Oczyszczacz powietrza do domu lub mieszkania – co warto wiedzieć?

Mało kto zdaje sobie sprawę, z jaką jakością powietrza mamy do czynienia w naszych domach i mieszkaniach. Niestety często pozostawia ona wiele do życzenia. Aby zapewnić domownikom zdrowe warunki do życia w domowym azylu warto zdecydować się na oczyszczacz powietrza.

Jakość powietrza, którym oddychamy ma istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Informacje o jego alarmującym stanie powracają rokrocznie wraz z nadejściem sezonu grzewczego. Chcąc sprawdzić stan powietrza zewnętrznego możemy sięgnąć do aplikacji i stron czerpiących informacje na ten temat ze stacji monitorujących, rozmieszczonych w całym kraju. Należy pamiętać, że złą jakością powietrza możemy mieć do czynienia nie tylko przebywając na zewnętrz w czasie występowania niebezpiecznego smogu. Zanieczyszczenia pojawiają się również w domowych wnętrzach – wytwarzamy je podczas codziennych czynności, mogą też przedostawać się do pomieszczeń z zewnętrz, nie tylko przez nieszczelną stolarkę, ale także poprzez system wentylacji. Aby cieszyć się bezpiecznym, czystym powietrzem w domu lub mieszkaniu niezależnie od pory roku, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. To najskuteczniejsze rozwiązanie do walki z alergenami, wirusami oraz smogiem w domowych wnętrzach.

 

Oczyszczacz powietrza = zdrowe warunki do życia

Znajdujące się powietrzu zanieczyszczenia oddziałują negatywnie na nasze samopoczucie i zwiększają ryzyko występowania różnych problemów zdrowotnych. Oczyszczacz powietrza usuwa z niego zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki, roztocza, dym papierosowy, lotne związki organiczne i inne drobne cząsteczki. Ich eliminacja zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych dolegliwości u domowników i może przynieść ulgę osobom cierpiącym na alergie, astmę i inne problemy z układem oddechowym. Oczyszczacz powietrza eliminując zanieczyszczania stwarza również bardziej korzystne warunki dla zdrowego snu. Skutecznie usuwa także nieprzyjemne zapachy, takie jak dym, opary z kuchni, zapachy zwierząt domowych czy zapachy chemiczne. Im bardziej zaawansowany jest system filtracji w urządzeniu, tym skuteczniej pozbywa się ono zanieczyszczeń. Przykładowo, nowoczesny oczyszczacz HL-OP-15 firmy Viessmann, wyposażony w 6-stopniowy system filtracji, oczyszcza powietrze aż w 99,98%. Poza filtrami wstępnym, z węglem aktywnym, HEPA i fotokatalitycznym, urządzenie wyposażone jest również w lampę UV, która zapewnia biologiczne oczyszczanie powietrza, eliminując z niego wirusy, baterie i mikroorganizmy. Takie rozwiązanie pozwala skutecznie pozbyć się z niego wszelkich niebezpiecznych patogenów i chronić zdrowie domowników.
 

Ochrona przed szkodliwym smogiem

Oczyszczacz powietrza powinien stać się jednym z podstawowych elementów wyposażenia domów i mieszkań zlokalizowanych na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza i występowania smogu. Za najgroźniejszy jego składnik uznaje się powierzchnie pył PM2.5 (każdego roku przyczynia się on do tysięcy zgonów oraz powstawania groźnych dla zdrowia chorób). Jego średnica nie przekraczająca 2,5 μm (mikrometra) sprawia, że może on przedostawać się nie tylko do płuc, ale również do dalej - do układu krwionośnego - przyczyniając się do wielu chorób i dolegliwości (m.in. nasilenia astmy, osłabienia czynności i nowotworów płuc, zaburzenia rytmu serca czy zapalenia naczyń krwionośnych). Nowoczesne oczyszczacze wyposażone są w precyzyjne filtry HEPA, które skutecznie usuwają te niebezpieczne zanieczyszczenia z domowego powietrza. Oczyszczacz powietrza HL-OP-15 posiada nie tylko w filtr HEPA (H13) i czujnik zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM 2,5, ale również wskaźnik informujący nas o konieczności wymiany filtrów. Dzięki temu możemy nieprzerwanie cieszyć się czystym, wolnym od zanieczyszczeń i smogu powietrzem w pomieszczeniach domu lub mieszkania.

Oczyszczacz z jonizacją

Nowoczesne oczyszczacze posiadają także dodatkową funkcję jonizacji. Dzięki niej urządzenie emituje jony ujemne, regulując ich bilans w powietrzu i stwarzając atmosferę zbliżoną do tej występującej w środowisku naturalnym np. w lesie lub nad morzem. Jonizacja nie tylko zapewnia optymalną ilość jonów, ale także pozwala im wchodzić w reakcję z napotkanymi zanieczyszczeniami i neutralizować je. Wytworzone jony ujemne zmieniają ładunek elektryczny cząstek unoszących się w powietrzu, takich jak kurzu, pyłki, roztocza, bakterie, pleśń i zarodniki grzybów, w wyniku czego zamiast unosić się w powietrzu i wraz z nim przedostawać się do płuc, osiadają na powierzchniach (podłodze, meblach), skąd można je łatwo usunąć.
 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem oczyszczacza powietrza?

Wybierając oczyszczacz powietrza warto zwrócić uwagę m.in. na jego wydajność, co pozwoli dobrać odpowiednie urządzenie do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracować. Przykładowo, oczyszczacz HL-OP-15 charakteryzujący się wydajnością 360 m3/h zalecany jest do obsługiwania powierzchni do 40 m2.

Poza jonizacją przydatną funkcją jest funkcja AUTO. Dzięki wbudowanym czujnikom i pomiarowi zanieczyszczeń urządzenie będzie dobierać odpowiednią prędkość pracy wentylatora do jakości powietrza w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko szybkie i skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, ale równie najniższy pobór prądu i zachowanie opylanej głośności pracy urządzenia. Jest to szczególnie ważne, gdy będzie ono użytkowane również w sypialni. W trybie pracy SILENT oczyszczacz powietrza HL-OP-15 pracuje ze zredukowaną prędkością wentylatora, a czujnik zmierzchu umożliwia automatyczne przyciemnienie iluminacji i diod po wyłączeniu oświetlenia w pomieszczeniu, stwarzając w ten sposób optymalne warunki do snu.

Szukając odpowiedniego oczyszczacza powietrza do domu lub mieszkania z pewnością warto sugerować się nie tylko ceną urządzenia, ale również jego jakością i marką. Na rynku nie brakuje firm, które pojawiają się nagle z atrakcyjnymi ofertami na urządzenia wątpliwej jakości, aby potem równie szybko zniknąć, pozostawiając klientów m.in. bez możliwości zakupu części wymiennych, w tym nowych filtrów, gdy przychodzi konieczność ich wymiany. Decydując się na oczyszcza powietrza do domu lub mieszkania warto więc postawić na sprawdzone i jakościowe urządzenie renomowanego producentów.