Vitodens 242-F – przyszłościowe rozwiązanie z wbudowanym systemem solarnym

Energooszczędna technika kondensacyjna, system ładowania zasobnika c.w.u., zintegrowane urządzenia solarne i obsługa z wyświetlacza dodatkowego są mocnymi punktami tej centrali grzewczej.

Zalety

 • Gazowy kompakt kondensacyjny ze zintegrowanym zasobnikiem solarnym,1,9 do 26 kW
 • Przekształcanie energii paliwa w ciepło ze sprawnością do 98 % (Hs) / 109 % (Hi)
 • Stopień pokrycia solarnego >50 %
 • Wysoka trwałość i efektywność wymiennika ciepła Inox-Radial
 • Wysoka trwałość modulowanego palnika cylindrycznego MatriX, dzięki promiennikowi z siatki MatriX ze stali szlachetnej, niewrażliwej na wysokie obciążenia termiczne
 • Szeroki zakres modulacji 1:10
 • Emaliowany zasobnik ładowany o pojemności 170 litrów i solarny wymiennik ciepła
 • Łatwy w obsłudze regulator Vitotronic z kolorowym wyświetlaczem dotykowym, o przekątnej 5"
 • Zdalna obsługa aplikacjami mobilnymi poprzez Internet
 • Układ regulacji spalania Lambda Pro Control Plus dla wszystkich rodzajów gazu
 • Automatyczna adaptacja układu odprowadzania spalin
 • Cicha praca, dzięki zwartej konstrukcji urządzenia
 • Uniwersalne zestawy przyłączeniowe do montażu przy ścianie
 • Klasa efektywności energetycznej: A

Wysoki komfort ciepłej wody

Gazowa, kondensacjna centrala grzewcza cechuje się szczególnie wysokim komfortem korzystania z ciepłej wody użytkowej, podgrzewanej w biwalentnym, emaliowanym 170 litrowym zasobniku ładowanym. Podczas rozbioru zasobnik jest stale dopełniany wodą, podgrzaną przepływowo do żądanej temperatury. Czujniki temperatury zapewniają równomierny rozkład temperatur. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na ciepłą wodę załącza się automatycznie palnik cylindryczny MatriX, utrzymując zadaną temperaturę wody

Automatyczna regulacja spalania obniża koszty

Wszystkie gazowe kotły kondensacyjne Viessmann posiadają zintegrowany układ regulacji spalania Lambda Pro Control Plus. Układ ten automatycznie dopasowuje parametry spalania do różnych gatunków gazu (gaz ziemny E/L lub gaz płynny) zapewniając zawsze najwyższą efektywność energetyczną. Układ Lambda Pro Control Plus przyczynia się także do redukcji emisji substancji szkodliwych do atmosfery.

Gazowy kompaktowy kocioł kondensacyjny Vitodens 242-F

Wysoka wydajność energetyczna, system zasilania podgrzewacza, wbudowane elementy solarne i niewielkie wymagania przestrzenne to mocne strony tego systemu grzewczego.

Dla potrzeb nowoczesnego zaopatrzenia w ciepło domu jednorodzinnego za pomocą technologii kondensacyjnej i solarnej stojący gazowy kompaktowy kocioł kondensacyjny Vitodens 242-F stanowi idealne rozwiązanie. Powierzchnia rzutu poziomego wynosząca zaledwie 0,4 m² sprawia, że ta centrala energetyczna zajmuje bardzo niewiele miejsca. Nadaje się w równym stopniu do zastosowania w nowych i modernizowanych budynkach.

A+ dzięki zintegrowaniu systemu solarnego

Vitodens 242-F jest przygotowany do bezpośredniego podłączania kolektorów słonecznych Vitosol. W tym celu niezbędne komponenty i moduł regulacji solarnej są wbudowane fabrycznie. Stopień pokrycia zapotrzebowania na energię przez systemy solarne przekracza 50 procent. Już dwa kolektory Vitosol podgrzewają ciepłą wodę użytkową i umożliwiają zaoszczędzenie połowy potrzebnej energii pochodzącej z paliw kopalnych.

Wymiennik ciepła Inox-Radial

Wymiennik ciepła Inox-Radial

Urządzenie stojące jest wyposażone w wymiennik ciepła Inox-Radial z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Gwarantuje on niezawodność i stałe wykorzystanie ciepła kondensacji na wysokim poziomie. Dotyczy to także palnika cylindrycznego MatriX z siatki ze stali szlachetnej.

Ponadto gazowe urządzenie kondensacyjne pracuje nadzwyczaj cicho i jest przede wszystkim bardzo wydajne. Wykorzystuje dodatkowo ciepło spalin i zamienia do 98 procent doprowadzonej energii na ciepło. Obniża to koszty ogrzewania i odciąża środowisko.

Ekologiczny palnik cylindryczny MatriX

Automatyczna regulacja spalania obniża koszty

Wbudowany regulator spalania Lambda Pro Control Plus automatycznie dostosowuje palnik do uwarunkowań związanych z różnymi typami gazu (gaz ziemny GZ-50/GZ-41,5, gaz płynny, biogaz) i zapewnia stale wysoką wydajność energetyczną.

Lambda Pro Control Plus przyczynia się do obniżenia kosztów konserwacji, gdyż częstotliwość kontroli przez kominiarza wynosi 3 lata.

Palnik cylindryczny MatriX

Wysoki komfort ciepłej wody użytkowej dzięki zasobnikowi ładowanemu warstwowo

Gazowe urządzenie kondensacyjne Vitodens 242-F oferuje wyjątkowo wysoki komfort ciepłej wody użytkowej: Jest ono wyposażone w dwusystemowy emaliowany zasobnik ciepłej wody użytkowej ładowany warstwowo o pojemności 170 litrów. W przypadku zasobnika ładowanego warstwowo podgrzana do temperatury wymaganej woda dopływa do zasobnika na bieżąco i jest od razu dostępna do wykorzystania. Czujniki zapewniają równomierną temperaturę.

Przy większym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową – na przykład podczas napełniania wanny lub dłuższej kąpieli pod prysznicem, palnik cylindryczny MatriX przyłącza się automatycznie i utrzymuje żądaną temperaturę wody.

Niezmiernie łatwy do zainstalowania i konserwacji

Decydując się na zakup jednego z tych urządzeń, użytkownik odnosi także korzyść w postaci zmniejszenia kosztów instalacji i konserwacji. Wszystkie podzespoły są dostępne od frontu, nie jest wymagane zachowanie odległości serwisowych po bokach. Opcjonalne wyposażenie dodatkowe umożliwia instalację bezpośrednio przy ścianie.

 

Aplikacja ViCare

Wygodna regulacja – także przez aplikację

Użytkownicy i firmy instalatorskie w równym stopniu czerpią korzyści z łatwego w obsłudze regulatora Vitotronic: Sterownik obsługiwany za pomocą menu posiada logiczną i zrozumiałą konstrukcję.

Aplikacja ViCare

Nowe możliwości regulacji ogrzewania przez Internet daje aplikacja ViCare. Umożliwia ona użytkownikowi sterowanie instalacją grzewczą za pośrednictwem smartfona. Można w każdej chwili sprawdzić status eksploatacji i w przypadku awarii w szybki i łatwy sposób nawiązać kontakt z zapisaną wcześniej w aplikacji firmą specjalistyczną.

Vitoconnect 100 umożliwia połączenie internetowe

Do obsługi za pośrednictwem aplikacji potrzebne jest złącze Vitoconnect 100. Doposażenie wcześniejszych kotłów kondensacyjnych z serii Vitodens (od roku produkcji 2004) jest możliwe w każdej chwili.

Vitoconnect 100
Vitotronic 200

5-calowy kolorowy wyświetlacz dotykowy regulatora Vitotronic 200

Łatwy w obsłudze regulator Vitotronic zadowala zarówno użytkownika, jak i instalatora: wyświetlane na dobrze czytelnym kolorowym wyświetlaczu dotykowym menu sterowania ma logiczną i łatwą do zrozumienia strukturę. Funkcja asystenta ułatwia pierwsze uruchomienie urządzenia po jego zainstalowaniu.

Panel energetyczny w przejrzysty sposób podaje wartości zużycia energii

Przekątna wynosząca prawie 13 centymetrów umożliwia wyświetlenie nowego panelu energetycznego, który w przejrzysty sposób informuje użytkownika o uzysku i zużyciu energii. Pokazany jest na przykład uzysk energii słonecznej przy podłączonej instalacji solarnej lub zużycie gazu na potrzeby ogrzewania i podgrzewu ciepłej wody. W przejrzysty sposób wyświetla się także aktualny stan naładowania zasobnika ciepłej wody użytkowej. Histogram pokazuje wszystkie wartości w zależności od preferencji według dnia, tygodnia miesiąca lub roku.

Vitotronic 200

Przekrój produktu

Przegląd

Moc (kW)
Od 1,9 do 26 kW
Sprawność znormalizowana
98 % (Hs)/109 % (Hi)
Klasa efektywności energetycznej
energieeffizienklasse.png
A
Paliwo
icon-gas.png
Gaz ziemny i gaz płynny
Obszar zastosowania
icon-wohngebaeude.png
Domy jednorodzinne, nowe budownictwo i obiekty modernizowane
Obsługa
icons-vitotrol-app.gif
Regulator Vitotronic 200 z wyświetlaczem tekstowym i graficznym, możliwość obsługi za pomocą aplikacji ViCare
Podgrzew wody użytkowej
Wysoki komfort ciepłej wody, dzięki emaliowanemu, biwalentnemu zasobnikowi ładowanemu z wężownicą solarną, o pojemności 170 litrów.
Pozostałe właściwości
Kompaktowy ze zintegrowanym zasobnikiem solarnym
Vitodens-242-F-Schnitt.png

technika systemowa

Dobrze zgrane podzespoły: technika systemowa

„Całość to coś więcej niż suma części składowych”. Zgodnie z tą dewizą firma Viessmann oferuje nie tylko pojedyncze komponenty grzewcze, spełniające wysokie wymogi Viessmann w zakresie jakości, niezawodności i efektywności. Wszystkie produkty są ze sobą zintegrowane, tworząc zgrany system całościowy, w którym każdy z podzespołów doskonale współpracuje z pozostałymi. Tylko idealne współdziałanie zintegrowanych w systemie komponentów pozwala wykorzystać cały potencjał doskonałej, innowacyjnej technologii.

Technika systemowa firmy Viessmann obejmuje wszystkie elementy składające się na niezawodne, ekonomiczne ogrzewanie: od regulatora Vitotronic z bezprzewodowym modułem zdalnego sterowania przez wydajny zasobnik ciepłej wody użytkowej Vitocell, zapewniający optymalny komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej, po wysokiej jakości instalacje solarne umożliwiające oszczędne wspomaganie ogrzewania.