Wymiana pieca węglowego na kocioł gazowy

Wymiana pieca węglowego na kocioł gazowy niesie ze sobą szereg korzyści. Wymaga jednak przeprowadzenia kilku prac niezbędnych do uruchomienia nowego źródła ciepła. O czym powinniśmy wiedzieć, planując modernizację kotłowni?

 

Dlaczego warto wymienić kocioł?

Kocioł gazowy to bardzo dobre rozwiązania dla osób, które po uciążliwych doświadczeniach z ogrzewaniem węglowym szukają bezobsługowego źródła ciepła. Nowy kocioł na gaz nie tylko zwalnia z konieczności regularnego dokładania paliwa, ale poprawia też komfort cieplny w domu, chociażby poprzez możliwość regulacji pogodowej, czyli dostosowywania pracy urządzenia grzewczego do warunków panujących na zewnątrz.

Wymiana kotła węglowego na gazowy to również spory krok w stronę poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Gaz ziemny uważany jest za jedno z najczystszych paliw wykorzystywanych do ogrzewania budynków (emisja pyłów zawieszonych podczas pracy kotła gazowego jest kilkaset (!) razy niższa, niż emisja z kotłów węglowych).

Wymiana pieca węglowego na kocioł gazowy pozwala również poprawić komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej w domu oraz obniżyć koszty jej ogrzewania. W domach ze starym kotłem węglowym za przygotowanie c.w.u. często odpowiada tzw. terma elektryczna. Nowy kocioł gazowy może bez przeszkód ogrzewać zarówno wodę w instalacji c.o. jak i c.w.u., co pozwala zrezygnować z kosztownego w eksploatacji podgrzewacza elektrycznego.

Na wymianę kotła węglowego na urządzenie gazowe można zyskać dofinansowanie, np. z Programu Czyste Powietrze. Udzielane jest ono w formie dotacji, a warunkiem jej uzyskania jest demontaż nieefektywnego pieca na paliwa stałe i zakup nowego ekologicznego źródła ciepła, spełniającego wymagania Programu.

 

Doprowadzenie gazu do domu - formalności

Z punktu widzenia kosztów eksploatacji kotła gazowego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest podłączenie domu do sieci gazowej. O tym, czy budynek może zostać do niej podłączony decydują: obecność takiej sieci w okolicy oraz możliwości techniczne przyłączenia do sieci gazowej. Aby je poznać należy złożyć wniosek o wydanie tzw. warunków przyłączeniowych w najbliższym zakładzie gazowym.

Po ich uzyskaniu warunków trzeba zlecić sporządzenie projektu wewnętrznej instalacji gazowej (obejmuje ona odcinek od kurka głównego znajdującego się w skrzynce gazowej do kotła). Należy też uzyskać pozwolenie na jej budowę, składając w urządzenie wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami. Nie musimy uzyskiwać odrębnego pozwolenia na budowę samej instalacji gazowej wewnętrznej, jeśli była ona przewidziana w projekcie budowlanym domu, na który uzyskaliśmy już pozwolenie.


Mając pozwolenie na budowę gazowej instalacji wewnętrznej można przystąpić do wykonaniem prac, które kończą się wpisem do dziennika budowy, próbą szczelności instalacji i zgłoszeniem zakończenia robót w odpowiednim inspektoracie nadzoru budowlanego. Następnie podpisuje się umowę kompleksową z zakładem gazowniczym na dostawę gazu i następuje montaż gazomierza.

 

Kotłownia dla kotła gazowego

Zazwyczaj nowy kocioł gazowy instalowany jest w pomieszczeniu, w którym znajdował się dotychczasowy piec na paliwo stałe. Nie jest to jednak jedyne wyjście, ponieważ nowoczesne kotły kondensacyjne mogą być instalowane również w innych pomieszczeniach niż kotłownia, nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi, np. w kuchniach czy garderobach. Kubatura pomieszczenia, w którym ma zostać zainstalowany kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania, czyli m.in. kocioł kondensacyjny nie może być mniejsza niż 6,5 m³. Pomieszczenie nie może być też niższe niż 2,2 m (lub 1,9 m, jeśli dom wybudowano przed 2002 r.).

 

Wybór kotła gazowego

Odpowiedni dobór kotła kondensacyjnego należy powierzyć fachowcom, którzy na podstawie uzyskanych informacji dobiorą urządzenie o właściwej mocy, najbardziej odpowiadające naszym potrzebom.

Bez wychodzenia z domu możemy też bezpłatnie skonsultować się ze specjalistą Viessmann – wystarczy, że skontaktujemy się z nim poprzez stronę internetową firmy. Pomoże on nie tylko w doborze odpowiedniego kotła gazowego, ale równie przygotuje niezobowiązującą, darmową wycenę nowego systemu grzewczego, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb budynku oraz inwestora.

>> Bezpłatna konsultacja

Komin na miarę potrzeba

Kondensacyjne kotły gazowe wymagają przewodu kominowego, który będzie odprowadzał spaliny z pieca i jednocześnie doprowadzał do niego powietrze, niezbędne do procesu spalania. Innymi słowny w ich przypadku niezbędne jest podłączenia przewodu powietrzno-spalinowego. Wykonuje się to poprzez umieszczenie w istniejących szachcie odpowiedniego wkładu ze stali nierdzewnej. Jeśli nie ma takiej możliwości należy wyprowadzić nowy komin przez ścianę zewnętrzną domu (moc kotła gazowego nie może wówczas przekracza 21 kW).

 

Wymiana kotła - prace instalacyjne

Po zdemontowaniu starego kotła węglowego i usunięciu towarzyszącej mu, zbędnej instalacji można przystąpić do montażu nowego urządzenia grzewczego. Prace montażowe gazowego kotła kondensacyjnego należy zlecić instalatorowi z aktualnymi uprawnieniami gazowymi i elektrycznymi. Pierwsze uruchomienia kotła wraz z jego regulacją wykonane przez uprawnionego fachowca, powinno zostać potwierdzone odpowiednim wpisem do karty gwarancyjnej.

Firmy posiadające uprawnienia do montażu i pierwszego uruchomienia kotłów Viessmann znaleźć można na stronie: https://viessmann-serwis.pl/partnerzyserwisowi