Twarda woda = problemy. Jak ich uniknąć?

Zdecydowana większość domów w Polsce korzysta z twardej lub bardzo twardej wody. Niestety ma ona negatywny wpływ na żywotność sprzętów ADG, kotłów grzewczych oraz instalacji hydraulicznych. Twarda woda wpływa niekorzystnie również na kondycję skóry i włosów, smak posiłków, a nawet skuteczność działania środków czyszczących. Na szczęście istnieje skuteczny sposób, który pozwoli się z nią uporać.

Twarda woda to zmora wielu gospodarstw domowych. To, jak bardzo uciążliwe jest korzystanie z wody o wysokiej twardości najlepiej widać w łazience i wewnątrz czajnika, gdzie pomimo czyszczenia regularnie pojawia się trudny do usunięcia osad kamienny. Niestety ten nieestetyczny biały nalot na łazienkowej armaturze to nie jedyny problem, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć podczas korzystania z wody twardej. 

 

Twarda woda w domowych instalacjach

O ile osad kamienny z twardej wody można szybko dostrzec i usunąć z łazienkowych sprzętów czy czajnika, o tyle wewnątrz kotła grzewczego czy podgrzewacza wody jest on niewidoczny, a o jego obecności dowiadujemy się zwykle dopiero, gdy dochodzi do ich awarii. To samo dotyczy rur domowej instalacji wodnej. Odkładający się w nich kamień z twardej wody stopniowo zmniejsza światło przepływu wody i prowadzi do niszczenia rur oraz awarii instalacji.

Twarda woda zmniejsza również sprawność procesu grzewczego i powoduje wzrost kosztów ogrzewania. Już 1 mm kamienia kottłowego przyczynia się do spadku wydajności instalacji grzewczej o 10% i wzrostu zużycia paliwa o około 20%. Ciepło musi bowiem pokonać dodatkową barierę w postaci warstwy osadu kamiennego zanim ogrzeje dom, co wiąże się z większym zużyciem energii. Między innymi z tych względów powinniśmy zadbać o to, aby w instalacjach centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej znajdowała się jedynie miękka woda. 

 

Zmiękczacz wody na ratunek 

Jak pozbawić wodę twardości? Jedynym skutecznym rozwiązaniem pozwalającym uporać się z problemem twardej wody w domu jest montaż zmiękczacza.

Zmiękczacz wody to niewielkie urządzenie instalowane na wejściu zimnej wody do budynku. Znajdujące się w jego wnętrzu złoże jonowymienne usuwa jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość, dzięki czemu do domowej instalacji trafia miękka woda.

Dzięki ustawieniom fabrycznym nowy zmiękczacz wody Aquastilla jest gotowy do pracy praktycznie zaraz po instalacji. Jest on wyposażony m.in. w by-pass, który pozwala w łatwy i szybki sposób podłączyć, lub w miarę potrzeby, odłączyć zmiękczacz od istniejącej instalacji wodnej. Umożliwia on również zmianę ustawienia przepływu wody w instalacji, tak by wpływała do niej wyłącznie woda po zmiękczaczu lub surowa. 

 

Zmiękczacz pod lupą

Obudowa zmiękczacza wody Aquastilla pełni funkcję zbiornika na sól i solankę. W jej wnętrzu zamontowana jest butla ze złożem jonowymiennym oraz pływak kontrolujący poziom solanki w zbiorniku i zabezpieczający go przed nadmiernym wypełnieniem.
Dzięki kompaktowej budowie i niewielkim wymiarom urządzenie można bez problemu usytuować w przestrzeni kotłowni lub innego pomieszczenia, w którym znajduje się wejście zimnej wody do budynku.

Głowica zmiękczacza wody Aquastilla wyposażona jest m.in. w tryb wakacyjny pozwalający zabezpieczyć złoże przed rozwojem mikroorganizmów i niekorzystnym wpływem braku przepływu wody w przypadku długich postojów, alarm poziomu soli i alarm serwisowy. Dzięki temu nie musimy pamiętać o uzupełnianiu soli tabletkowanej oraz o okresowym przeglądzie zmiękczacza. 

Korzyści z montażu zmiękczacza wody Aquastilla:

  • brak uporczywego kamienia na armaturze łazienkowej oraz kuchennej, 
  • zabezpieczenie rur i elementów instalacji przed osadami z kamienia, 
  • wydłużona żywotność urządzeń AGD, kotła grzewczego oraz instalacji wodnej,
  • eliminacja niepotrzebnych kosztów związanych z usuwaniem awarii i naprawami urządzeń mających kontakt z twardą wodą,
  • brak wzrostu kosztów ogrzewania związanych z obecnością kamienia kotłowego,
  • mniejsze zużycie środków piorących oraz pielęgnacyjnych,
  • ochrona przed złą kondycją skóry i włosów na skutek mycia w wodzie z dużą zawartością soli wapnia i magnezu,
  • efektywniejsze działanie kosmetyków i środków czyszczących.