Targi ISH digital 2021: Nowości Viessmann

22-26 marca 2021 r. odbyła się pierwsza cyfrowa edycja targów ISH, podczas których firma Viessmann zaprezentowała szereg zaplanowanych na ten rok nowości, m.in. z zakresu ogrzewnictwa, wentylacji i zarządzania energią elektryczną w budynkach.

Tegoroczna edycja targów ISH 2021 z uwagi na pandemię odbywał się w sposób wyjątkowy - w formule on-line. W czasie pierwszej cyfrowej edycji ISH digital Viessmann zaprezentowała swoje najnowsze produkty i rozwiązania powstałe przede wszystkim z myślą o realizowaniu ważnych celów klimatycznych. Oto niektóre z nich.

 

Ogrzewanie wodorem

Zastosowanie wodoru w sektorze energetycznym, który jako nośnik energii pozwala szybko i w znacznym stopniu zredukować emisję CO2 do atmosfery, uważane jest za istotny krok w stronę przełomu energetycznego. Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne Vitodens mogą już dziś być eksploatowane na gazie ziemnym z zawartością do 20% wodoru. Dzięki temu właściciele domów i mieszkań, stawiający
na ogrzewanie nowoczesną techniką Viessmann, będą dobrze przygotowani
również na przyszłość.

– Nowa rodzina atrakcyjnych cenowo gazowych kotłów kondensacyjnych przystosowanych do pracy z domieszką do 20% wodoru Vitodens 1xx obejmuje jedno- lub dwufunkcyjne kotły wiszące Vitodens 100-W oraz kocioł kompaktowy Vitodens 111-W (ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 46 l). Dzięki nowoczesnym podzespołom urządzenia te mogą być montowane nawet w niewielkich wnękach. W ten sposób sprawdzą się m.in. przy modernizacji mieszkań i domów jednorodzinnych.

– W ofercie urządzeń przystosowanych do spalania gazu z domieszką wodoru znajdziemy również stojący kocioł Vitodens 111-F oraz Vitodens 141-F. Kocioł Vitodens 111-F zapewnia wysoki komfort c.w.u., dzięki zintegrowanemu zasobnikowi c.w.u., o pojemności 100 l (typ B1TF) lub podgrzewaczowi c.w.u. z wewnętrzną wężownicą (typ B1SF). Kocioł Vitodens 141-F posiada zintegrowany ładowany zasobnik c.w.u., o pojemności 170 l, z wężownicą solarną oraz wszystkimi niezbędnymi podzespołami do współpracy z instalacją kolektorów słonecznych, łącznie z rozszerzeniem EM-S1.

 

Nowa generacja pomp ciepła z wysokimi temperaturami zasilania

– Nowe pompy ciepła Vitocal 25x-A z temperaturą zasilania do 70°C zostały opracowana do stosowania w modernizowanych instalacjach grzewczych, pozwalając pozostawić istniejące grzejniki radiatorowe. Zastosowany w nich „zielony”czynnik chłodniczy R290 (propanu) wyróżnia się niską wartością GWP (Global Warming Potential), wnoszącą zaledwie 3, co oznacza że jest szczególnie przyjazny środowisku. Z nowymi pompami ciepła powietrze/ woda w wykonaniu monoblokowym Vitocal 250-A, Vitocal 250-AH i Vitocal 252-A modernizacja ogrzewania jest równie łatwa, jak przy wymianie kotła na gazowy kocioł kondensacyjny. Pompy ciepła z grupy Vitocal 25x-A osiągają wysokie temperatury zasilania, do 70°C – nawet przy temperaturze zewnętrznej -15°C.

– Uzupełnieniem serii 25x-A są pompy ciepła Vitocal 15x-A, wyróżniające się korzystnym stosunku ceny do wydajności. Również one zostały zaprojektowane do pracy z temperaturą zasilania aż do 70°C (z myślą o instalacjach modernizowanych). Urządzenia te wymagają do 60% mniej miejsca na montaż. Pompy ciepła Vitocal 15x-A dostępne jest w wersji wiszącej (Vitocal 150-A) lub kompaktowej z pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej o poj. 190 l (Vitocal 151-A).

Nowe pompy ciepła pojawią się sprzedaży pod koniec 2021 r.

– Nowa seria pomp ciepła obejmuje również produkty typu Split Vitocal 2xx-S. Urządzenia te osiągają wysokie temperatury zasilania do 60°C i zalecane są do stosowania w nowych domach energooszczędnych. Pompy ciepła serii Vitocal 2xx-S dostępne są jako urządzenia wiszące (Vitocal 200-S, Vitocal 200- SH) lub wolnostojące kompakty ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. (Vitocal 222-S).

Pompy ciepła 2xx-S pojawią się na rynku w sierpniu 2021 r.

– Nowe jednostki zewnętrzne serii pomp ciepła Vitocal 25x-A i Vitocal 2xx-S wyróżniają się nowoczesnym, ponadczasowym wyglądem. Zostały wyposażone w specjalną lamelkową płytę czołową, za którą kryje się wentylator. Połączenia do jednostki wewnętrznej można wyprowadzić na ścianę tylną lub na spód urządzenia. Jednolity, estetyczny wygląd jednostek zapewniają odpowiednie osłony cokołów.


Efektywne systemy kogeneracji

– W roku 2021 wchodzi na rynek również czwarta generacja urządzeń na ogniwach paliwowych Vitovalor PT2/PA2 i tym samym pierwsze ogniwo paliwowe, mogące pracować z domieszką do 20% wodoru. Trwałość nowego ogniwa paliwowego i całego stosu odpowiada 85 000 godzin pracy. To o 5 000 godzin więcej, niż w modelu poprzednim. Odpowiada to okresowi eksploatacji około 15 lat. Vitovalor został przewidziany dla nowobudowanych domów jedno- i dwurodzinnych. Może być także instalowany w dobrze izolowanych cieplnie starszych budynkach. Nowe urządzenia zapewniają nawet o 40% niższe koszty energii i do 50% mniejsze emisje CO2 w porównaniu z rozdzielnym wytwarzaniem ciepła i prądu.

Dostępność na rynku: 08/2021

– Tegoroczną nowością Viessmann jest także Vitocharge VX3 - hybrydowy akumulator prądu. W zależności od wybranego sposobu przyłączenia można go wykorzystać jako hybrydowy akumulator prądu dla nowo wykonywanej instalacji fotowoltaicznej, jako akumulator prądu dla istniejącej instalacji fotowoltaicznej, lub jako sam falownik fotowoltaiczny.

 

Nowe systemy wentylacji z odzyskiem ciepła

– Vitovent 300-W to system wentylacji mieszkań z maksymalnym strumieniem
objętościowym powietrza 225 m3/h. Dzięki kompaktowej budowie i bardzo niskim szumom pracy został przewidziany do samodzielnej pracy w mniejszych mieszkaniach budynków wielorodzinnych. Wentyluje powietrze prawie bez strat energii, pracując przy tym cicho i energooszczędnie. Wymiennik ciepła odzyskuje w sezonie zimowym nawet 92 % energii z powietrza usuwanego, wykorzystując ją do nagrzania powietrza doprowadzanego do mieszkania.

– Vitoair FS to nowy płaski i kompaktowy system wentylacji mieszkań charakteryzujący się małą wysokością konstrukcyjną 24,5 cm i maksymalnym strumieniem objętościowym powietrza 300 m3/h. Kompaktowa budowa urządzenia pozwala na bardzo elastyczny wybór miejsca montażu: pod sufitem, na ścianie, lub leżąco na strychu.

Dostępność na rynku: 08/2021

 

Kocioł kondensacyjny na paliwo płynne

– Kolejną nowością w ofercie Viessmann jest Vitoladens 300-C. To olejowy kocioł kondensacyjny, który może już teraz wnieść ważny wkład w ochronę klimatu. Został on bowiem przystosowany do pracy na różnych paliwach płynnych ze zredukowaną emisją CO2. Należą do nich zamienniki kopalnego oleju oleju opałowego: HVO (roślinny olej grzewczy), PTL (skroplony prąd) i wyższe domieszki FAME (bioolej grzewczy).

Dostępność na rynku: 05/2021

 

Platforma elektroniki łącząca wszystkie urządzenia Viessmann

Nowa platforma elektroniki łączy w spójny system wszystkie rodziny produktów Viessmann. Dzięki niej wszystkie urządzenia mogą ze sobą „rozmawiać”, a do ich obsługi wystarczy już tylko jedna aplikacja mobilna: ViGuide dla instalatora oraz ViCare dla użytkownika. Nowa platforma elektroniki Viessmann znacznie ułatwia uruchamianie i monitorowanie instalacji, pozwala też na jej na szybką i łatwą rozbudowę o dalsze urządzenia. Architektura nowej platformy umożliwia także indywidualne regulowanie temperatury pomieszczeń i komunikację z asystentami Amazon Alexa i Google Assistant.