16.02.2023

Instalatorzy pomp ciepła poszukiwani!

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) informuje, że sektor pomp ciepła ma do zaoferowania wiele miejsc pracy, lecz brakuje wyszkolonych pracowników, aby je obsadzić. Wraz ze wzrostem ilości montażu pomp ciepła między innymi wśród właścicieli domów jednorodzinnych w ostatnich latach, zapotrzebowanie na specjalistów rośnie. Według EHPA Europa potrzebuje przynajmniej 500 tys. wykwalifikowanych pracowników w pełnym wymiarze godzin.

Wiceprezes zarządu w Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła informuje, że Polska, w przeciwieństwie do innych krajów, nie cierpi na brak wyszkolonych instalatorów pomp ciepła. Brakuje jednak szkoleń prowadzonych przez producentów tych urządzeń, stowarzyszenia OZE, szkoły oraz instytuty. 

Komisja Europejska w odpowiedzi na problemy branżowe w Unii Europejskiej przedstawiła plan komponentów związanych z zieloną transformacją. EHPA ocenia plan jako przydatny, jednak nie ma jeszcze informacji na temat jego wdrożenia. 
Braki kadrowe występują nie tylko w branży pomp ciepła, lecz także przy produkcji wentylatorów, sprężarek oraz podobnych komponentów.