Przegląd instalacji grzewczej przed sezonem

Zanim sezon grzewczy rozpocznie się na dobre warto się do niego odpowiednio przygotować. Jak? Przede wszystkim zlecając wykonanie przeglądu instalacji grzewczej w domu.

Przegląd instalacji grzewczej to pozycja, którą należy na stałe wpisać do domowego kalendarza. Najlepiej zaplanować go w momencie przestoju instalacji czyli jeszcze latem, ewentualnie wczesną jesienią. Jeśli jednak nie zdążymy umówić serwisanta przed nadejściem jesieni nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdził działanie domowego systemu w czasie trwania sezonu grzewczego.

Po co ten przegląd?

Przegląd instalacji grzewczej jest istotny z kilku powodów. Przede wszystkim pozwala zapobiegać awarii systemu grzewczego w momencie, kiedy jest on nam najbardziej potrzebny. Regularnie wykonywany serwis kotła czy pompy ciepła zapobiega namnażaniu się usterek, których późniejsze usuwanie może okazać się nie tylko kosztowne, ale też mało komfortowe dla domowników skazanych w sezonie grzewczym na dyskomfort cieplny lub też nagłą przerwę w ogrzewaniu.

Coroczny serwis kotła lub pompy ciepła przyczynia się również do wydłużenia żywotności tych urządzeń. Warto też pamiętać, że praca zaniedbanego pod kątem przeglądów kotła może skutkować większym zużyciem paliwa i co za tym idzie zwiększonymi kosztami ogrzewania domu.

Jeśli chcemy aby nasze urządzenie grzewcze pracowało z najwyższą możliwą sprawnością energetyczną, zapewniając nam optymalne koszty ogrzewania, zadbajmy o to aby było systematycznie czyszczone i regulowane. Przegląd kotła czy pompy ciepła to również najlepsza okazja, aby odpowiednio dostosować pracę tych urządzeń do naszych potrzeb i oczekiwań. Ich rozbudowana automatyka pozwala serwisantowi dopasować ogrzewanie również do specyfiki samego budynku. Regularny przegląd instalacji grzewczej zagwarantuje nam także bezpieczną eksploatację całego systemu.

Komu zlecić przegląd instalacji grzewczej?

Przegląd kotła i pompy ciepła najlepiej zlecić autoryzowanemu serwisantowi, który jest dobrze zaznajomiony z urządzeniami danego producenta i wie, jak wykorzystać wszystkie oferowane funkcje i możliwości do poprawy efektywności pracy całego systemu.
Pamiętajmy też, że przegląd instalacji grzewczej to nie tylko serwis kotła czy pompy ciepła. Regularnej kontroli powinny być poddawane również przewody kominowe – spalinowe i dymowe. To zadanie dla mistrza kominiarskiego.

Warto również mieć na oku pracę domowej wentylacji. Przynajmniej raz w roku zaleca się wykonanie przeglądu centrali wentylacyjnej. Polega ona m.in. na sprawdzeniu stanu zabrudzenia elementów wewnątrz rekuperatora, stanu uszczelek i filtrów oraz skontrolowaniu drożności odpływu skroplin. Przegląd rekuperatora to zadanie dla fachowca, który zna specyfikę pracy tych urządzeń. Również w tym przypadku warto skorzystać z usług autoryzowanych serwisantów.

Opieka serwisowa

Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób które nie mają głowy do organizacji takich spraw jak przeglądy instalacji grzewczej, są pakiety serwisowe. W zależności od wybranego wariantu obejmują one przegląd eksploatacyjny, koszt wymiany części eksploatacyjnych oraz wydłużoną gwarancję na urządzenie. Wykupując interesujący nas pakiet u producenta kotła czy pompy ciepła otrzymujemy pewność kompleksowej i profesjonalnej opieki serwisowej oraz niezawodnego i efektywnego działania urządzenia. Nie musimy też pamiętać o przeglądzie, ponieważ serwisant sam skontaktuje się z nami i umówi na kontrolę pracy systemu w dogodnym dla nas terminie.

Poznaj szczegółowe informacje na temat pakietów serwisowych Viessmann
i sprawdź czy Twoje urządzenie może zostać objęte taką formą opieki