18.02.2023

2022 rokiem pomp ciepła!

W 2022 roku odnotowano aż 137% wzrost sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda, co oznacza 100-krotny wzrost na rynku w przeciągu ostatnich 10 lat w Polsce. W ubiegłym roku ogólna sprzedaż pomp ciepła wzrosła w stosunku do roku 2021 aż o 120%. O 130% wzrosła sprzedaż dotycząca urządzeń centralnego ogrzewania wodnego. Nastąpił również sprzedaży gruntowych pomp ciepła, który wyniósł 28%. Z dnia na dzień coraz więcej osób zaczyna uznawać pompy ciepła jako urządzenia wykorzystywane do głównego ogrzewania budynku. Ogólnie odnotowano, że w 2022 roku zostało sprzedane 203,3 tysiące sztuk pomp ciepła!

Dlaczego pompy ciepła stały się tak popularne?

Najwięcej sprzedaje się pomp typu powietrze-woda, głównie dzięki ich wygodzie użytkowej. Urządzenia te są przede wszystkim proste w montażu, ale także posiadają wysoki komfort obsługi, niższe koszty ogrzewania w porównaniu do innych źródeł ciepła, czy możliwość chłodzenia pomieszczeń. Pompy ciepła są bezemisyjne oraz wykorzystują odnawialne źródła energii. Wielkim plusem jest także możliwość uzyskania wsparcia finansowego w ramach rządowych programów takich Moje Ciepło lub Czyste Powietrze, gdzie zaobserwowano znaczący wzrost udziału wniosków o dofinansowanie. Do wzrostu popularności pomp ciepła przyczyniły się także podwyżki cen energii i paliw. 

Jakie są przewidywania na przyszły rok?

PORT PC prognozuje, że w 2023 roku należy nadal spodziewać się wzrostu sprzedaży pomp ciepła. Eksperci wskazują także, że potrzebne jest wprowadzenie nowego programu wymiany istniejących kotłów na paliwa kopalne.