Vitocal 242-S – pompa ciepła w wersji Split z funkcją solarną


Zalety

  • Podział na cichą jednostkę wewnętrzną i prowadzącą powietrze jednostkę zewnętrzną
  • Elastyczne możliwości ustawienia i montażu jednostki zewnętrznej
  • Kompaktowa jednostka wewnętrzna o wymiarach w standardzie kuchennym
  • 220-litrowy zasobnik do solarnego podgrzewu wody użytkowej
  • Optymalne wykorzystanie samodzielnie wytworzonego prądu
  • Klasa efektywności energetycznej: 3,0 do 5,6 kW: A++ / A+, 7,7 do 9,06 kW: A++ / A++, wg rozporządzenia WE 811/2013, ogrzewanie, przeciętne warunki klimatyczne – zastosowanie niskotemperaturowe (35 °C) / średniotemperaturowe (55 °C)


Kompaktowa pompa ciepła powietrze/woda Vitocal 242-S w wersji Split jest zalecana do nowych domów jednorodzinnych.

Dzięki zintegrowanej funkcji solarnej w słoneczne dni można podgrzewać wodę użytkową za pomocą instalacji solarnej.


Ogrzewanie i chłodzenie

Pompę Vitocal 242-S można zastosować jako system grzewczy lub grzewczo-chłodzący.

Interfejs graficzny regulatora wyświetla krzywe grzewcze i krzywe chłodzenia. Po podłączeniu instalacji solarnej wskazywany jest dodatkowo uzysk solarny.

Pompa ciepła split powietrze/woda Vitocal 242-S

Pompa ciepła split powietrze/woda Vitocal 242-S

Pompy ciepła w wykonaniu split cechują się podziałem na cichą jednostkę wewnętrzną i przetłaczającą powietrze jednostkę zewnętrzną. Takie wykonanie pozwala uniknąć dużych przebić ścian i instalowania kanałów rozprowadzania powietrza. Są one idealne do stosowania w obiektach nowych i modernizowanych, jako instalacje czysto grzewcze, lub grzewczo-chłodzące.

Vitocal 242-S jest pompą ciepła split ze zintegrowaną funkcją solarną do podgrzewu CWU oraz zintegrowanym zasobnikiem CWU o pojemności 220 litrów.

Vitocal_222-S_242-S_Vitovent_300-F.jpg

Efektywna i kompaktowa domowa centrala technologiczna obsługująca ogrzewanie, chłodzenie, podgrzew wody użytkowej i wentylację

Liczne warianty mocy i wyposażenia, jakie oferuje połączenie systemowe pompy Vitocal 242-S z centralą wentylacyjną Vitovent 300-F, umożliwiają odpowiednie dostosowanie domowej centrali technologicznej do zapotrzebowania energetycznego budynku, dzięki czemu rozwiązanie to wyjątkowo dobrze sprawdza się w nowych budynkach.

Energooszczędne rozwiązania w zakresie techniki grzewczej budynku uzupełnia wysokowydajny odzysk ciepła przez centralę wentylacyjną Vitovent 300-F. Połączenie systemowe pozwala na odzysk ciepła na poziomie do 98 procent. W domach pasywnych połączenie systemowe może być wykorzystywane do ogrzewania powietrznego. Dostępna opcjonalnie hydrauliczna nagrzewnica umożliwia wówczas podgrzewanie powietrza dolotowego.

Kompaktowe jednostki wewnętrzne

Jednostki wewnętrzne z ich ponadczasowym wzornictwem i szerokości zaledwie 60 centymetrów można instalować w pobliżu pomieszczeń mieszkalnych (np. komórce gospodarczej. Zawierają one instalację wodną, wymiennik ciepła (skraplacz), zasobnik CWU, wysokoefektywną pompę obiegową, przepływowy podgrzewacz wody grzewczej, trójdrożny zawór przełączający oraz regulator Vitotronic 200.

Regulator pompy ciepła z menu obsługowym

Obsługa regulatora Vitotronic 200 pomyślana jest logicznie i przejrzyście. Duży, podświetlany i kontrastowy wyświetlacz jest łatwy do odczytania. Graficzny interfejs użytkownika wyświetla także charakterystyki ogrzewania i chłodzenia. W przypadku przyłączenia do pompy ciepła Vitocal 242-S instalacji solarnej, wyświetlacz regulatora wskazuje ponadto uzysk solarny.

Efektywne i ekonomiczne

Pompy ciepła w układzie split pracują szczególnie efektywnie przy obciążeniach częściowych. Zastosowanie inwertera umożliwia bowiem modulowanie wydajności sprężarki i dokładne dopasowanie mocy pompy ciepła do zapotrzebowania, gwarantują zawsze najwyższą efektywność w każdym punkcie pracy.

Obszerny serwis Viessmann

Ponieważ jednostka zewnętrzna połączona jest przewodami czynnika chłodniczego w jeden zamknięty obieg chłodniczy, przepisy ustawowe wymagają przeprowadzenia instalowania przez fachowca. Konieczne w tym celu kwalifikacje według rozporządzenia o bezpieczeństwie chemikaliów instalatorzy mogą uzyskać po jednotygodniowym szkoleniu w firmie Viessmann. Możliwe jest także uruchomienie pompy ciepła przez serwis techniczny Viessmann.

Przygotowane do dotacji

Regulator pompy ciepła jest przygotowany do współpracy z sieciami inteligentnymi (SmartGrids) i posiada zintegrowany licznik ciepła. Dzięki temu można na zakup pompy ciepła Vitocal 242-S uzyskać dotację ze środków publicznych.


Znak jakości EHPA

Znak jakości EHPA

Znak jakości EHPA stanowi potwierdzenie współczynnika COP (Coefficient of Performance) wymagane dla uzyskania finansowania z programu zachęt rynkowych.

Niemiecka Komisja Znaku Jakości EHPA potwierdza nim, że pompa ciepła Viessmann Vitocal 242-S spełnia wymagania regulaminu Znaku Jakości EHPA.

Regulator Vitotronic 200

Komfort obsługi

Przejrzysty, komfortowy, inteligentny: regulator Vitotronic oferuje doskonałe funkcje dla szybkiej i dokładnej regulacji każdego systemu grzewczego.

Komunikacja

Regulator Vitotronic 200 – możliwość zdalnej obsługi dzięki aplikacji mobilnej na smartfony.

Vitoconnect 100 umożliwia połączenie internetowe

Do obsługi za pośrednictwem aplikacji potrzebne jest złącze Vitoconnect 100. Doposażenie wcześniejszych kotłów kondensacyjnych z serii Vitodens (od roku produkcji 2004) jest możliwe w każdej chwili.

Vitoconnect 100
Aplikacja ViCare & Vitotrol Plus

Aplikacja ViCare

Aplikacja ViCare umożliwia użytkownikowi sterowanie instalacją grzewczą za pośrednictwem smartfona. Można w każdej chwili sprawdzić status eksploatacji i w przypadku awarii w szybki i łatwy sposób nawiązać kontakt z zapisaną wcześniej w aplikacji firmą specjalistyczną.

Aplikacja Vitotrol Plus

Aplikacja Vitotrol Plus umożliwia zdalną obsługę wszystkich obiegów grzewczych w instalacji grzewczej. Służy ona do ustawiania programów eksploatacyjnych, wartości wymaganych i programów czasowych, wyświetlane są również dane dotyczące eksploatacji i zużycia. Ponadto możliwe jest wyświetlanie zysków solarnych.

fernbedienungen.jpg

Dobrze zgrane podzespoły: technika systemowa

„Całość to coś więcej niż suma części składowych”. Zgodnie z tą dewizą firma Viessmann oferuje nie tylko pojedyncze komponenty grzewcze, spełniające wysokie wymogi Viessmann w zakresie jakości, niezawodności i efektywności. Wszystkie produkty są ze sobą zintegrowane, tworząc zgrany system całościowy, w którym każdy z podzespołów doskonale współpracuje z pozostałymi. Tylko idealne współdziałanie zintegrowanych w systemie komponentów pozwala wykorzystać cały potencjał doskonałej, innowacyjnej technologii.

Technika systemowa firmy Viessmann obejmuje wszystkie elementy składające się na niezawodne, ekonomiczne ogrzewanie: od regulatora Vitotronic z bezprzewodowym modułem zdalnego sterowania przez wydajny zasobnik ciepłej wody użytkowej Vitocell, zapewniający optymalny komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej, po wysokiej jakości instalacje solarne umożliwiające oszczędne wspomaganie ogrzewania.

Przekrój jednostki wewnętrznej

Przegląd

Moc (kW)
Od 3,2 do 15,5 kW
COP w trybie ogrzewania
do 5,1 (powietrze 7 °C/woda 35 °C) i do 3,8 (powietrze 2 °C/woda 35 °C)
Klasa efektywności energetycznej
energieeffizienklasse.png
3,0 do 5,6 kW: A++ / A+, 7,7 do 9,06 kW: A++ / A++, wg rozporządzenia WE 811/2013, ogrzewanie, przeciętne warunki klimatyczne – zastosowanie niskotemperaturowe (35 °C) / średniotemperaturowe (55 °C)
Obszar zastosowania
icon-wohngebaeude.png
Domy jednorodzinne, nowobudowane i modernizowane
Obsługa
icons-vitotrol-app.gif
Regulator Vitotronic 200 z tekstowym wyświetlaczem graficznym, możliwa obsługa przez aplikację mobilną Vitotrol App
Podgrzew wody użytkowej
Zintegrowany zasobnik o pojemności 220 litrów
Pozostałe właściwości
Elastyczność montażu jednostki zewnętrznej (stojąco, wisząco). Wysoki komfort, dzięki wykonaniu odwracalnemu do ogrzewania i chłodzenia. Ze zintegrowaną funkcją solarnego podgrzewu CWU.
Vitocal_242-S_Schnitt.png

Jednostka zewnętrzna produktu

Przekrój Vitocal 242-S