Ogrzewanie kotłem elektrycznym – co warto wiedzieć?

Wysoka sprawność, bezobsługowa praca, niewysokie koszty inwestycyjne oraz dodatkowe możliwości redukcji kosztów eksploatacyjnych sprawiają, że kotły elektryczne są ciekawą alternatywą dla popularnych urządzeń grzewczych. Co warto wiedzieć o ogrzewaniu elektrycznym domu?

Energia elektryczna uważana jest za energię przyszłości, przede wszystkim z uwagi na możliwość jej wytwarzania ze źródeł odnawialnych. Jest powszechnie dostępnym, bezpiecznym i komfortowym medium coraz chętniej wykorzystywanym do zaopatrywania budynków w ciepło. W tym celu oprócz cieszących się wciąż rosnącym zainteresowaniem pomp ciepła, służą również kotły elektryczne.

 

Zalety kotłów elektrycznych

 • Nowoczesne kotły zasilane energią elektryczną to niewielkie urządzenia o estetycznym wyglądzie, które można zainstalować praktycznie w dowolnym miejscu.
 • Dużą zaletą ogrzewania elektrycznego są niewysokie koszty inwestycyjne, znacznie niższe w porównaniu z wykonaniem kotłowni gazowej czy zakupem i montażem pompy ciepła.
 • Tym, co przemawia na korzyść kotłów elektrycznych jest również ich szybki, bezproblemowy montaż. Urządzenia te nie wymagają osobnego pomieszczenia technicznego, dostępu do komina ani spełnienia wymogów dotyczących wentylacji. Decydując się na ogrzewanie elektryczne odchodzi również koszt wykonania przyłącza gazowego. Kocioł elektryczny będzie więc dobrym rozwiązaniem m.in. w przypadku budynków oddalonych od sieci gazowej. Jedyne, czego potrzebuje to przyłącze elektryczne, które znajduje się w każdym budynku.
 • Kotły elektryczne charakteryzują się m.in. wysoką sprawnością, bliską 100%. W przypadku kotła Vitotron 100 sprawność rzeczywista wynosi 99,4% - oznacza to, że pobierając 1 kWh energii urządzenie niemal w całości zamienia ją w ciepło.
 • Nowoczesne kotły elektryczne mogą współpracować z dowolną instalacją c.o. (zarówno z ogrzewaniem podłogowym jak i tradycyjnymi grzejnikami) oraz z wymiennikiem c.w.u., zapewniając tym samym ogrzewanie pomieszczeń oraz komfort ciepłej wody użytkowej.
 • Kocioł elektryczny to również komfortowa obsługa systemu grzewczego. Bezobsługową pracę urządzenia zapewnia m.in. sterowanie pogodowe, które dostosowuje pracę kotła do aktualnej temperatury zewnętrznej.
  Sterownik pogodowy dzięki automatycznej reakcji na zmiany temperatury zewnętrznej zapewnia również najbardziej energooszczędną eksploatację kotła. Umożliwia on zaprogramowanie temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach w cyklu dobowym i tygodniowym.
  Kocioł Vitotron 100 współpracując z wymiennikiem c.w.u. zapewnia również regulację temperatury wody oraz włączanie pompy cyrkulacyjnej zgodnie z ustawionymi programami dobowymi i tygodniowymi.

 

Jak maksymalnie zredukować koszty ogrzewania prądem?

 • Choć ogrzewanie elektryczne wydaje się stosunkowo drogie, warto wziąć pod uwagę, że nowoczesne technologie stosowane w budownictwie pozwalają dziś znacznie ograniczyć zużycie energii w budynku, a tym samym koszty jego ogrzewania. To właśnie zapotrzebowanie budynku na ciepło ma największy wpływ na zużycie energii do celów grzewczych. Z tego względu kocioł elektryczny będzie korzystnym rozwiązaniem w przypadku domów energooszczędnych. Koszty ogrzewania elektrycznego w takim budynku będą wielokrotnie niższe niż w przypadku starego domu, niezabezpieczonego odpowiednim stopniu przed stratami ciepła.
 • Koszty ogrzewania kotłem elektrycznym są uzależnione również od doboru taryfy energetycznej. Do celów grzewczych warto korzystać z tańszej taryfy energetycznej G12 lub G12w.
 • Kocioł elektryczny może współpracować z zasobnikiem buforowym c.o. Taki system dzięki akumulacji ciepła podczas tanich taryf energetycznych zapewni jeszcze niższe koszty ogrzewania elektrycznego.
 • Kocioł elektryczny może również współpracować z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu będzie ogrzewać dom i wodę użytkową jeszcze taniej, pobierając w pierwszej kolejności darmową energię elektryczną, wytworzoną z energii promieniowania słonecznego.
  Choć zimą uzyski nie są tak duże jak w miesiącach letnich, to nawet wówczas instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd, który pozwoli częściowo zasilać kocioł elektryczny, redukując tym samym koszt zakupu prądu z sieci.

 

Kocioł elektryczny z dotacją

Decydując się na wymianę nieefektywnego kotła na paliwo stałe na kocioł zasilany prądem można ubiegać się o dofinansowanie na zakup i montaż ogrzewania elektrycznego z programu Czyste Powietrze. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od dochodów beneficjenta i wynosi maksymalnie:

 • 5600 zł (do 40% poniesionych kosztów kwalifikowanych) w przypadku podstawowego poziomu dofinansowania (dla osób fizycznych o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 135 000 zł);
 • 9 700 zł (do 70% poniesionych kosztów kwalifikowanych) w podwyższonym poziomie dofinansowania (gdy przeciętny miesięczny dochód na jednego członka ich gospodarstwa domowego nie przekracza 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym);
 • 13 900 zł (do 100% poniesionych kosztów kwalifikowanych) przy najwyższym poziomie dofinansowania (gdy przeciętny miesięczny dochód na jednego członka ich gospodarstwa domowego nie przekracza 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym).

Skorzystanie z dofinansowania na ogrzewanie elektryczne w domu pozwoli maksymalnie zredukować koszty zakupu i montażu kotła elektrycznego, a także materiałów instalacyjnych wchodzących w skład systemu ogrzewania elektrycznego, zbiornika akumulacyjnego/buforowego oraz zbiornika c.w.u. z osprzętem.

 

Współpraca z kominkiem lub kotłem na paliwa stałe

Kocioł elektryczny może pełnić funkcję głównego urządzenia grzewczego w budynku lub też wspomagać ogrzewanie domu, w którym głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe lub kominek. Urządzenie zasilane prądem może wspomagać ogrzewanie w sytuacjach, gdy z różnych przyczyn nie ma możliwości uzupełnienia opału palenisku. Uruchomi się w pełni automatycznie np. wówczas, gdy w godzinach porannych wygaśnie ogień w kominku lub kotle. Podczas dłuższej nieobecności domowników w budynku kocioł elektryczny będzie również podtrzymywać temperaturę zapobiegającą zamarzaniu instalacji. Jego zastosowanie w połączeniu z kominkiem lub kotłem węglowym zapewni zdecydowanie większy komfortu obsługi całego systemu grzewczego oraz wyższy komfort cieplny w domu.