12 lat pracy pompy ciepła. Jak działa i jakie koszty generuje?

 

Na temat pomp ciepła można znaleźć wiele informacji – są to głównie artykuły opisujące rodzaje tych urządzeń, zasadę działania oraz zalety - rzadziej wyczerpujące opinie użytkowników. Inwestorzy żywo zainteresowani tematem z reguły nie mają okazji przekonać się przed zakupem pompy ciepła, jak urządzenie pracuje w realnych warunkach. Taką możliwość daje nam wizualizacja pracy pompy ciepła Viessmann, która od 2006 r. ogrzewa dom p. Artura pod Opolem.

Wizualizacja pozwala przyjrzeć się z bliska pracy gruntowej pompy ciepła w czasie rzeczywistym i na bieżąco śledzić funkcjonowanie całej instalacji. Możemy dowiedzieć się z niej między innymi:

  • jaki jest aktualny koszt ogrzewania pompą ciepła w danym momencie sezonu grzewczego oraz jak kształtowały się koszty w minionych okresach,
  • jaki jest udział odnawialnego źródła energii w ogrzewaniu budynku i wody użytkowej,
  • jak radzi sobie instalacja np. czasie dużych mrozów lub latem, pracując na potrzeby ogrzewania wody użytkowej - wystarczy podejrzeć pracę pompy ciepła w interesujących nas okresach.

Informacje te z pewnością pozwolą nakreślić rzeczywisty obraz pompy ciepła i okażą się bardzo przydatne w podjęciu ostatecznej decyzji o wyborze urządzenia grzewczego. Warto więc poświęcić trochę czasu i przekonać się, jak wygląda praca pompy ciepła w realnych warunkach.

Pompa ciepła w domu pana Artura

Pompa ciepła w domu pana Artura

Aby mieć dokładniejszy ogląd sytuacji, zacznijmy od podstawowych informacji na temat przedstawionej instalacji i budynku, w którym została wykonana:

– wizualizacja przedstawia pracę pompy ciepła Vitocal 300 firmy Viessmann o mocy 10 kW i współczynniku COP 3,89,
–  pobór energii z gruntu odbywa się za pomocą dwóch sond pionowych o długości 91 m każda,
– oprócz pompy ciepła, w instalacji znajduje się również kominek z płaszczem wodnym, jako alternatywa dla głównego urządzenia grzewczego. Rzadko kiedy jest on jednak używany ponieważ, jak mówi właściciel domu, po przeliczeniu kosztu drewna potrzebnego do wyprodukowania danej jednostki energii i porównaniu go z kosztem wyprodukowania energii przez pompę ciepła, uruchamianie kominka okazało się nieopłacalne,
– pompa ciepła ogrzewa wodę użytkową w zasobnik o pojemności 300 l,
– oprócz niego, zainstalowano również drugi zbiornik (buforowy) o pojemności 600 l, który ma za zadanie akumulować ciepło,
– pompa ciepła ogrzewa powierzchnię 200 m²,
– kubatura domu to 500 m³,
– zapotrzebowanie budynku na ciepło według projektu wynosi 11,3 kW,
– dom jest dobrze zaizolowany i wyposażony w szczelną stolarkę,
– ciepło oddawane jest do pomieszczeń poprzez ogrzewanie podłogowe,
– w domu wykonano również wentylację z rekuperacją i zainstalowano gruntowy wymiennik ciepła.

Po najechaniu kursorem na wybrany element lub urządzenie na wizualizacji wyświetla się jego szczegółowy opis. Wizualizacja pracy pompy ciepła pokazuje nam również aktualne parametry instalacji, a także które urządzenia w danym momencie są uruchomione, a które wyłączone.

Ważną kwestią, która ma spory wpływ na niskie koszty ogrzewania pompą ciepła, jest to, że korzysta ona z dwóch taryf energii elektrycznej – dziennej i nocnej. Z droższej dziennej pochodzi jedynie kilka procent energii wykorzystywanej na potrzeby grzewcze domu. W tańszej nocnej taryfie woda w zbiorniku buforowym jest nagrzewana nawet do temperatury powyżej 50°C. W ciągu dnia instalacja korzysta z tego ciepła, pobierając go tyle, ile w danym momencie potrzebuje do ogrzania domu.

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

Na wizualizacji dokładnie widać, jak kształtuje się koszt ogrzewania pompą ciepła od rozpoczęcia sezonu do chwili obecnej, a także jaki jest wskaźnik zużycia energii w taryfie dziennej i nocnej. Ponieważ pompa ciepła pracuje praktycznie przez cały rok, warto sprawdzić w tabeli poniżej, jak przestawiał się koszt ogrzewania pompą ciepła w poprzednim okresie - od 1.10.2016 do 30.09.2017:

– w ciągu tych 12 miesięcy udział energii elektrycznej wyniósł 30 %, podczas gdy 70% energii dostarczyła pompa ciepła z gruntu,
– zużycie energii w taryfie dziennej wyniosło jedynie 481 kWh, w taryfie nocnej 4768 kWh,
– w omawianym roku pan Artur uruchamiał też kominek, jednak dodatkowy koszt wynikający ze zużytego w tym celu drewna wyniósł jedynie 36 zł. Można więc sądzić, że kominek był uruchamiany bardziej dla stworzenia przyjemnej atmosfery w domu, a niżeli z konieczności,
– w sumie rachunek wyniósł 1780 zł – to koszt ogrzewania pompą ciepła wnętrz domu i wody użytkowej przez okrągły rok!

Jak podkreśla właściciel domu, tak niskie koszty są wynikiem nie tylko odpowiedniego doboru urządzenia grzewczego pod kątem zapotrzebowania na ciepło budynku, ale również przemyślanego zaprojektowania całej instalacji grzewczej. Nie bez znaczenia było również zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła, która nie przyczynia się do strat energii grzewczej, podczas regularnej wymiany powietrza w domu.

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?