Stacja uzdatnia wody – jaką wybrać?

Woda w domu, może pochodzić z dwóch źródeł: z sieci wodociągowej lub z przydomowej studni. Chociaż woda, która trafia do nas z wodociągu spełnia wymogi wody pitnej, może charakteryzować się wysoką twardością i powodować powstawanie uciążliwych osadów kamiennych. Z kolei woda ze studni może przekraczać normy dotyczące zawartości np. żelaza, manganu, amoniaku itp. Jeśli chcemy, żeby woda wypływająca z naszych kranów była pozbawiona niepożądanych związków chemicznych, pomoże nam w tym odpowiednia stacja uzdatniania wody.

Stacja uzdatniania wody

Stacja uzdatniania wody

Stacja uzdatniania wody to najlepszy sposób na to, aby woda w domowej instalacji charakteryzowała się wysoką jakością, zgodną z obowiązującymi normami. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup odpowiedniego urządzenia, należy sprawdzić, z jaką wodą mamy do czynienia w naszym domu. W tym celu warto wykonać badanie wody (można je zlecić np. w najbliżej stacji Sanepid lub w laboratorium). Otrzymany wynik pozwoli nam rozpoznać ewentualne problemy i dobrać najwłaściwsze urządzenie.

Stacja uzdatniania wody przeznaczona do wody wodociągowej to przeważnie urządzenie, które ma za zadanie zwalczyć problem twardej wody. Do filtrowania wody z własnych ujęć stosuje się natomiast najczęściej stacje, które mają uporać się z twardością wody, jak również z zawartym w niej żelazem, manganem i amoniakiem.

Stacja uzdatniania wody wodociągowej

Jeśli w czajniku gromadzi się kamień, a na bateriach w kuchni i łazience pojawiają się trudny do usunięcia, uporczy kamień, oznacza to, że mamy do czynienia z twardą wodą. Problem twardej wody występuje prawie w całej Polsce. Zawiera ona duże ilości rozpuszczonych w niej substancji (głównie soli wapnia i magnezu) powodujące powstawanie kamiennych osadów. Niszczą one urządzenia AGD mające kontakt z twardą wodą, zmniejszają działanie środków piorących i czyszczących, mają niekorzystny wpływ na skórę i włosy, a także powodują straty energii w urządzeniach grzewczych. Nowoczesna, w pełni zautomatyzowana stacja uzdatnia wody twardej, czyli tak zwany zmiękczacz wody, może skutecznie uporać się z uciążliwymi osadami w całym domu, usuwając z wody jony odpowiedzialne za twardość. Podczas przepływu wody przez specjalne złoże znajdujące się wewnątrz urządzenia, następuje wymiana jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Dzięki temu do naszych kranów trafia już odpowiednio zmiękczona woda. Gdy zdolność jonowymienna złoża zostanie wyczerpana, poddawane jest ono procesowi regeneracji za pomocą solanki. Regeneracja następuje automatycznie, dzięki czemu obsługa urządzenia jest ograniczona do minimum.

Jeśli oprócz twardości chcemy pozbyć się z wody również smaku i zapachu chloru oraz oczyścić wodę z zanieczyszczeń mechanicznych warto zdecydować się na zmiękczacz wody z filtrem węglowym. 

  • Do małych 4-5 osobowych gospodarstw domowych, z 1 lub 2 łazienkami, przeznaczone są stacje uzdatniania wody twardej o niedużej wydajności i maksymalnym natężeniu przepływu do 2,0 m3/h.
  • W przypadku większych gospodarstw domowych, z więcej niż dwoma łazienkami i liczbą domowników przekraczającą 4 osoby, lepiej sprawdzi się bardziej wydajny zmiękczacz wody o maksymalnym natężeniu przepływu do 2,8 m3/h.
  • Zmiękczacz wody można zainstalować również w bloku. Do mieszkań w domach wielorodzinnych przeznaczone są specjalne, niewielkie stacje uzdatniania o maksymalnym natężeniu przepływu do 1,1 m3/h, które możemy ukryć w szafce kuchennej, lub nieco większe – o maksymalnym natężeniu 1,9 m3, które można ustawić np. pod kotłem wiszącym.
Stacja uzdatniania wody wodociągowej
Uzdatnianie wody z własnego ujęcia

Uzdatnianie wody z własnego ujęcia

Jeśli na wannie widoczne są żółtobrązowe zacieki, na praniu żółtawe plamy, a woda ze studni ma metaliczny posmak, oznacza to, że zawiera ona zbyt duże ilości żelaza i manganu. Woda pochodząca z indywidualnego ujęcia może być również twarda. Świadczą o tym kamienne osady pojawiające się np. na urządzeniach sanitarnych czy w czajniku. Aby uporać się z tymi problemami należy zaopatrzyć się w stację uzdatniania wody wyposażoną w filtr multifunkcyjny. Poradzi on sobie nie tylko z twardością wody, ale również usunie z niej żelazo, mangan, amoniak oraz substancje organiczne.

Użytkownicy indywidualnych ujęć wody często mają również dodatkowe problemy związane z jakością wody niezgodną z polskimi normami. Filtr ze złożem wielofunkcyjnym przefiltruje wodę do poziomu minimum 20 mikrometrów (grubość włosa wynosi od 50 do 100 mikrometrów), a także wyeliminuje nieprzyjemny zapach chloru oraz poprawia smak i wygląd wody.
Odpowiednio dobrana stacja uzdatniania wyposażona w filtr ze złożem wielofunkcyjnym może usunąć z wody:

- Wielkocząsteczkowe substancje organiczne
- Radon (ograniczone ilości)
- Ozon
- Chlor
- Tetrachlorek węgla
- Metylobenzen
- Tetrachloroetylen
- Trichloroetan
- Chlorki winylu
- Eter tert-butylowometylowy
- Wiele (54) lotnych substancji organicznych (VOC)
- Pestycydy
- Fenol
- Herbicydy
- Benzen
- Cząsteczki organiczne słabo rozpuszczalne w wodzie
- Ksyleny
- Niektóre metale ciężkie
- Arsen (ograniczone ilości)
- Osady (ograniczone ilości).