Ekologiczne i oszczędne ogrzewanie domu pompą ciepła
Tanie pozyskanie energii, ograniczenia strat ciepła i konieczność ochrony środowiska naturalnego to najważniejsze wyznaczniki współczesnego budownictwa. Aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania warto postawić na pompę ciepła, która świetnie sprawdzi się w nowoczesnym domu. O zaletach takiego rozwiązania na przykładzie projektu Daniel V G2 ENERGO PLUS opowiada architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?
Wybór źródła ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji jaką musi podjąć inwestor – to od niej będzie zależała większa część stałych wydatków związanych z utrzymaniem domu. Wybierając sposób ogrzewania domu należy wziąć pod uwagę skuteczność działania całego systemu, wygodę obsługi, cenę urządzenia oraz koszty eksploatacji. W domu jednorodzinnym znakomicie sprawdzi się pompa ciepła, która w przeciwieństwie do tradycyjnych pieców grzewczych, czerpie energię ze źródeł odnawialnych – ziemi, wody lub powietrza, nie emitując przy tym szkodliwego CO2 – zauważa architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Ten, w pełni ekologiczny system grzewczy, nie wymaga podłączenia do komina, ani osobnego kanału wentylacyjnego. Brak kominów obniża koszty budowy, sprzyja zachowaniu zwartej bryły budynku oraz daje większą swobodę na etapie projektowym, np. w przypadku domu Daniel V G2 ENERGO PLUS, takie rozwiązanie pozwoliło na wygospodarowanie większej łazienki na poddaszu – dodaje architekt.
Czysta energia z natury
Nowoczesne budownictwo rozwija się pod znakiem ekologii i energooszczędności – dąży do maksymalnego ograniczenia szkodliwego wpływu na środowisko, przy jednoczesnym podniesieniu komfortu życia domowników. Projekt Daniel V G2 ENERGO PLUS to przykład domu, który nie tylko wspaniale wygląda, ale również oszczędza dla swoich właścicieli. W projekcie zastosowaliśmy pompę ciepła Viessmann typ v, która jak inne urządzenia tej klasy charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji przy wysokiej efektywności, ale dodatkowo nie wymaga zagospodarowania kotłowni i wydzielenia osobnego miejsca, w którym będzie przechowywany opał. Najnowsze modele pozwalają na ogrzewanie i chłodzenie przez jedno urządzenie, dzięki odwracalnemu obiegowi. Samo urządzenie jest bardzo estetyczne, a kompaktowość rozwiązań firmy Viessmann pozwala na wykorzystanie pomieszczenia technicznego, w którym jest zainstalowana pompa także do innych celów – z powodzeniem zmieści się tu również rekuperacja lub pralnia – podkreśla architekt Wojciech Szczepański.


Bezobsługowe działanie
Kolejną zaletą pompy ciepła jest jej bezobsługowość, którą zapewnia pełna automatyka. Dostępny w standardzie moduł WLAN pozwala kontrolować pracę pompy przez Internet. Po pobraniu darmowej aplikacji możemy łatwo sterować parametrami użytkowymi za pomocą smartfona i bez kłopotu dostosowywać działanie pompy do naszych potrzeb, a także szybko zareagować, jeśli dojdzie do jakiejkolwiek awarii w systemie grzewczym. W przypadku domów takich jak Daniel V G2 ENERGO PLUS, z dużą kubaturą salonu i antresolą, takie rozwiązanie jest niezwykle komfortowe – podsumowuje architekt z Pracowni ARCHIPELAG. Pompa ciepła jest dostępna w wielu wariantach, dzięki czemu można ją łatwo dopasować do indywidualnych wymagań. Do wyboru mamy standardową do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub wersję z dodatkową funkcją „active cooling“ do przyjemnego chłodzenia pomieszczeń latem. Warto dodać, że pompy nowej generacji pracują bardzo cicho, a dostępne na rynku nowoczesne urządzenia typu split nadają się szczególnie dobrze do stosowania na gęsto zabudowanych obszarach, m.in. na osiedlach domów szeregowych.