Vitodens 242-F – kocioł kondensacyjny z wbudowanym systemem solarnym

Centrala grzewcza Vitodens 242-F przeznaczona jest do nowoczesnego ogrzewania domów jednorodzinnych za pomocą technologii kondensacyjnej i solarnej. Ten kompaktowy kocioł gazowy sprawdzi się zarówno w przypadku nowych, jak i modernizowanych budynków.

Zalety

  • Posiada klasę efektywności energetycznej: A.
  • Przekształca energię paliwa w ciepło ze sprawnością do 98 %.
  • Charakteryzuje się cichą pracą, dzięki zwartej konstrukcji urządzenia.
  • Kompaktowe wymiary sprawiają, że zajmuje bardzo mało miejsca.
  • Zapewnia stopień pokrycia solarnego powyżej 50 %.
  • Posiada szeroki zakres modulacji 1:10.
  • Jest wyposażony w emaliowany zasobnik ładowany o pojemności 170 litrów i solarny wymiennik ciepła.
  • Może być zdalnie regulowany np. za pomocą smartfona lub tableta.
  • Posiada uniwersalne zestawy przyłączeniowe do montażu przy ścianie.

Wysoki komfort ciepłej wody

Gazowa, kondensacyjna centrala grzewcza Vitodens 242-F cechuje się szczególnie wysokim komfortem korzystania z ciepłej wody użytkowej. Posiada wbudowany biwalentny, emaliowany zasobnik ładowany warstwowo o pojemności 170 litrów, który jest na bieżąco uzupełniany wodą podgrzaną przepływowo, gotową do natychmiastowego użycia. Za dostępność ciepłej wody o stałej temperaturze odpowiadają wbudowane czujniki. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na c.w.u. dodatkowo uruchamia się palnik cylindryczny MatriX i utrzymuje wymaganą temperaturę wody.

Automatyczna regulacja spalania obniża koszty eksploatacji

Kocioł Vitodens 242-F posiada zintegrowany regulator spalania Lambda Pro Control Plus. Kontroluje on stale jakość gazu, którym zasilane jest urządzenie (gaz ziemny E/LL, gaz płynny, biogaz) i automatycznie dopasowuje do niej pracę palnika. Zapewnia w ten sposób maksymalne wykorzystanie energii zawartej w paliwie, bez względu na jego rodzaj oraz jakość i przyczynia się do redukcji emisji substancji szkodliwych do atmosfery.

Gazowy kompaktowy kocioł kondensacyjny Vitodens 242-F

Wysoka klasa energetyczna A+ dzięki zintegrowaniu systemu solarnego

Gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 242-F jest już przygotowany do bezpośredniego podłączania kolektorów słonecznych Vitosol, w celu wspomagania podgrzewu wody użytkowej. W tym celu niezbędne komponenty i moduł regulacji solarnej są wbudowane fabrycznie w urządzenie.

Stopień pokrycia zapotrzebowania na energię przez systemy solarne przekracza 50%. W ten sposób już po zainstalowaniu jedynie dwóch kolektorów słonecznych Vitosol można podgrzewać ciepłą wodę użytkową z wykorzystaniem darmowej energii odnawialnej i zaoszczędzić tym samym połowę potrzebnej energii pochodzącej z paliw kopalnych.

Wymiennik ciepła Inox-Radial

Wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej Inox-Radial

Wszystkie gazowe kotły kondensacyjne marki Viessmann posiadają wymienniki ciepła wykonane ze stali nierdzewnej. Jest to jeden z najtrwalszych materiałów stosowanych do budowy kotłów. Technologia ta zapewnia wysoką sprawność urządzenia grzewczego, a więc wysoką efektywność jego pracy. Sprawia również, że kocioł wyróżnia się dużą trwałością i bezpieczną pracą.

Ponadto gazowe urządzenie kondensacyjne pracuje nadzwyczaj cicho i jest przede wszystkim bardzo wydajne. Wykorzystuje dodatkowo ciepło spalin i zamienia do 98% doprowadzonej energii na ciepło. Obniża to koszty ogrzewania i odciąża środowisko.

Ekologiczny palnik cylindryczny MatriX

Jego głównym elementem jest specjalna siatka ze stali szlachetnej, która podczas pracy palnika żarzy się przekazując znaczną część ciepła wodzie grzewczej przez promieniowanie, które jest najskuteczniejszym sposobem przekazywania ciepła.

Kotły kondensacyjne z palnikami MatriX są przyjazne dla środowiska, ponieważ pracują z tzw. zerową emisją zanieczyszczeń.

Wbudowany regulator spalania Lambda Pro Control Plus automatycznie rozpoznaje rodzaj gazu i dopasowuje warunki jego spalania do zmieniającej się jakości paliwa. Dzięki temu kocioł zawsze pracuje z wysoką sprawnością.

Palnik cylindryczny MatriX

Niezmiernie łatwy do zainstalowania i konserwacji

Decydując się na zakup kompaktowej centrali grzewczej Vitodens 242-F użytkownik odnosi także korzyść w postaci mniejszych kosztów instalacji i konserwacji. Konstrukcja kotła eliminuje potrzebę zachowania bocznych odstępów serwisowych (wszystkie podzespoły dostępne są od frontu). Opcjonalne wyposażenie dodatkowe umożliwia instalację bezpośrednio przy ścianie.

 

Sterowanie kotłem przez internet Aplikacja ViCare

Wygodna regulacja – także przez aplikację

Sterowanie pracą kotła odbywa się za pomocą łatwego w obsłudze regulatora Vitotronic z intuicyjnym menu. Pracę kotła można również regulować przez Internet dzięki aplikacji ViCare. Umożliwia ona użytkownikowi kontrolę pracy instalacją grzewczej oraz zmiany ustawień za pośrednictwem smartfona lub tableta. W każdej chwili można sprawdzić czy wszystkie parametry systemu grzewczego są prawidłowe, co sygnalizują odpowiednie kolory, i w razie potrzeby w łatwy sposób skontaktować się z zapisaną wcześniej w aplikacji firmą specjalistyczną.

Moduł Vitoconnect 100 umożliwia połączenie internetowe

Do obsługi kotła za pośrednictwem aplikacji mobilnej potrzebny jest moduł komunikacyjny Vitoconnect 100. Może on współpracować z każdym kotłem kondensacyjnym wyprodukowanym po 2003 roku.

Sterowanie kotłem - Vitoconnect 100
Vitotronic 200

5-calowy kolorowy wyświetlacz dotykowy regulatora Vitotronic 200

Najważniejsze funkcje obsługowe, takie jak tryb pracy czy zadana temperatura pomieszczenia można odczytać bezpośrednio na dotykowym wyświetlaczu regulatora Vitotronic 200. Dzięki podświetleniu i czarno-białemu kontrastowi jest on czytelny również w ciemnych pomieszczeniach piwnicznych. Wygodną funkcją jest również graficzne przedstawienie aktualnego stanu instalacji grzewczej oraz funkcja asystenta ułatwiająca pierwsze uruchomienie urządzenia po jego zainstalowaniu.

Panel energetyczny w przejrzysty sposób podaje wartości zużycia energii

Przekątna wyświetlacza wynosząca prawie 13 centymetrów umożliwia podgląd panelu energetycznego, który w przejrzysty sposób informuje użytkownika o uzysku i zużyciu energii. Można z niego odczytać m.in. uzysk energii słonecznej przy podłączonej instalacji solarnej lub zużycie gazu na potrzeby ogrzewania i podgrzewu ciepłej wody. W przejrzysty sposób wyświetla się także aktualny stan naładowania zasobnika ciepłej wody użytkowej. Histogram pokazuje wszystkie wartości w zależności od preferencji według dnia, tygodnia miesiąca lub roku.

Sterowanie kotłem - Vitotronic 200

Przekrój produktu

Przegląd

Moc (kW)
Od 1,9 do 26 kW
Sprawność znormalizowana
98 % (Hs)/109 % (Hi)
Klasa efektywności energetycznej
energieeffizienklasse.png
A
Paliwo
icon-gas.png
Gaz ziemny i gaz płynny
Obszar zastosowania
icon-wohngebaeude.png
Domy jednorodzinne, nowe budownictwo i obiekty modernizowane
Obsługa
icons-vitotrol-app.gif
Regulator Vitotronic 200 z wyświetlaczem tekstowym i graficznym, możliwość obsługi za pomocą aplikacji ViCare
Podgrzew wody użytkowej
Wysoki komfort ciepłej wody, dzięki emaliowanemu, biwalentnemu zasobnikowi ładowanemu z wężownicą solarną, o pojemności 170 litrów.
Pozostałe właściwości
Kompaktowy ze zintegrowanym zasobnikiem solarnym
Vitodens-242-F-Schnitt.png

System grzewczy Viessmann

Dobrze zgrane podzespoły: kompatybilny system grzewczy

„Całość to coś więcej niż suma części składowych”. Zgodnie z tą dewizą firma Viessmann oferuje nie tylko pojedyncze komponenty grzewcze, spełniające wysokie wymogi Viessmann w zakresie jakości, niezawodności i efektywności. Wszystkie produkty są ze sobą zintegrowane, tworząc zgrany system, w którym każdy z podzespołów odpowiednio współpracuje z pozostałymi. Tylko idealne współdziałanie zintegrowanych w systemie komponentów pozwala wykorzystać cały potencjał nowoczesnej technologii.

Technika systemowa firmy Viessmann obejmuje wszystkie elementy składające się na niezawodny, ekonomiczny system grzewczy: od regulatora Vitotronic z bezprzewodowym modułem zdalnego sterowania przez wydajny zasobnik ciepłej wody użytkowej Vitocell, zapewniający optymalny komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej, po wysokiej jakości instalacje solarne, gwarantujące oszczędne wspomaganie ogrzewania i instalacje fotowoltaiczne, umożliwiające produkcję własnego prądu.

Podobne produkty

Finanzierung.jpg
Nowe ogrzewanie w przystępnej cenie

Finansowanie