Rachunki za prąd – jak je obniżyć?

Liczba urządzeń elektrycznych w naszych domach wciąż rośnie, co skutkuje również rosnącymi rachunkami za prąd. Jak je obniżyć bez rezygnacji z komfortu, który zapewniają nam sprzęty zasilane energią elektryczną?

Mniejsze rachunki za prąd może nam zapewnić m.in. zmiana nawyków – np. gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, odcinanie od prądu urządzeń pracujących w trybie czuwania (tzw. stand-by) poprzez stosowanie listew zasilających z wyłącznikiem czy też wymiana żarówek na LEDowe.
Aby trwale obniżyć rachunki za prąd warto też pomyśleć o działaniach długofalowych – takich jak np. zmiana dostawcy energii, zakup energooszczędnych urządzeń, a nawet montaż instalacji fotowoltaicznej.

Odgórne zmiany

Skutecznym sposobem na obniżenie rachunków za prąd może być zmiana dostawcy energii. Jeśli od lata jesteś związany z tym samym dostawcą, warto sprawdzić czy przejście do innej firmy nie będzie dla Ciebie korzystniejsze. Aby zorientować się w kosztach możesz skorzystać z internetowych porównywarek ofert dostawców prądu. Pomocna może okazać się również rozmowa z konsultantem, która do niczego Cię jeszcze nie zobowiązuje.

Jeśli znajdziesz korzystniejszą ofertę nie musisz obawiać się czekających cię formalności ani dodatkowych wydatków. Każdy ma prawo zmienić dostawcę prądu bez ponoszenia kosztów. Po zawarciu umowy z nowym dostawcą to on zajmie się wypowiedzeniem tej poprzedniej.
Innym rozwiązaniem, które pozwoli ci odciążyć domowy budżet może być zmiana taryfy prądu u twojego dotychczasowego dostawcy. Zapoznaj się na nowo z jego ofertą i wybierz taryfę, której godziny najbardziej odpowiadają twojemu trybowi życia, i za którą możesz zapłacić mniej.

Odgórne zmiany
Klasa ma znaczenie

Klasa ma znaczenie

Większość domowych sprzętów zasilanych energią elektryczną ma oznaczoną klasę efektywności energetycznej. Jeśli chcesz obniżyć rachunki za prąd stawiaj na urządzenia energooszczędne. Najmniej energii zużywają te o klasie A+++. Następne na liście są urządzenia klasy A++ i dalej A+ oraz A. Klasa efektywności energetycznej jest ważna nie tylko w przypadku RTV i AGD, ale również urządzeń grzewczych takich jak kotły, pompy ciepła, podgrzewacze c.w.u. i zasobniki. Od 26 września 2015 r. produkty te muszą posiadać odpowiednie etykiety informujące o ich efektywności energetycznej.

Również decydując się na kompletny system grzewczy od jednego producenta czy dostawcy możesz dowiedzieć się, jaką klasę efektywności ma wybrany przez ciebie zestaw. Będzie ona wyliczona z kart produktu poszczególnych elementów systemu – np. kotła, regulatora, zasobnika c.w.u. i kolektorów słonecznych. W ten sposób będziesz mógł świadomie porównywać i wybierać urządzenia oraz kompletne instalacje, które charakteryzują się najmniejszym zużyciem energii.

Twój darmowy prąd

Chcąc długofalowo obniżyć wysokość rachunków za prąd i zabezpieczyć się przed wzrostami cen energii warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli ci produkować swoją własną i przede wszystkim darmową energię z promieniowania słonecznego. Zasilisz nią wszystkie domowe urządzenia, posłuży ci ona do oświetlenia budynku, może też zostać wykorzystana do jego ogrzewania. W ten sposób znacznie ograniczysz swoje zapotrzebowanie na prąd z sieci i zmniejszysz związane z nim wydatki.

Wyprodukowana przez fotowoltaikę energia, której nie jesteś w stanie zużyć na bieżąco może być odprowadzana do publicznej sieci energetycznej, a następnie w dogodnym dla ciebie momencie w ciągu roku odebrana za darmo (w ok. 80%).

Twój darmowy prąd