Vitoradial 300-T – wydajność dzięki technologii kondensacyjnej


Zalety

  • Dostępny w wersji z palnikiem gazowym lub olejowym
  • Przetwarzanie zastosowanego paliwa (oleju opałowego) na ciepło na poziomie nawet 97 procent
  • Ekologiczna eksploatacja dzięki długim cyklom pracy palnika; duża pojemność wodna wymaga niewielkiej częstotliwości przełączania
  • Kompaktowa budowa i niewielka wysokość urządzenia (ważne w przypadku modernizacji instalacji)
  • Łatwy w obsłudze regulator Vitotronic z wyświetlaczem tekstowym i graficznym


Wysoka wydajność z dwustopniowym pozyskiwaniem ciepła

Vitoradial 300-T to innowacyjne połączenie niskotemperaturowego kotła Vitoplex 300 z bezpośrednio przyłączonym wymiennikiem ciepła Inox-Radial pozwalającym wykorzystać ciepło kondensacji.

Sprawdzone konwekcyjne powierzchnie grzewcze i odporny na działanie korozji wymiennik ciepła umożliwiają wysokowydajne dwustopniowe pozyskiwanie ciepła.

Vitoradial 300-T jest przeznaczony do eksploatacji z użyciem wszelkich powszechnie dostępnych olejów opałowych EL lub rodzajów gazu ziemnego. Jego moc wynosi od 101 do 545 kW.

Dzięki kompaktowej budowie i niewielkiej wysokości kocioł Vitoradial 300-T idealnie sprawdza się w przypadku modernizacji instalacji, np. w domach wielorodzinnych.

Użytkownik korzysta z zalet w postaci łatwego czyszczenia komory spalania i niskich kosztów konserwacji.


Wykorzystanie ciepła kondensacji dzięki wymiennikowi ciepła Inox-Radial

Wymiennik ciepła Inox-Radial umożliwia wykorzystanie technologii kondensacyjnej także w instalacjach wielokotłowych, jak np. Vitoradial 300-T. Podwyższa współczynnik sprawności o osiem jednostek, do 97 procent.

Dzięki tej zasadzie działania procesy spalania i kondensacji przebiegają oddzielnie, co pozwala na skraplanie gazów spalinowych bez pozostawiania osadów.


Efektywna praca w trybie kondensacyjnym z wypróbowanym wymiennikiem ciepła Inox-Radial i olejowym palnikiem wentylatorowym

Kocioł kondensacyjny o wyjątkowo kompaktowej budowie Vitoradial 300-T dostarczany jest jako kompletna jednostka z olejowym palnikiem wentylatorowym Vitoflame 100 (do 335 kW) i wymiennikiem ciepła Inox-Radial. Dzięki małej wysokości konstrukcyjnej ten kocioł kondensacyjny jest godny polecenia przy modernizacji obiektów istniejących. Dla typowielkości 425 i 545 kW dostępny jest jako opcja olejowy palnik wentylatorowy firmy Weishaupt.

Wysoka efektywność przez dwustopniowe pozyskiwanie ciepła

Kocioł Vitoradial 300-T jest kombinacją kotła niskotemperaturowego Vitoplex 300 z wymiennikiem ciepła Inox-Radial, wykorzystującym ciepło kondensacji. Sprawdzone w praktyce dwuwarstwowe konwekcyjne powierzchnie wymiany ciepła w połączeniu z następującym po nich odpornym na korozję kondensacyjnym wymiennikiem ciepła umożliwiają wysokoefektywne, dwustopniowe pozyskiwanie ciepła.

W ten sposób osiąga się sprawność znormalizowaną 97 procent (Hs). Przy tej zasadzie działania spalanie i kondensacja są wzajemnie rozdzielone przestrzennie, dzięki czemu spaliny ulegają kondensacji już bez osadów. Utrzymanie kotła ogranicza się w praktyce do mniej kosztownego i łatwiejszego czyszczenia samej komory spalania. Kondensacyjny wymiennik ciepła jest wykonany ze stali szlachetnej. Nie jest więc zagrożony korozją, powodowaną kwaśnym kondensatem.

Rury Triplex zwiększają powierzchnię ogrzewalną kotła

Dwuwarstwowe konwekcyjne powierzchnie wymiany ciepła kotła Vitoplex 300 składają się z płomieniówek, wykonanych z dwóch wprasowanych w siebie rur stalowych. Rura wewnętrzna ze swoimi giętym żeberkami wzdłużnymi ma powierzchnię 2,5 razy większą od rury gładkiej.

Przepływ ciepła ze spalin do wody jest przez dozowany przez różny stopień wprasowania rur tak, że tylny rejon rur Triplex, przez który przepływają spaliny już nieco ochłodzone, oddaje wodzie kotłowej mniej ciepła. Dzięki temu powierzchnia wewnętrzna ma temperaturę wyższą od punktu rosy i nie wykrapla się na niej kondensat, co skutecznie zapobiega uszkodzeniom, wywoływanym przez korozję..

Kompletne i komfortowe wyposażenie

Kocioł Vitoradial 300-T jest fabrycznie kompletnie wyposażony w orurowanie wymiennika ciepła i pompy. Kocioł posiada także zintegrowany układ rozruchowy Therm-Control, co ułatwia wpięcie hydrauliczne kotła do instalacji, eliminują potrzebę instalowania pompy podmieszania powrotu lub układu podnoszenia temperatury powrotu. Zbędne jest także zabezpieczenie przed brakiem wody, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów.

Komfortowy i wydajny regulator Vitotronic z kolorowym wyświetlaczem

Komfortowy i wydajny regulator Vitotronic

RegulatorVitotronic z dużym, kolorowym wyświetlaczem graficznym pozwala na szybkie przeprowadzenie uruchomienia przy pomocy funkcji asystenta i prostą obsługę. Zintegrowany interfejs LAN pozwala na bezpośrednie komunikowanie się kotła z Internetem, w celu zdalnego monitorowania. Narzędzie serwisowe Vitosoft 300 komunikuje się z kotłem bezpośrednio przez WLAN. Ekran kokpitu energetycznego na regulatorze pozwala na poglądowe wizualizacje przepływów energii.

Przekrój produktu

Przegląd

Moc (kW)
Od 101 do 545 kW
Sprawność znormalizowana
97% (Hs)/103% (Hi)
Klasa efektywności energetycznej
-
Paliwo
icon-oel.png
Wszystkie dostępne w handlu rodzaje oleju opałowego o niskiej zawartości siarki – także olej opałowy lekki A Bio 10 wg normy DIN 51603-6: lekki olej opałowy o niskiej zawartości siarki z domieszkami maks. 10% biokomponentów (FAME)
Obszar zastosowania
icon-wohngebaeude.png icon-gewerbe.png icon-kommunen.png
Domy wielorodzinne, duże budynki mieszkalne, działalność gospodarcza, gminy, nowe budownictwo i obiekty modernizowane
Obsługa
Einfaches RGB
Regulator Vitotronic 200 z wyświetlaczem tekstowym i graficznym, możliwość obsługi za pomocą aplikacji Vitotrol
Podgrzew wody użytkowej
Wymagany dodatkowy pojemnościowy podgrzewacz wody dla zapewnienia wysokiego komfortu ciepłej wody
Pozostałe właściwości
Zintegrowany układ rozruchowy Therm-Control ułatwia podłączenie hydrauliczne – dzięki niemu można zrezygnować z pompy mieszającej i z podwyższania temperatury wody na powrocie
Vitoradial-300-T-Schnitt.png

warmwasserspeicher.jpg

Dobrze zgrane podzespoły: technika systemowa

„Całość to coś więcej niż suma części składowych”. Zgodnie z tą dewizą firma Viessmann oferuje nie tylko pojedyncze komponenty grzewcze, spełniające wysokie wymogi Viessmann w zakresie jakości, niezawodności i efektywności. Wszystkie produkty są ze sobą zintegrowane, tworząc zgrany system całościowy, w którym każdy z podzespołów doskonale współpracuje z pozostałymi. Tylko idealne współdziałanie zintegrowanych w systemie komponentów pozwala wykorzystać cały potencjał doskonałej, innowacyjnej technologii.

Technika systemowa firmy Viessmann obejmuje wszystkie elementy składające się na niezawodne, ekonomiczne ogrzewanie: od regulatora Vitotronic z bezprzewodowym modułem zdalnego sterowania przez wydajny zasobnik ciepłej wody użytkowej Vitocell, zapewniający optymalny komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej, po wysokiej jakości instalacje solarne umożliwiające oszczędne wspomaganie ogrzewania.