Po co mierzyć twardość wody?

Twardość wody to jej właściwość wynikająca z zawartości jonów wapnia i magnezu. Im jest ich więcej w wodzie, tym jest ona bardziej twarda. Jony te łączą się ze sobą, szczególnie po podgrzaniu wody, powodując powstawanie uciążliwego osadu kamiennego.

Twarda woda to problem wielu gospodarstw domowych. Korzystanie z niej jest negatywne w skutkach nie tylko dla naszego domowego budżetu, ale i dla nas samych – a dokładniej dla kondycji naszej skóry i włosów.

Konsekwencje twardej wody

Konsekwencje twardej wody

Naocznym dowodem na to, że mamy do czynienia z twardą wodą w domu jest osad kamienny, który można zaobserwować wewnątrz czajnika, na armaturze łazienkowej i szklanych ściankach kabiny prysznicowej. Osad ten jest nieestetyczny i niszczy baterie. Niestety problemem jest nie tylko jego występowanie, ale również usuwanie. Aby pozbyć się osadów kamiennych konieczne jest użycie silnych środków czystości i włożenie w to wiele energii. Jeśli mamy twardą wodę w domu, problem ten będzie powracał niczym senny koszmar. Wie o tym każda gospodyni domowa, która przy okazji cotygodniowych porządków musi za każdym razem od nowa uporać się z uciążliwymi osadami w łazience.

Wysoka twardość wody nie wpływa korzystnie także na urządzenia grzewcze. Szczególnie narażone na jej negatywne oddziaływanie są kotły dwufunkcyjne z wymiennikiem płytowym, który pracując z twardą wodą szybko pokrywa się kamieniem, co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Z kolei zasobniki ciepłej wody narażone na osady kamienne po kilku latach mogą zmniejszać swoją pojemność. Zmniejsza się również przewodność cieplna znajdujących się w nich wężownic, co również wpływa na podwyższenie kosztów ogrzewania wody. Wężownica pokryta osadem do uzyskania wymaganej temperatury wody potrzebuje bowiem więcej energii grzewczej.
Twarda woda wpływa również na nasz codzienny szeroko pojęty komfort. Prane w niej ubrania są sztywne, szybciej się niszczą. Wysoka twardość wody wpływa negatywnie także na skórę. Po kąpieli staje się wysuszona i napięta, mogą się też na niej pojawiać wypryski. Sztywne, nieprzyjemne w dotyku i trudne do modelowania są również włosy.

Zwiększa się znacznie zużycie kosmetyków do mycia, ponieważ w twardej wodzie nie pienią się dobrze i aby uzyskać wymagany efekt trzeba ich stosować więcej.

Rzeczywista twardość wody w domowej instalacji

Wiele osób, chcąc sprawdzić, jaka jest twardość wody w miejscu ich zamieszkania korzysta z map twardości wody, jakie można z łatwością odnaleźć na wielu stronach internetowych. Według zawartych w nich informacji w naszym kraju mamy do czynienia głównie z wodą średnio twardą i twardą. Warto jednak wiedzieć, że mapy te pokazują twardość wody, jaka wypływa z sieci wodociągowych. Zanim trafi ona do domowej instalacji jej właściwości mogą ulec pogorszeniu. Nie jest to więc rzeczywisty obraz jakości wody, jaka wypływa z naszych kranów.

Według normy twardość wody powinna wynosić od 3 do 20° niemieckich. W niektórych regionach kraju odnotowuje się nawet 35°, co świadczy o tym, że mieszkańcy tych obszarów mają do czynienia z bardzo twardą wodą.

Aby mieć pewność, jaka woda wypływa z naszych kranów warto przeprowadzić test twardości wody. Może go wykonać każdy w łatwy i szybki sposób. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w prosty tester paskowy lub bardziej profesjonalny test kropelkowy. Tester paskowy wystarczy zanurzyć w pobranej z kranu próbce wody i sprawdzić, o czym świadczy kolor, jaki osiągnęły znajdujące się na nim paski.

W przypadku testu kropelkowego badanie jest nieco bardziej czasochłonne. Do próbki wody dodaje się stopniowo krople załączonego do testu roztworu i obserwuje, jak woda się zabarwia. Krople dodaje się do wody do momentu, aż zabarwi się ona np. na kolor ciemnozielony lub niebieski (w zależności od rodzaju testu). Ilość wpuszczanych kropel to wynik twardości wody w jednostkach francuskich. Wykonanie takiego testu unaoczni nam, z jaką wodą faktycznie mamy do czynienia w domu.

Jeśli wynik testu nie jest satysfakcjonujący, z pewnością warto zainwestować w zmiękczacz wody. Jest to automatyczne urządzanie, które podłącza się do domowej instalacji wodnej. Taka stacja uzdatniania wody samoczynnie, na bieżąco zmienia twardą wodę w miękką, usuwając z niej odpowiedzialne za osady kamienne jony wapnia i magnezu. W ten sposób skutecznie rozwiązuje problem twardej wody w instalacji.

Rzeczywista twardość wody w domowej instalacji