pompą ciepła są tak niskie?

Są one wynikiem sumy rozwiązań zastosowanych w budynkach. Tworząc osiedle domów, pan Janusz podszedł do ich budowy kompleksowo, mając na uwadze, że wybór pompy ciepła charakteryzującej się wysoką sprawnością to dopiero część sukcesu. Aby urządzenie generowało jak najniższe koszty należy również:

  • postawić na dobre jakościowo materiały i rozwiązania technologiczne, które pozwolą zredukować zapotrzebowanie na ciepło budynku. Pan Janusz zdecydował się na materiały konstrukcyjne zapewniające dużą stateczność cieplną budynków, dzięki czemu mimo zmian warunków zewnętrznych utrzymuje się w nich przez długi czas stała temperatura wewnętrzna;
  • wykonać solidną izolację termiczną domu, używając w tym celu materiałów o niskim współczynniku λ. Standard izolacyjności przegród domów „Eko Kamionka” przewyższa wymagania przewidziane na rok 2021 aż o 30%;
  • zastosować rozwiązania eliminujące mostki termiczne, czyli miejsce zwiększonych strat energii z budynku;
  • zainwestować ciepła okna i drzwi, czyli charakteryzujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła U. Pan Janusz zadbał dodatkowo o poprawę termiki budynku latem i zimą poprzez montaż rolet zewnętrznych; 
  • postawić na ogrzewanie podłogowe, które najefektywniej współpracuje z pompą ciepła. Dla zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego w budynkach o powierzchni ogrzewanej 350 m2 pan Janusz zastosował 3 km przewodów grzejnych ogrzewania wodnego, podczas gdy w takiej sytuacji standardowy deweloper zużyłby o kilometr przewodów mniej. 
  • wykonać wentylację z odzyskiem ciepła, która przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło budynku. W domach wybudowanych przez p. Janusza wysoką sprawność instalacji wentylacyjnej (ok. 98%) zapewnia gruntowy wymiennik ciepła, który zimą wstępnie ogrzewana powietrze nawiewane do wnętrz domu ciepłem gruntu.

Między innymi dzięki tym rozwiązaniom domy wybudowane przez pana Janusza uzyskały standard energetyczny na poziomie budynków pasywnych. To z kolei przełożyło się na niskie koszty ogrzewania pompą ciepła Viessmann.

Sprawność ponad normę

W domu eksploatowanym już kolejną zimę gruntowa pompa ciepła pracuje ze sprawnością 5,3 (dotyczy ona c.o.+c.u.w.). Tymczasem deklarowany przez producenta współczynnik COP dla tego urządzenia wynosi do 4,9. Osiągnięcie takiego wyniku było możliwe nie tylko dzięki wysokiej energooszczędności budynku, ale również instalacji grzewczej dobranej odpowiednio do jego zapotrzebowania na ciepło.

Jako wieloletni użytkownik pompy ciepła Viessmann pan Janusz wie też, jak zarządzać pracą urządzenia, aby była ona możliwie wydajna. Poznane poprzez własne doświadczenia triki eksploatacyjne wprowadza w życie w przypadku kolejnych domów ogrzewanych ciepłem z natury. Odpowiednie dopasowanie pracy pompy ciepła do specyfiki danego budynku umożliwia rozbudowana automatyka tych urządzeń. Ich uruchomienie i praca powinna odbywać się w oparciu m.in. o informacje na temat izolacyjności termicznej budynku, szybkości, z jaką traci ciepło oraz informacje o elementach magazynujących ciepło. Z tego względu, opiekę nad pompą ciepła – od momentu jej uruchomienia po serwis warto zlecić osobie doświadczonej, dobrze zaznajomionej ze specyfiką pracy pomp ciepła danego producenta. Dzięki temu będzie możliwe odpowiednie wykorzystanie wszystkich funkcji automatyki, co również wpływa na niskie koszty ogrzewania pompą ciepła.

Sprawność ponad normę