Powietrzne pompy ciepła typu monoblok

Oferta ekologicznych urządzeń grzewczych z roku na rok powiększa się. Na rynku pojawiają się coraz nowsze wersje pomp ciepła, które oferują nie tylko wysoki komfort cieplny, ale również użytkowy. Wśród nich znaleźć można monoblokowe pompy ciepła. Czym się charakteryzują?

Najczęściej stosowanymi pompami ciepła w naszym kraju są urządzenia typu powietrze/woda. Dostępne są one w wersji Split i monoblok. Zasada działania obu rodzajów urządzeń jest taka sama – pobierają energię skumulowaną w powietrzu nawet przy ujemnych temperaturach i zmieniają ją w ciepło przekazywane wodzie grzewczej w instalacji centralnego ogrzewania. Różnice pomiędzy monoblokowymi powietrznymi pompami ciepła a tymi w wersji Split tkwią w ich budowie, instalacji i serwisowaniu.

 

Budowa monoblokowych pomp ciepła

W przeciwieństwie do urządzeń typu Split, w monoblokowych pompach ciepła cały układ chłodniczy znajduje się w jednej jednostce montowanej na zewnątrz budynku. Wszystkie połączenia zawierające gaz chłodniczy wykonywane są i napełniane nim na etapie produkcji pomp typu monoblok. Gaz jest hermetycznie zamknięty w jednostce zewnętrznej, a szczelność układu dokładnie sprawdzona przez producenta. Podczas montażu monobloków z jednostki zewnętrznej wyprowadzane są jedynie przewody napełniane wodą.

Wśród monoblokowych pomp ciepła Viessmann znaleźć można urządzenia podzielone na dwie jednostki: montowaną na zewnątrz oraz dodatkową wewnętrzną. W jednostce zewnętrznej monoblokowej pompy ciepła Vitocal 200-A oprócz wentylatora umieszczono m.in. parownik, sprężarkę z regulacją prędkości obrotowej, zawory i skraplacz, a więc wszystkie główne elementy układu chłodniczego. Jednostka wewnętrzna zawiera z kolei przepływowy podgrzewacz wody grzewczej, regulator i zbiornik c.w.u. o pojemność 210 litrów, zapewniający wysoki komfort wody użytkowej.

 

Montaż i przegląd monobloków

Dzięki temu, że monoblokowe pompy ciepła są urządzeniami hermetycznie zamkniętymi do ich montażu instalator nie musi posiadać specjalnych uprawnień chłodniczych (tzw. uprawnień f-gazowych), które wymagane są w przypadku klasycznych pomp ciepła typu Split. Montaż urządzeń typu monoblok jest też szybszy i obarczony mniejszym ryzykiem błędów instalatorskich. Monoblokowe pompy ciepła powietrze/woda nie wymagają również wykonywania corocznej kontroli szczelności układu chłodniczego, co jest niezbędne w przypadku pompa ciepła typu Split. Konserwacja urządzeń monoblokowych ogranicza się do prac analogicznych, jak w przypadku tradycyjnych instalacji grzewczych.

 

Ogrzewanie ekologiczne i ekonomiczne

Pompy ciepła powietrze/woda nie wytwarzają spalin ani innych zanieczyszczeń, a wykorzystywana przez nie energia odnawialna skumulowana w powietrzu jest bezpłatna. Dzięki temu urządzenia te są ekologiczne i ekonomiczne w użytkowaniu. Niskie koszty eksploatacji pomp ciepła firmy Viessmann zapewnia również ich wysoki współczynnik efektywności COP, który może osiągać wartość dochodzącą nawet do 5 (wg. EN 14511). Powietrzne monoblokowe pompy ciepła Viessmann mogą być ponadto zasilane darmowym prądem solarnym wyprodukowanym przez domową instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu będą pracować w 100% ekologicznie, zapewniając jeszcze niższe koszty ogrzewania.

 

Ciepło i chłód w zależności od potrzeb

Wśród powietrznych pompa ciepła typu monoblok do wyboru mamy urządzenia przeznaczone tylko do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej oraz do ogrzewania i chłodzenia budynku (pompa ciepła pracuje wówczas w sposób odwrócony). Przykładem monoblokowej pompy ciepła przystosowanej do działania w odwróconym trybie pracy jest Vitocal 300-A. To jedno urządzenie nie tylko grzeje i dostarcza ciepłą wodę użytkowa, ale również chłodzi pomieszczenia w ciepłych porach roku.

 

Monobloki do modernizowanych budynków

Pompy ciepła w wersji monoblok mogą być stosowane zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Urządzenia te są przystosowane m.in. do pracy w trybie biwalentnym, co oznacza że mogą współpracować z istniejącym kotłem (będzie on wykorzystywany jedynie dla pokrywania szczytowych obciążeń przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej, co znacznie zwiększa efektywność istniejącej instalacji grzewczej).

W przypadku modernizowanych systemów grzewczych bardzo dobrze sprawdzi się również monoblokowa pompa ciepła Vitocal 350-A. Pozwala ona uzyskać temperaturę zasilania nawet do 65°C (także przy niskich temperaturach zewnętrznych dochodzących do -10°C). Dzięki temu może być użytkowana również w starszych instalacjach grzewczych z grzejnikami (dla zwiększenia efektywności zaleca się jednak stosowanie grzejników niskotemperaturowych).


Pompy monoblokowe zdalnie sterowane

Aby zdalnie obsługiwać monoblokowe pompy ciepła Vitocal 300-A i 350-A za pośrednictwem aplikacji mobilnej wystarczy zaopatrzyć się w złącze Vitoconnect 100. Pompy ciepła Vitocal 200-A i 222-A wyposażone są w standardzie w moduł WLAN Vitoconnect 100, który pozwala obsługiwać je przez internet. Dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej ViCare można sterować ich pracą ze pomocą smartfona, tak jakby użytkownik stał przed urządzeniem. Łączność internetowa okazuje się bardzo przydatna również w przypadku wystąpienia zakłócenia w pracy instalacji. Informację o tym otrzyma zarówno użytkownik instalacji, jak i wybrana przez niego firma serwisowa posiadająca dostęp online do urządzenia. Takie rozwiązanie umożliwia szybką reakcję na zaistniałe zakłócenia i odpowiednią interwencję serwisanta, zanim jeszcze domownicy odczują jakiekolwiek skutki ewentualnej usterki.